Ból brzucha po stosunku. 4 najczęstsze przyczyny
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha po seksie? Ginekolog wymienia cztery najważniejsze.

Wiele kobiet po stosunku seksualnym odczuwa ból brzucha, a właściwie ból w podbrzuszu. Jest on na tyle silny, że zniechęca je do jakiejkolwiek aktywności seksualnej. Przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Poniżej opisujemy 4 najczęstsze.
Ból brzucha po seksie nie zawsze oznacza problem medyczny, ale zawsze warto go skonsultować z lekarzem ginekologiem. Dolegliwości bólowe mogą mieć różny charakter, od bólu brzucha w górnej części, bólu podbrzusza, aż po ból promieniujący w okolicach miednicy. Przyczyn tej dolegliwości może być wiele, m.in. suchość pochwy, wady anatomiczne miednicy, nadmierny wysiłek, a także choroby, takie jak endometrioza, polipy macicy, mięśniaki macicy, choroby jelita grubego, torbiele jajników, zespół policystycznych jajników czy nowotwory. Dr Alexandra Bausic, ginekolog, wymienia cztery najczęstsze.
Choroba zapalna miednicy
– Choroba zapalna miednicy to ogólne określenie utrzymującego się stanu zapalnego układu rozrodczego, który obejmuje macicę, szyjkę macicy, jajniki i jajowody – tłumaczy dr Alexandra Bausic i dodaje: – Dość częstymi przyczynami tego stanu są chlamydia i rzeżączka, choroby przenoszone drogą płciową. Jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta i leczona, może rozprzestrzenić się na wewnątrzotrzewnowe narządy rozrodcze, czyli jajniki i jajowody.
Jeśli odczuwasz ból, głównie w okolicy miednicy, zauważysz zmiany w wydzielinie z pochwy, nieregularne miesiączki, idź do lekarza, które zleci ci test na chlamydię i rzeżączkę.
Endometrioza
Drugą dość często przyczyną bólu brzucha (choć nie tylko!) jest endometrioza. Jest to choroba u podłoża, której leży rozrost błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Te fragmenty mogą krwawić podczas stosunku i przyczyniać się do bólu w podbrzuszu, w okolicy miednicy, w pachwinie, a niekiedy nawet bólu w okolicy odbytu.
Dolegliwości bólowe potrafią być bardzo uciążliwe i pojawiać się nie tylko po stosunku, ale również wraz z miesiączką lub tuż przed nią. Ale to nie wszystko zabłąkane w jelitach lub pęcherzu moczowym endometrium może wywoływać ból podczas mikcji i wypróżniania. Endometrioza sprawia, że miesiączki są bardzo bolesne, długie oraz obfite.
Endometriozę należy leczyć, aby poprawić swój komfort życia.
Ciąża
Za ból brzucha po stosunku może również odpowiadać ciąża, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, gdy organizm przystosowuje się do nowej sytuacji, oraz w trzecim trymestrze, gdy dziecko jest na tyle duże, że napiera na inne narządy. Jeśli masz dolegliwości bólowe i podejrzewasz ciążę, zrób test ciążowy.
Ból brzucha może się też pojawić po stosunku zakończonym orgazmem, gdy macica kurczy się podczas tego doznania. To normalne i bezpieczne zjawisko (nie należy mylić skurczy macicy po orgazmie z porodowymi skurczami macicy). Jeśli ból pojawia się podczas stosunku, zaleca się zmianę kąta i rytmu penetracji.
Mięśniaki macicy lub torbiele jajników
Za ból brzucha, a właściwie ból podbrzusza mogą również odpowiadać:
- włókniaki macicy (nienowotworowe guzy macicy);
- torbiele jajników (wypełnione płynem worki lub kieszonki w jajniku, lub na jego powierzchni),
- guzy jajnika,
- adenomioza (choroba, w której gruczoły macicy naciekają własną tkankę mięśniową macicy, powodując stan zapalny i bolesność),
- śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego (zespół dotykający ścianę pęcherza, w którym pęcherz staje się bolesny).
Aby zlokalizować źródło bólu, należy pójść do ginekologa. Wykona on wymaz z pochwy, badanie USG i ustali, czy przyczyną tej dolegliwości są jajniki, macica, czy inny organ. Warto zaufać lekarzowi i opowiedzieć mu o szczerze o swoich dolegliwościach, rodzaju bólu, czy dyskomfortu podczas stosunku płciowego i po nim.
Bywa również, że ból w czasie stosunku lub po stosunku ma podłoże psychiczne (lęk przed zbliżeniem). Inną przyczyną może być niedopasowanie anatomiczne (zbyt duży penis w stosunku do pochwy kobiety), brak gry wstępnej, która przygotowuje do zbliżenia, zbyt energiczny i gwałtowny stosunek płciowy.
Źródło: scarymommy.com/ Dr Alexandra Bausic, ginekolog położniczy z certyfikatem zarządu/ mp.pl