Obserwuj w Google News

Co boli przy menopauzie? 8 nietypowych objawów

2 min. czytania
Aktualizacja 18.01.2022
18.01.2022 13:50
Zareaguj Reakcja

Menopauza to nie tylko ustanie miesiączkowania, nagłe uderzenia gorąca i spadek nastroju. U niektórych kobiet mogą występować inne, bardziej zróżnicowane objawy. Jakie nietypowe dolegliwości towarzyszą  przekwitaniu?

Co boli przy menopauzie? Objawy, które mogą Cię zaskoczyć
fot. Shutterstock
  1. Szumy uszne
  2. Bóle kręgosłupa
  3. Ataki paniki i silnego lęku
  4. Swędzenie skóry
  5. Parestezje
  6. Wysoki poziom cholesterolu
  7. Parcie na mocz
  8. Bóle głowy

Ostatnia miesiączka w życiu kobiety to czas wielu zmian w całym organizmie. Mają one wpływ na samopoczucie i mogą powodować bolesne dolegliwości i dyskomfort. Zmiany hormonalne często łączą się z procesem starzenia organizmu, co nasila nieprzyjemne symptomy. Menopauza dotyka kobiety między 40 a 60 rokiem życia, choć zdarza się, że pojawia się dużo wcześniej. Objawy przekwitania mogą wystąpić nawet 5 lat przed ustaniem miesiączkowania i u każdej kobiety mogą nieco się różnić. Niemal 80 procent kobiet doświadcza nagłych uderzeń gorąca, kołatań serca i potliwości. Mogą pojawić się również problemy ze snem, wahania nastroju, przesuszenie skóry i spadek libido. Po menopauzie zmienia się też całe ciało kobiety. Skóra traci swoją elastyczność, biodra stają się mniej wyraziste, a tłuszcz zaczyna odkładać się w innych miejscach niż wcześniej. Spada odporność organizmu, co skutkuje nawracającymi infekcjami. Dolegliwości te są naturalnym efektem przekwitania. Niektóre kobiety mogą jednak zaobserwować zupełnie inne objawy związane ze stopniowym wygaszaniem pracy jajników. Wśród najbardziej nietypowych symptomów klimakterium możemy wymienić:

Szumy uszne

Kobietom przechodzącym menopauzę może towarzyszyć uporczywe dzwonienie i dudnienie w uszach, które nie jest związane z dźwiękami otoczenia. Brzęczenie w uszach może występować przez całą dobę, zwykle przyjmuje formę krótkich „ataków”, które nasilają się i zanikają.

Bóle kręgosłupa

Obniżenie poziomu estrogenów we krwi sprawia, że zmniejsza się gęstość kości. Może to skutkować bólem kończyn i kręgosłupa, a także zwiększoną podatnością na stłuczenia i siniaki. Zmiany hormonalne powodują rozwój osteoporozy, która w większości przypadków przebiega jednak bezobjawowo.

Ataki paniki i silnego lęku

Zmiany hormonalne wpływają także na psychikę kobiety. W okresie przekwitania u w pełni zdrowej psychicznie kobiety mogą pojawić się regularne ataki paniki i lęku.

Swędzenie skóry

Spadek estrogenów sprawia, że skóra staje się przesuszona. W tym czasie warto szczególnie zadbać o jej nawilżenie, zarówno od zewnątrz, jak i od środka, wypijając odpowiednią ilość płynów.

Parestezje

To nieprzyjemne uczucie drętwienia i mrowienia kończyn, które jest skutkiem ubytku kolagenu w skórze.

Wysoki poziom cholesterolu

Obniżony poziom estrogenów ma wpływ na poziom lipoprotein o małej gęstości (czyli tzw. złego cholesterolu). W związku z tym, u kobiet przechodzących menopauzę wzrasta ryzyko zachorowania na miażdżycę. Nawet u kobiet, które wcześniej nie miały tego typu problemów, mogą wystąpić zaburzenia pracy serca.

Parcie na mocz

Niskie stężenie estrogenów powoduje osłabienie tkanek w obrębie dróg rodnych i moczowych. U kobiet może wystąpić wysiłkowe nietrzymanie moczu, a także uczucie pieczenia i bólu przy jego oddawaniu.

Bóle głowy

Bóle głowy związane są z okresowymi zmianami hormonalnymi w organizmie. Mogą pojawiać się co jakiś czas, a następnie zanikać. Zmiana poziomu hormonów wpływa na rozszerzenia i zwężenia naczyń mózgowych, co prowadzi do zmian ciśnienia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, vichy.pl, medicover.pl