Obserwuj w Google News

Łyżeczkowanie macicy (abrazja): wskazania, przebieg, powikłania

2 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
09.06.2020 14:32
Zareaguj Reakcja

Łyżeczkowanie macicy - zabieg nieprzyjemny, bolesny, ale w wielu przypadkach niezwykle potrzebny. Choć łyżeczkowanie (abrazja) kojarzy się głównie z poronieniem, to tak naprawdę zabieg ten przeprowadza się z wielu powodów. Abrazja może uratować kobiecie zdrowie i życie. Dowiedz się, na czym polega łyżeczkowanie macicy.

Łyżeczkowanie macicy - abrazja
fot. Shutterstock

Łyżeczkowanie (abrazja) macicy to zabieg polegający na usunięciu/oczyszczeniu macicy z jej zawartości. Łyżeczkowanie wykonuje się zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych, rzadziej jako formę aborcji we wczesnej ciąży.

Łyżeczkowanie macicy: wskazania

Łyżeczkowanie ścian kanału szyjki macicy i jamy macicy wykonuje się wyłącznie z konkretnych powodów i na polecenie lekarza.

Do najczęstszych wskazań zalicza się:

  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych - obfite, nieregularne, bolesne;
  • krwawienia z dróg rodnych po menopauzie;
  • niekompletne poronienie, gdy jajo płodowe nie wydaliło się w całości;
  • polipy macicy.

Łyżeczkowanie stosuje się również w celach diagnostycznych, na przykład w diagnostyce niepłodności. 

Łyżeczkowania macicy: przebieg

Łyżeczkowanie macicy wykonuje się w znieczuleniu. Zabieg zwykle nie trwa długo, zaledwie kilkanaście minut. 

Lekarz wprowadza do jamy macicy tzw. łyżkę, czyli specjalne urządzenie przeznaczone do złuszczania tkanki. Łyżeczkowanie może być całkowite, gdy celem jest oczyszczenie macicy lub częściowe, gdy pobiera się tylko fragment endometrium do badania (mikrobrazja jamy macicy).

Usunięte z macicy tkanki poddaje się badaniu histopatologicznemu. 

Łyżeczkowanie macicy: powikłania

Po wyłyżeczkowaniu macicy występuje krwawienie z dróg rodnych, które powinno ustąpić w ciągu kilku dni po zabiegu. Może również doskwierać ból, który także powinien ustąpić niedługo po łyżeczkowaniu.

Powikłaniem nadmiernego wyłyżeczkowania macicy może być zespół Ashermana, który charakteryzuje się powstawaniem zrostów w obrębie macicy mogących częściowo lub całkowicie zamykać światło tego narządu. Zrosty powstają w wyniku uszkodzenia błony śluzowej macicy. Ich konsekwencją mogą być bolesne krwawienie skąpe miesiączki lub ich brak, poronienia nawykowe, niepłodność.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.