Obserwuj w Google News

Nadczynność tarczycy u mężczyzn. Zwróć uwagę na lęki, kołatanie serca

3 min. czytania
Aktualizacja 14.03.2023
14.03.2023 19:27
Zareaguj Reakcja

Nadczynność tarczycy nie dotyczy tylko kobiet. Podwyższony poziom hormonów tarczycy, choć rzadziej, występuje też u mężczyzn i wywołuje nieprzyjemne objawy. Panowie mają zazwyczaj mniejszą świadomość tego stanu i częściej lekceważą objawy. Z tego powodu nadczynność rozpoznawana jest u mężczyzn późno, gdy utrudnia normalne funkcjonowanie. Sprawdź, jak rozpoznać nadczynność tarczycy.

Potliwość a tarczyca
fot. Shutterstock
  1. Nadczynność tarczycy u mężczyzn: przyczyny
  2. Nadczynność tarczycy u mężczyzn: objawy
  3. Nadczynność tarczycy u mężczyzn: badania
  4. Nadczynność tarczycy u mężczyzn: leczenie

Nadczynność tarczycy (hipertyreoza) to stan związany z podwyższonym poziomem hormonów tarczycy T3 i T4. Nadczynność to stan patologiczny, który wymaga specjalistycznej opieki endokrynologicznej i zwykle łączy się z długotrwałym leczeniem.

Nadczynność tarczycy u mężczyzn: przyczyny

Do nadczynności tarczycy dochodzi na skutek wzrostu produkcji hormonów w gruczole tarczowym, zaburzeń w metabolizmie, nieprawidłowej pracy receptorów wiążących te hormony lub ich przedawkowania podczas kuracji. Główną przyczyną nadczynności jest choroba Gravesa-Basedova, zwana inaczej rozlanym wolem toksycznym (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy z nadczynnością). Przyczyną nadczynności może być także wole guzkowe nadczynne (choroba Plummera), rzadziej zapalenie tarczycy podostre ( choroba de Quervaina).

Przyczyną wtórnej nadczynności może być rak tarczycy, guzy przysadki mózgowej, nadmierną podaż jodu, nadmierna podaż hormonów tarczycy.

Nadczynność tarczycy u mężczyzn: objawy

Nadmiar hormonów tarczycy wpływa na wiele różnych układów i narządów. Najczęściej pierwszym pojawiającym się objawem jest tachykardia, przedstawiana przez pacjentów jako uczucie kołatania serca. Później mogą dołączyć: zmęczenie, lęk, zaburzenia snu, drżenie kończyn. Do objawów klinicznych nadczynności tarczycy zalicza się także nadpobudliwość, trudności w koncentracji, osłabienie, spadek masy ciała przy zwiększonym apetycie, biegunki, zwiększoną potliwość, ciepłą i wilgotną skórę, wytrzeszcz oczu, powiększenie tarczycy – wole, polidypsję (nadmierne pragnienie i przyjmowanie dużej ilości płynów).

Choroby tarczycy mają kluczowe znaczenie w inicjacji chorób sercowo-naczyniowych. Nadczynność tarczycy może wywołać zaburzenia rytmu serca oraz niewydolność krążenia. Skutkuje też wzrostem ciśnienia - wysokie ciśnienie skurczowe i niskie ciśnienie rozkurczowe. W nadczynności tarczycy uregulowanie poziomu cukru w organizmie jest niezwykle trudne i prawie niemożliwe do czasu uzyskania prawidłowej funkcji tarczycy. Dlatego normalizacja funkcji tarczycy ma istotne znaczenie dla prawidłowego leczenia chorób serca.

Nadczynność tarczycy u mężczyzn: badania

Podstawowe badania polegają na oznaczeniu TSH, wolnej tyroksyny i trójjodotyroniny oraz wykonaniu ultrasonografii tarczycy. Jeśli są do tego wskazania, to dodatkowo wykonuje się biopsję tarczycy.

Nadczynność tarczycy u mężczyzn: leczenie

Nie każda nadczynność tarczycy wymaga leczenia i nie każdą leczy się tak samo. Ważne jest wykrycie przyczyny niedoczynności, bo to wpływa na formę i przebieg leczenia.

W leczeniu nadczynności tarczycy stosuje się tyreostatyki, które hamują produkcję T3 i T4 w tarczycy. Do metod bardziej radykalnych należy leczenie operacyjne oraz leczenie jodem promieniotwórczym.

Do leków przeciwtarczycowych zalicza się pochodne tiouracylu, pochodne tioimidazolu, jod oraz węglan litu. Leczenie zaczyna się od podawania pełnych dawek leku przez około 30 dni. Poprawa jest zauważalna po 2-3 tygodniach, a eutyroza (prawidłowe stężenie hormonów tarczycy we krwi) po około 4-6 tygodniach od podjęcia leczenia. Później następuje stopniowe zmniejszanie ilości przyjmowanego leku, aż do ustalenia "regularnej" dawki.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Najczęstsze błędy w diagnostyce i leczeniu chorób tarczycy - Magdalena J. Woźniak, Beata Matyjaszek-Matuszek; Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych, Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Lekarz POZ 5/2022.