Obserwuj w Google News

Wczesne objawy raka tarczycy. Nie przegap tych sygnałów ostrzegawczych

2 min. czytania
Aktualizacja 18.05.2022
18.05.2022 08:28
Zareaguj Reakcja

Rak tarczycy może być całkowicie wyleczalny, o ile zostanie wcześnie wykryty. Dowiedz się, jakie zmiany mogą sugerować ten rodzaj nowotworu.

Wczesne objawy raka tarczycy
fot. Shutterstock
  1. Jakie objawy mogą sugerować raka tarczycy?
  2. Dlaczego warto badać tarczycę?

Co roku w Polsce około 3 tysięcy osób słyszy diagnozę: rak tarczycy. Niestety są to głównie osoby młode, w wieku 20-40 lat. Ten rodzaj raka jest w 90 proc. wyleczalny... pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty. Jakie mogą być objawy raka tarczycy?

Jakie objawy mogą sugerować raka tarczycy?

Objawy, które mogą świadczyć o problemie związanym z tarczycą to:

Jeśli masz jakikolwiek z tych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Pojawienie się tych symptomów nie zawsze świadczy o raku tarczycy, ale każdy przypadek warto sprawdzić w imię zasady: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Warto też pamiętać, że nie wszystkie zmiany mają charakter złośliwy.

Lekarz w razie potrzeby zleci wszystkie potrzebne badania, by ustalić przyczynę dolegliwości. Jednym z takich badań jest USG tarczycy, które jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany. Takie badanie warto wykonywać profilaktycznie raz na dwa lata, oczywiście o ile lekarz nie zaleci innej częstotliwości.

Dlaczego warto badać tarczycę?

Warto pamiętać, by regularnie oglądać i obserwować swoje ciało. Dzięki temu możemy wcześnie wykryć wszystkie niepokojące zmiany. To ważne. Jak już wspominałam powyżej, co roku rak tarczycy wykrywany jest u około 3 tysięcy osób, w wieku 20-40 lat, głównie u kobiet. Niestety o tym rodzaju raka mówi się stosunkowo rzadko.

– Uważany jest za dość rzadką chorobę, ale z roku na rok wzrasta poziom zachorowalności na nią. Jest to choroba tak zwanych młodych dorosłych, czyli osób w wieku 20-40 lat, szczególnie kobiet. W 90 proc. przypadków leczenie kończy się sukcesem, ale jak każda choroba nowotworowa odciska piętno na życiu pacjenta – napisali organizatorzy kampanii w materiałach prasowych i przyznali, że nie są znane szczegółowe przyczyny powstawania tego nowotworu.

Jednak do czynników mogących mieć wpływ na rozwój raka tarczycy zalicza się:

  • nadmiar lub niedobór jodu,
  • nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej – TSH (tyreotropiny stymulującej do pracy tarczycę),
  • narażenie na promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy, szyi i klatki piersiowej,
  • czynniki genetyczne (w przypadku historii choroby w rodzinie).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP Zbigniew Wojtasiński/ cancer.gov/ Kampania edukacyjna "Motyle pod ochroną", której organizatorem są Polskie Amazonki Ruch Społeczny