Niedoczynność tarczycy. 6 znaków ostrzegawczych, których nie wolno lekceważyć
Niedoczynność tarczycy długo rozwija się w ukryciu. Gdy pojawią się dokuczliwe objawy, świadczy to zwykle o zaawansowaniu niedoczynności. Dlatego warto zwrócić uwagę na niektóre wczesne symptomy. Oto 6 znaków ostrzegawczych, które powinny zaniepokoić.

Niedoczynność tarczycy to sytuacja, gdy tarczyca wytwarza zbyt mało hormonów w stosunku do tego, ile potrzebuje organizm. Niedobór hormonów tarczycy wpływa na pracę organizmu, samopoczucie człowieka i jego ogólne zdrowie, ponieważ hormony te wykorzystywane są przez niemal każdą komórkę.
Najczęstszym powodem niedoczynności tarczycy jest zapalenie tarczycy, a w szczególności choroba Hashimoto, czyli choroba o podłożu autoimmunologicznym, wywoływana przez własne przeciwciała, w której przebiegu dochodzi do powstawania niebolesnego zapalenia w tarczycy niszczącego ją powoli i prowadzącego do zmniejszenia produkcji hormonów.
Objawy niedoczynności są początkowo bardzo subtelne, dlatego często przypisuje się im inne pochodzenie. To powoduje, że niedoczynność pozostaje nierozpoznana, a nasilający się niedobór hormonów zaczyna wpływać na pracę organizmu.
Niedoczynność tarczycy - znaki ostrzegawcze. Na co zwrócić uwagę?
Niedobór hormonów tarczycy jest przyczyną występowania wielu, bardzo dokuczliwych objawów. Niektóre z nich trudno powiązać z tarczycą. Warto jednak wiedzieć, że nieleczona niedoczynność wpływa na ciało i na umysł. Jest częstą przyczyną obniżonego samopoczucia, uczucia stresu, lęku, smutku. Niedobór hormonów wpływa też na sen - powoduje trudności z zasypianiem i ciągłe zmęczenia.
6 znaków ostrzegawczych, które mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy:
- Zmęczenie występujące przez cały dzień, a zwłaszcza rano po przespanej nocy. Zmęczenie może być tak silne, że uniemożliwia wstanie z łóżka.
- Zaparcia są wynikiem zaburzenia pracy jelit. Niedobór hormonów prowadzi do spowolnienia motoryki przewodu pokarmowego
- Trudności z koncentracją, myśleniem, a nawet mgła mózgowa to częste objawy niedoczynności. Hormony tarczycy wpływają na pracę mózgu, dlatego ich niedobór powoduje objawy neuropsychiatryczne.
- Nadwrażliwość na zimno jest wynikiem zaburzenia termoregulacji organizmu.
- Tycie bez wyraźnej przyczyny (bez zmiany diety i nawyków) jest powodowane zmianą stężeń hormonów. W badaniach powiązano m.in. podwyższone TSH ze zwiększonym stężeniem leptyny, hormonem odpowiedzialnym za sytość. Niedoczynność sprzyja też gromadzeniu się wody w organizmie, co jest przyczyną obrzęków.
- Stany depresyjne występują zwłaszcza u chorych na Hashimoto - chorobę będącą najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Badania wskazują, że przeciwciała przeciwtarczycowe, wykrywane u osób z chorobę Hashimoto koreluje z ryzykiem zachorowania na depresję.
Leczeniem niedoczynności tarczycy zajmuje się endokrynolog - specjalista zajmujący się hormonami. Występowanie wskazanych wyżej objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza i wykonania podstawowych badań, takich jak badanie TSH i FT4.
Źródło: mirror.co.uk