Ból jajnika może być objawem wielu chorób. Kiedy boli jajnik?
Ból jajnika to ból bardzo charakterystyczny, objawiający się kłuciem, ciągnięciem i rozpieraniem w podbrzuszu. Ból czy dyskomfort ze strony jajników odczuwalne są z wielu powodów. Towarzyszą często owulacji i miesiączce. Mogą jednak wskazywać na obecność torbieli lub rozwój endometriozy, a nawet raka jajnika. Przedłużającego się, silnego bólu nie wolno lekceważyć, bo bywa symptomem wielu poważnych chorób.

Ból jajników towarzyszy wielu kobietom, na przykład podczas owulacji w połowie cyklu lub przed miesiączką, gdy krwawienie ma pojawić się lada moment. Delikatny dyskomfort, kłucie czy ciągnięcie w niektórych momentach w czasie cyklu miesięcznego nie jest niczym szczególnym i nie powinno budzić niepokoju. Natomiast ból przewlekły, ostry, pojawiający się bez wyraźnego powodu, wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Ból jajnika jest częstym objawem chorób kobiecych. Rozrastający się guz lub powiększająca cysta często dają o sobie znać bólem z jednej strony podbrzusza. Alarmujące powinny być też wszystkie objawy towarzyszące bólowi jajnika, takie jak osłabienie, wymioty, nieregularne krwawienie z dróg rodnych, a także upławy.
Ból jajnika: objawy, charakter bólu
Ból jajnika można pomylić z bólem innych narządów, który promieniuje w obrębie podbrzusza i miednicy. Nie każdy ból w dolnej części brzucha świadczy o bólu jajnika, ale charakterystyczne dla jajników jest uczucie ciągnięcia, rozpierania, czy kłucia z jednej strony podbrzusza. Ból jajników jest także dosyć charakterystycznym symptomem owulacji. Pojawia się również u wielu kobiet przed miesiączką i w jej pierwszych dniach.
Ból jajnika: częste przyczyny
Ból jednego lub obu jajników może być całkowicie niegroźny i występować okresowo, na przykład w czasie owulacji lub przed miesiączką. Może być także objawem jednej z chorób kobiecych. Wtedy oprócz bólu jajnika kobieta obserwuje dodatkowe objawy, takie jak ból podczas stosunku, parcie na pęcherz, powiększony brzuch, złe samopoczucie, nieprzyjemną wydzielinę z pochwy.
BÓL OWULACYJNY: to jedna z częściej występujących przyczyn bólu czy dyskomfortu ze strony jajników. W czasie owulacji, czyli w połowie cyklu, może pojawiać się ból z jednej strony podbrzusza, najczęściej po stronie prawej. Ból jajnika jest wtedy spowodowany pęknięciem pęcherzyka Graafa i uwolnieniem komórki jajowej wychwytywanej przez zakończenia jajowodów zwane strzępkami. Ból jajnika w czasie owulacji trwa zazwyczaj 2-3 dni. Może dokuczać, ale nie powinien być silny.
PMS (ZESPÓŁ NAPIĘCIA PRZEDMIESIĄCZKOWEGO): pojawia się przed miesiączką. To zespół dolegliwości powodowanych najprawdopodobniej względnym niedoborem progesteronu w stosunku do estrogenów, który występuje przed menstruacją. Objawy PMS są charakterystyczne dla każdej kobiety, obejmują zazwyczaj: wahanie nastrojów, senność, rozdrażnienie, ból podbrzusza i jajników.
CYSTY (TORBIELE) JAJNIKÓW: torbiele jajników nie zawsze bolą. Dlatego o istnieniu takiej torbieli można dowiedzieć się zupełnie przypadkowo, na przykład podczas rutynowego badania USG. Ból charakteryzuje torbiele większe, które wywołują uczucie rozpierania i ciągnięcia najczęściej po jednej stronie podbrzusza. Gdy torbiel się rozrasta i dochodzi do ucisku okolicznych tkanek, pojawia się wtedy uczucie ciągłego parcia na pęcherz. Rozrost torbieli łączy się zazwyczaj z odczuwaniem bólu w czasie stosunku i zaburzeniami miesiączkowania.
ZAPALENIE PRZYDATKÓW MACICY: jest to zapalenie jajnika, jajowodu i najbliższej tkanki łącznej. To choroba o charakterze infekcyjnym. Do zapalenia przydatków dochodzi na skutek zakażenia bakteriami bytującymi w organizmie (endogennymi) lub innymi patogenami przenoszonymi drogą płciową. Objawami charakterystycznymi dla choroby są: silny ból podbrzusza obejmujący jajniki, wysoka temperatura oraz wysokie tętno. Typowym symptomem jest także ból podbrzusza promieniujący do kości krzyżowej.
