Obserwuj w Google News

Objawy zaburzeń hormonalnych u kobiet i mężczyzn [LISTA]

3 min. czytania
Aktualizacja 02.02.2022
02.02.2022 17:40
Zareaguj Reakcja

Brak równowagi hormonalnej występuje wtedy, gdy we krwi jest za dużo lub za mało hormonów. Ponieważ hormony wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, nawet niewielkie zaburzenia ich równowagi mogą powodować objawy związane z wyglądem, samopoczuciem. Zaburzenia hormonalne mogą utrudniać zajście w ciążę i wywoływać groźne choroby. Jak rozpoznać, że hormonów jest za mało lub za dużo?

Hormonalne wypadanie włosów
fot. Shutterstock
 1. Zaburzenia hormonalne u kobiet i mężczyzn
 2. Trądzik a zaburzenia hormonalne
 3. Tycie z zaburzenia hormonalne
 4. Ciąża a zaburzenia hormonalne
 5. Wypadanie włosów a zaburzenia hormonalne
 6. Badanie poziomu hormonów

Hormony to substancje chemiczne wytwarzane przez gruczoły dokrewne: podwzgórze, przysadka mózgowa, szyszynka, tarczyca, przytarczyce, grasica, trzustka, nadnercza, jądra oraz jajniki. Hormony wędrują z krwią do tkanek i narządów, dostarczając im ważnych informacji — pełnią rolę przekaźników pomiędzy układem hormonalnym i nerwowym a resztą organizmu.

Zdrowie organizmu oraz samopoczucie jest uzależnione od równowagi układu hormonalnego. Gdy gospodarka hormonalna ulega rozregulowaniu, organizm przestaje sprawnie funkcjonować i pojawiają się problemy z wyglądem oraz samopoczuciem. 

Hormony pomagają regulować m.in.:

 • metabolizm
 • cukier we krwi
 • wzrost
 • ciśnienie krwi
 • cykle miesiączkowe i funkcje seksualne
 • nastrój i poziom stresu

Zaburzenia hormonalne u kobiet i mężczyzn

O zaburzeniach hormonalnych mówi się często jak o kobiecym problemie. Jednak zachwianie równowagi hormonalnej może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Kobiety mogą doświadczać braku równowagi w poziomach estrogenu i progesteronu, podczas gdy mężczyźni częściej doświadczają braku równowagi w poziomie testosteronu.

U kobiet objawy częściej obejmują:

 • wahania nastroju
 • zaparcia lub biegunkę
 • nieregularny cykl menstruacyjny
 • bezpłodność
 • ból brzucha lub pleców podczas menstruacji
 • niski popęd seksualny
 • bezsenność
 • niewyjaśniony przyrost masy ciała
 • hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie

Mężczyzna z niskim poziomem testosteronu może doświadczać:

 • spadku popędu seksualnego
 • zaburzeń erekcji
 • utrata masy mięśniowej
 • łysienia

Trądzik a zaburzenia hormonalne

Trądzik może wystąpić z powodu zwiększonej produkcji łoju w gruczołach łojowych skóry. Nadmiar łoju może zatykać pory i sprzyjać rozwojowi bakterii.

Hormony w istotny sposób wpływają na jakości skóry. Za trądzik odpowiedzialne są przede wszystkim androgeny (męskie hormony płciowe): testosteron, dihydrotestosteron i androstenediol. Zdarza się również, że zwiększone stężenie estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) wpływa na pojawienie się zmian skórnych. Do ich gwałtownego stężenia dochodzi przed miesiączką lub w okresie menopauzy. 

Tycie z zaburzenia hormonalne

Brak równowagi hormonalnej może wpływać na kilka procesów w organizmie, które prowadzą do przybierania na wadze. 

Hormony tarczycy regulują metabolizm organizmu lub tempo spalania energii. Zbyt małe stężenie hormonów tarczycy może spowolnić metabolizm i spowodować przyrost masy ciała.

Również zmniejszenie poziomu estrogenów może prowadzić do przyrostu masy ciała w okresie menopauzy.

Na przyrost masy ciała narzekają też często kobiety cholera na zespół policystycznych jajników, choroby wywołanej wpływem zbyt wysokich stężeń męskich hormonów płciowych na jajniki. W PCOS występują zaburzenia metaboliczne i hormonalne — nadmiar androgenów, hiperinsulinizm, insulinooporność, zaburzenia gospodarki, węglowodanowej, lipidowej.

Ciąża a zaburzenia hormonalne

Zaburzeń hormonalnych mogą być problemem nawet 40 proc. przyszłych mam. Rozregulowana gospodarka hormonalna negatywnie wpływa na pracę jajników i owulację, a także produkcję substancji, które odpowiadają za zagnieżdżenie się zarodka oraz prawidłowy rozwój ciąży.

Nieudane próby zajścia w ciążę są wskazaniem do zbadania poziomu hormonów we krwi.

Wypadanie włosów a zaburzenia hormonalne

Androgeny, czyli męskie hormony płciowe są najczęściej odpowiedzialne za wypadanie włosów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet łysienie androgenowe objawia się przerzedzeniem włosów na całej głowie. U mężczyzn powstają zakola, które prowadzą to tzw. wysokiego czoła. Na kondycję włosów wpływa także progesteron. Nadmiar tgo hormonu może powodować, że szybciej i częściej się przetłuszczają.

Badanie poziomu hormonów

Aby określić poziom stężenia poszczególnych hormonów, najlepiej wykonać tzw. profil hormonalny. Do badań o profilu hormonalnym zalicza się przede wszystkim pomiary poziomu TSH, prolaktyny, FSH, progesteronu i estradiolu.

Lekarz, jeśli będą ku temu wskazania, może również skierować na badanie stężenia testosteronu, kortyzolu lub na badania dodatkowe

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalnewstoday.com