,

Niedoczynność tarczycy u mężczyzn: objawy. Jakie badania wykonać?

13.03.2023
Aktualizacja: 14.03.2023 16:00

Choroby tarczycy, w tym niedoczynność tarczycy, są przez mężczyzn często lekceważone. Powszechnie uważa się, że to schorzenie dotyczy wyłącznie kobiet. To błąd. Niedoczynność występuje również u mężczyzn i nieleczona może prowadzić do zaburzeń potencji i płodności. Zwiększa też ryzyko wielu poważnych chorób.

Niedoczynność u mężczyzn a tycie
fot. Shutterstock
  1. Niedoczynność tarczycy u mężczyzn: przyczyny
  2. Niedoczynność tarczycy u mężczyzn: objawy
  3. Niedoczynność tarczycy u mężczyzn: badania
  4. Niedoczynność tarczycy u mężczyzn: leczenie

Choroby tarczycy kojarzone są z kobietami, bo częściej ich dotyczą, a jest to związane z wieloma procesami hormonalnymi, które przechodzą na różnych etapach życia. Z tego powodu świadomość objawów chorób tarczycy jest u mężczyzn znikoma, a to sprzyja ich lekceważeniu. Tymczasem warto uświadomić sobie, że tarczycę ma każdy, bez względu na płeć. Narząd ten wydziela ważne hormony (tyroksynę i trójjodotyroninę), które są niezbędne do prawidłowej pracy organizmu - wpływają na wzrost i rozwój mózgu, a także na termogenezę. Gdy hormonów tarczycy jest za mało, wtedy zaczynają pojawiać się nieprzyjemne objawy związane ze skórą, tyciem, zmianami nastroju, problemami z potencją.

Niedoczynność tarczycy u mężczyzn: przyczyny

Niedoczynność tarczycy to zespół chorobowy wynikający z niedoboru hormonów tarczycy, prowadzący do spowolnienia procesów metabolicznych. Spadek stężenia hormonów tarczycy zgodnie z mechanizmem ujemnego sprzężenia zwrotnego pobudza przysadkę do zwiększenia stężenia TSH.

Do głównych przyczyn występowania niedoczynności tarczycy zalicza się przede wszystkim autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli choroba Hashimoto (to najczęstsza przyczyna niedoczynności pierwotnej u dorosłych), choroby przysadki lub podwzgórza, w tym guzy, całkowite lub częściowe wycięcie tarczycy, leczenie jodem promieniotwórczym, niedobór jodu w środowisku, przedawkowanie tyreostatyków.

Niedoczynność tarczycy u mężczyzn: objawy

Występowanie objawów niedoczynności i ich natężenie zależy od stopnia niedoboru hormonów tarczycy, wieku i czasu trwania choroby. Do podstawowych objawów klinicznych niedoczynności tarczycy zalicza się zmęczenie, senność, obniżony nastrój, uczucie niepokoju, nadmierną suchość skóry, wypadanie włosów, zaparcia, obrzęk twarzy, słoni, powiek oraz nietolerancję (uczucie) zimna.

Mężczyźni mogą mieć dodatkowo problemy w sferze seksualnej, ponieważ niedoczynność skutkuje podniesieniem poziomu prolaktyny, a to przyczynia się do zaburzeń płodności, gospodarki lipidowej oraz potencji.Niedoczynność tarczycy skutkuje wzrostem poziomu cholesterolu, co nasila procesy miażdżycowe i zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca i udaru mózgu. Ponadto niedoczynność tarczycy spowalnia metabolizm, powodując otyłość, co także upośledza funkcję układu sercowo-naczyniowego. Niedoczynność tarczycy wpływa też istotnie na zakłócenia gospodarki węglowodanowej, nasilając insulinooporność i zwiększając ryzyko cukrzycy. Choroby tarczycy, zarówno niedoczynność, jak i nadczynność skutkują także wzrostem ciśnienia (wysokie wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego). 

Leczenie niedoczynności tarczycy pozwala pozbyć się uciążliwych objawów lub znacznie ograniczyć ich występowanie.

Niedoczynność tarczycy u mężczyzn: badania

Diagnostyka chorób tarczycy jest identyczna u kobiet i mężczyzn. Podstawowe badania polegają na oznaczeniu TSH, wolnej tyroksyny i trójjodotyroniny oraz wykonaniu ultrasonografii tarczycy. Jeśli występują zmiany ogniskowe i są do tego wskazania, to dodatkowo wykonuje się biopsję.

Niedoczynność tarczycy u mężczyzn: leczenie

Lekiem z wyboru w leczeniu niedoczynności tarczycy jest syntetyczna sól sodowa lewoskrętnej tyroksyny (Euthyrox, Letrox) o właściwościach naturalnej tyroksyny. Lek ten stosuje się raz na dobę, na czczo, na ok. 30 minut przed posiłkiem, aby zoptymalizować wchłanianie leku. Dawkę leku dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od wyników laboratoryjnych.

Leczenie niedoczynności tarczycy jest długotrwałe i w większości przypadków trwa przez całe życie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: LECZENIE CHORÓB TARCZYCY (praca poglądowa) - mgr farmacji MALWINA LISKOWSKA. UNIWERSYTET MEDYCZNY W ŁODZI WYDZIAŁ FARMACEUTYCZNY. ŁÓDŹ 2018

Logo radiozet Dzieje się