ENDOMETRIOZA: to choroba wyjątkowo podstępna, która przez długi czas może nie dawać wyraźnych objawów. Jest też często bagatelizowana, ponieważ jej objawem jest ból w czasie miesiączki, ból jajnika lub ból podczas stosunku, symptomy towarzyszące bardzo wielu kobietom. Istotą choroby jest migracja błony śluzowej poza jej jamę. Endometrioza rozwija się powoli, dając specyficzne objawy, na przykład ból podbrzuszu promieniujący na miednicę, a także ból jajnika, na którym utworzyła się torbiel endometrialna (czekoladowa).
RAK JAJNIKA: długo nie daje żadnych dolegliwości. Dopiero gwałtowny wzrost nowotworu manifestuje się bólem jajnika i uczuciem ciągnięcia, dyskomfortu. Bólowi jajnika towarzyszą wtedy zazwyczaj nudności, wzdęcia i wymioty.
ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW: istotą choroby jest zmiana stężeń hormonów w organizmie kobiety. W wyniku zaburzeń hormonalnych jajniki mogą być powiększone i uciskać sąsiadujące tkanki, co nierzadko jest przyczyną przewlekłego bólu podbrzusza, jajników i całej miednicy.
Ból jajnika po owulacji
Ból jajnika po jajeczkowaniu, zazwyczaj kilka dni po owulacji, może oznaczać, że kobieta jest w ciąży. Nie jest to jednak regułą. Bóle jajnika utrzymujące się po owulacji mogą także wskazywać na powstanie torbieli, zwykle o charakterze łagodnym, czynnościowym, na przykład torbiel ciałka żółtego lub torbiel pęcherzykowa. Takie zmiany ustępują zazwyczaj samoistnie w ciągu jednego lub dwóch cykli. Bóle jajników pojawiają się z wielu powodów, a ich pochodzenie może ustalić lekarz po wcześniejszym badaniu.
Ból jajnika po okresie
Uczucie dyskomfortu w podbrzuszu i w okolicy jajników odczuwalne po zakończonej już miesiączce może być pierwszym objawem ciąży.
Ból jajnika przed okresem
Ból jajnika przed miesiączką może wskazywać na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Ból jajników w przypadku wielu kobiet zwiastuje nadejście krwawienia. Jeśli ból jest niepokojący i niezwiązany z cyklem miesiączkowym (nie występują w czasie owulacji, w czasie miesiączki lub przed krwawieniem), to najlepiej zgłosić się na wizytę do lekarza ginekologa, który po dokładnym badaniu ustali przyczynę bólu.
Ból jajnika w ciąży
Ból jajników w ciąży nie zawsze jest powodem do niepokoju. Bóle jajników we wczesnej ciąży mogą być objawem dostosowywania się organizmu kobiety do zachodzących zmian. Natomiast odczuwalne w I trymestrze silne bóle podbrzusza oraz regularne i bolesne skurcze mogą świadczyć o odklejeniu się łożyska.
Jednostronny ból podbrzusza, zatrzymanie miesiączki i krwawienie pojawiające się zazwyczaj w drugim miesiącu ciąży wskazują najczęściej na ciążę pozamaciczną.
Silne bóle podbrzusza, którym towarzyszy krwawienie z dróg rodnych mogą wskazywać na poronienie.
Ból jajnika podczas stosunku
Jeśli ból jajników pojawia się w czasie stosunku w konkretnej pozycji, to może to świadczyć o niedopasowaniu anatomicznym partnerów. Niektóre pozycje mogą prowadzić do uciskania narządów miednicy mniejszej, wtedy może pojawić się ból w podbrzuszu. Czasami trzeba dobrać pozycję seksualną, które sprawia największą przyjemność i komfort obu partnerom.
Ostry ból jajnika, najczęściej jednego, po stosunku może świadczyć o torbieli jajnika.
Ból jajnika: łagodzenie bólu
W łagodzeniu bólu jajnika, szczególnie tego, który występuje zależnie od cyklu, pomocne są tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe. Ulgę przyniesie także ciepły okład przykładany w dolnej części brzucha. Relaks, odpoczynek i ciepła (niegorąca) kąpiel łagodzą ból i przynoszą ulgę.
Ból silny i przewlekły wymaga konsultacji z lekarzem, który po stwierdzeniu przyczyny bólu określi metodę leczenia i łagodzenia tego przykrego objawu.
Źródło: lek. Agnieszka Żalińska, Kłucie jajnika - przyczyny bólu i kłucia w jajniku, wylecz.to