Obserwuj w Google News

Ból brzucha po stosunku. 4 najczęstsze przyczyny

3 min. czytania
Aktualizacja 07.07.2022
07.07.2022 14:24
Zareaguj Reakcja

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha po seksie? Ginekolog wymienia cztery najważniejsze. 

Ból brzucha po seksie. Jaka może być przyczyna?
fot. Shutterstock

Wiele kobiet po stosunku seksualnym odczuwa ból brzucha, a właściwie ból w podbrzuszu. Jest on na tyle silny, że zniechęca je do jakiejkolwiek aktywności seksualnej. Przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Poniżej opisujemy 4 najczęstsze.

Ból brzucha po seksie nie zawsze oznacza problem medyczny, ale zawsze warto go skonsultować z lekarzem ginekologiem. Dolegliwości bólowe mogą mieć różny charakter, od bólu brzucha w górnej części, bólu podbrzusza, aż po ból promieniujący w okolicach miednicy. Przyczyn tej dolegliwości może być wiele, m.in. suchość pochwy, wady anatomiczne miednicy, nadmierny wysiłek, a także choroby, takie jak endometrioza, polipy macicy, mięśniaki macicy, choroby jelita grubego, torbiele jajników, zespół policystycznych jajników czy nowotwory. Dr Alexandra Bausic, ginekolog, wymienia cztery najczęstsze.

Choroba zapalna miednicy

– Choroba zapalna miednicy to ogólne określenie utrzymującego się stanu zapalnego układu rozrodczego, który obejmuje macicę, szyjkę macicy, jajniki i jajowody – tłumaczy dr Alexandra Bausic i dodaje: – Dość częstymi przyczynami tego stanu są chlamydia i rzeżączka, choroby przenoszone drogą płciową. Jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta i leczona, może rozprzestrzenić się na wewnątrzotrzewnowe narządy rozrodcze, czyli jajniki i jajowody.

Jeśli odczuwasz ból, głównie w okolicy miednicy, zauważysz zmiany w wydzielinie z pochwy, nieregularne miesiączki, idź do lekarza, które zleci ci test na chlamydię i rzeżączkę.

Endometrioza

Drugą dość często przyczyną bólu brzucha (choć nie tylko!) jest endometrioza. Jest to choroba u podłoża, której leży rozrost błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Te fragmenty mogą krwawić podczas stosunku i przyczyniać się do bólu w podbrzuszu, w okolicy miednicy, w pachwinie, a niekiedy nawet bólu w okolicy odbytu.

Dolegliwości bólowe potrafią być bardzo uciążliwe i pojawiać się nie tylko po stosunku, ale również wraz z miesiączką lub tuż przed nią. Ale to nie wszystko zabłąkane w jelitach lub pęcherzu moczowym endometrium może wywoływać ból podczas mikcji i wypróżniania. Endometrioza sprawia, że miesiączki są bardzo bolesne, długie oraz obfite.

Endometriozę należy leczyć, aby poprawić swój komfort życia.

Ciąża

Za ból brzucha po stosunku może również odpowiadać ciąża, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, gdy organizm przystosowuje się do nowej sytuacji, oraz w trzecim trymestrze, gdy dziecko jest na tyle duże, że napiera na inne narządy. Jeśli masz dolegliwości bólowe i podejrzewasz ciążę, zrób test ciążowy.

Ból brzucha może się też pojawić po stosunku zakończonym orgazmem, gdy macica kurczy się podczas tego doznania. To normalne i bezpieczne zjawisko (nie należy mylić skurczy macicy po orgazmie z porodowymi skurczami macicy). Jeśli ból pojawia się podczas stosunku, zaleca się zmianę kąta i rytmu penetracji.

Mięśniaki macicy lub torbiele jajników

Za ból brzucha, a właściwie ból podbrzusza mogą również odpowiadać:

  • włókniaki macicy (nienowotworowe guzy macicy);
  • torbiele jajników (wypełnione płynem worki lub kieszonki w jajniku, lub na jego powierzchni),
  • guzy jajnika,
  • adenomioza (choroba, w której gruczoły macicy naciekają własną tkankę mięśniową macicy, powodując stan zapalny i bolesność),
  • śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego (zespół dotykający ścianę pęcherza, w którym pęcherz staje się bolesny).

Aby zlokalizować źródło bólu, należy pójść do ginekologa. Wykona on wymaz z pochwy, badanie USG i ustali, czy przyczyną tej dolegliwości są jajniki, macica, czy inny organ. Warto zaufać lekarzowi i opowiedzieć mu o szczerze o swoich dolegliwościach, rodzaju bólu, czy dyskomfortu podczas stosunku płciowego i po nim.

Bywa również, że ból w czasie stosunku lub po stosunku ma podłoże psychiczne (lęk przed zbliżeniem). Inną przyczyną może być niedopasowanie anatomiczne (zbyt duży penis w stosunku do pochwy kobiety), brak gry wstępnej, która przygotowuje do zbliżenia, zbyt energiczny i gwałtowny stosunek płciowy.

Źródło: scarymommy.com/ Dr Alexandra Bausic, ginekolog położniczy z certyfikatem zarządu/ mp.pl