To może być objaw niedoczynności tarczycy. Widać go na twarzy
Niedoczynność tarczycy często rozwija się w utajeniu i miesiącami może nie dawać widocznych i jednoznacznych objawów. O długo utrzymującym się niskim poziomie hormonów tarczycy mogą jednak ostrzegać zmiany, które pojawiają się na twarzy. Warto na nie zwrócić uwagę.

- Objaw niedoczynności tarczycy widać na twarzy
- Jakie są częste objawy niedoczynności tarczycy?
- Jak diagnozuje się niedoczynność tarczycy?
Tarczyca to ważny gruczoł znajdujący się w przedniej części szyi. Wydziela hormony, które odpowiadają za prawidłowy metabolizm organizmu. Zaburzenia wydzielania hormonów tarczycy mogą prowadzić do pojawienia się objawów, związanych nie tylko z psychiką (np. brak koncentracji, chwiejność nastroju), ale również takich, które są widoczne na ciele. Niektóre zmiany mogą pojawić się już po kilku miesiącach słabej wydolności tarczycy.
Objaw niedoczynności tarczycy widać na twarzy
O niedoczynności tarczycy mówi się, gdy gruczoł tarczowy produkuje niewystarczającą ilość hormonu tarczycy. Ma to wpływ na pracę całego organizmu. W miarę postępu choroby pojawiają się nie tylko objawy związane z psychiką, ale dochodzi także do zmian widocznych na ciele, a część z nich może być widoczna na twarzy.
Według brytyjskiego NHS, rzadkie lub miejscami pozbawione włosków brwi mogą być jednym z pierwszych objawów niedoczynności tarczycy. Przerzedzenia zwykle widoczne są na zewnętrznej części brwi.
Niedoczynność tarczycy zaburza produkcję takich hormonów jak T3 i T4, a tym samym zakłóca wiele naturalnych procesów w organizmie. Może to m.in. powodować właśnie wypadanie włosów, które nie są zastępowane przez nowe, co skutkuje przerzedzeniem włosów na skórze głowy, w tym w takich miejscach jak brwi. Wypadanie włosów można jednak zatrzymać po unormowaniu poziomu hormonów tarczycy. Konieczna jest jednak w porę postawiona diagnoza.
Jakie są częste objawy niedoczynności tarczycy?
Objawy niedoczynności tarczycy nie są charakterystyczne. Niekiedy trudno je zauważyć, często też składa się je na karb innych spraw. Warto jednak być czujnym i w przypadku wątpliwości wykonać badania. Najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy to:
- zmęczenie
- ospałość
- wrażliwość na zimno
- przyrost masy ciała
- zaparcia
- depresja
- spowolnienie ruchowe
- zaburzenia pamięci i koncentracji (wolne myślenie).
Warto jednak zwrócić także uwagę na włosy na głowie. Według British Thyroid Association, „ciężka i długotrwała niedoczynność tarczycy [...] może powodować utratę włosów. Obejmuje ona całą skórę głowy, a nie miejsca intymne. Włosy przerzedzają się jednolicie. Utrata włosów spowodowana chorobą tarczycy staje się widoczna dopiero w ciągu kilku miesięcy, a wynika to z długiego cyklu życia włosa”.
Jak diagnozuje się niedoczynność tarczycy?
Osoby, które zaobserwują u siebie kilka objawów niedoczynności tarczycy, powinny zgłosić się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Dzięki dalszym badaniom możliwe będzie postawienie diagnozy i ewentualne leczenie. Badanie hormonów tarczycy jest proste i polega na pobraniu oraz oznaczeniu poziomu hormonów tarczycy we krwi: hormonu stymulującego tarczycę (TSH) i tyroksyny (T4). To jedyny sposób, który umożliwia właściwą diagnozę.
Poziomy TSH i T4 i ich wzajemny stosunek pozwalają zdiagnozować albo nadczynność, albo niedoczynność tarczycy. Co ciekawe, obie choroby mogą mieć wpływ na wygląd włosów, powodując, że stają się one suche, łamliwe lub cienkie.
Źródło: Express.co.uk / Mp.pl