Co zrobić, gdy tampon utknie w pochwie? Sprawdź, jak postępować
Tampon nie może się "zgubić" w pochwie lub przedostać do macicy, bo ujście macicy jest zbyt wąskie, by mógł się przez nie przecisnąć. Może jednak utknąć w pochwie, gdy jest wciśnięty zbyt daleko lub gdy sznureczek przymocowany do tamponu się urwie. Co należy wtedy zrobić? Sprawdź, jak się zachować.

Jeśli sznurek urwie się podczas próby wyjmowania tamponu z pochwy lub tampon zostanie wprowadzony do pochwy razem z nierozwiniętym sznurkiem, to najlepiej nie panikować i poczekać aż tampon będzie napełniony (znacznie zwiększy swoją objętość). Dopiero wtedy należy kucnąć nad toaletą lub w wannie w taki sposób, jakby miało dojść do wypróżnienia. W takiej pozycji tampon powinien dać się wyciągnąć dwoma palcami. Jeśli wciąż jest to niemożliwe, należy zgłosić się na wizytę do lekarza ginekologa.
Pamiętaj, nigdy nie wyciągaj tamponu na siłę, korzystając przy tym z różnego rodzaju przyrządów. Jeśli nie możesz wyciągnąć tamponu pociągając za sznurek, lub używając do tego palców, to znak, że jest zbyt głęboko i należy poprosić o pomoc lekarza.
Jak często zmieniać tampon?
Tampon należy zmieniać wtedy, gdy jest napełniony - po pewnym czasie użytkowania można wyczuć, że tampon jest przesiąknięty krwią i wyraźnie się powiększył, to znak, że należy go jak najszybciej wyrzucić.
Należy pamiętać, by nie nosić tamponu dłużej niż 8 godzin od jego założenia. Po upływie 8 godzin należy go wymienić, nawet jeśli nie jest jeszcze napełniony. Podczas pierwszych dni miesiączki, gdy krwawienie jest obfite, tampon należy wymieniać co 3-6 godzin. Niektóre kobiety muszą to robić nawet co 2 godziny. Tampon należy wyjąć przed każdorazowym korzystaniem z toalety, a następnie włożyć nowy. Tak więc w praktyce, tampony wymienia się znacznie częściej, bo zwykle oddaje się mocz co kilka godzin.
Czy grozi mi zespół wstrząsu toksycznego?
Jeśli tampon utknął w pochwie i nie można go wydostać palcami, to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Warto przełamać wstyd i uprzedzenia i poprosić ginekologa o pomoc. Nasączony krwią i wydzielinami z dróg rodnych tampon nie może pozostać w pochwie dłużej niż kilka godzin. Jest to po prostu niebezpieczne dla zdrowia.
Im dłużej tampon nasączony krwią znajduje się w pochwie, tym bardziej wzrasta ryzyko wystąpienia wstrząsu toksycznego (TSS) - rzadkiej, ale szybko postępującej choroby wywołanej przez toksynę gronkowca złocistego (występuje najczęściej) lub paciorkowca. W grupie ryzyka wstrząsu toksycznego znajdują się miesiączkujące kobiety, które używają tamponów. Mechanizmy występowania wstrząsu toksycznego nie są do końca znane, ale uważa się, że przyczyną mogą być bakterie naturalnie bytujące w pochwie kobiety, które namnażają się z powodu nasączonego krwią tamponu.
Gdy tampon, zwłaszcza superchłonny, pozostaje w pochwie przez długi czas, stwarza dobre środowisko do namnażania się bakterii. Tampon może też przyklejać się do ścian pochwy, zwłaszcza w ostatnich dniach miesiączki, gdy przepływ krwi jest niewielki. Po szybkim usunięciu (odklejeniu) tamponu powstają drobne otarcia, do których mogą wnikać bakterie.
Źródło: yourkaya.pl, myob.pl