Obserwuj w Google News

Niedoczynność tarczycy. 6 znaków ostrzegawczych, których nie wolno lekceważyć

2 min. czytania
Aktualizacja 20.09.2022
20.09.2022 14:33
Zareaguj Reakcja

Niedoczynność tarczycy długo rozwija się w ukryciu. Gdy pojawią się dokuczliwe objawy, świadczy to zwykle o zaawansowaniu niedoczynności. Dlatego warto zwrócić uwagę na niektóre wczesne symptomy. Oto 6 znaków ostrzegawczych, które powinny zaniepokoić.

Objawy niedoczynności tarczycy
fot. Shutterstock

Niedoczynność tarczycy to sytuacja, gdy tarczyca wytwarza zbyt mało hormonów w stosunku do tego, ile potrzebuje organizm. Niedobór hormonów tarczycy wpływa na pracę organizmu, samopoczucie człowieka i jego ogólne zdrowie, ponieważ hormony te wykorzystywane są przez niemal każdą komórkę.

Najczęstszym powodem niedoczynności tarczycy jest zapalenie tarczycy, a w szczególności choroba Hashimoto, czyli choroba o podłożu autoimmunologicznym, wywoływana przez własne przeciwciała, w której przebiegu dochodzi do powstawania niebolesnego zapalenia w tarczycy niszczącego ją powoli i prowadzącego do zmniejszenia produkcji hormonów.

Objawy niedoczynności są początkowo bardzo subtelne, dlatego często przypisuje się im inne pochodzenie. To powoduje, że niedoczynność pozostaje nierozpoznana, a nasilający się niedobór hormonów zaczyna wpływać na pracę organizmu.

Niedoczynność tarczycy - znaki ostrzegawcze. Na co zwrócić uwagę?

Niedobór hormonów tarczycy jest przyczyną występowania wielu, bardzo dokuczliwych objawów. Niektóre z nich trudno powiązać z tarczycą. Warto jednak wiedzieć, że nieleczona niedoczynność wpływa na ciało i na umysł. Jest częstą przyczyną obniżonego samopoczucia, uczucia stresu, lęku, smutku. Niedobór hormonów wpływa też na sen - powoduje trudności z zasypianiem i ciągłe zmęczenia.

6 znaków ostrzegawczych, które mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy:

  1. Zmęczenie występujące przez cały dzień, a zwłaszcza rano po przespanej nocy. Zmęczenie może być tak silne, że uniemożliwia wstanie z łóżka. 
  2. Zaparcia są wynikiem zaburzenia pracy jelit. Niedobór hormonów prowadzi do spowolnienia motoryki przewodu pokarmowego
  3. Trudności z koncentracją, myśleniem, a nawet mgła mózgowa to częste objawy niedoczynności. Hormony tarczycy wpływają na pracę mózgu, dlatego ich niedobór powoduje objawy neuropsychiatryczne.
  4. Nadwrażliwość na zimno jest wynikiem zaburzenia termoregulacji organizmu.
  5. Tycie bez wyraźnej przyczyny (bez zmiany diety i nawyków) jest powodowane zmianą stężeń hormonów. W badaniach powiązano m.in. podwyższone TSH ze zwiększonym stężeniem leptyny, hormonem odpowiedzialnym za sytość. Niedoczynność sprzyja też gromadzeniu się wody w organizmie, co jest przyczyną obrzęków. 
  6. Stany depresyjne występują zwłaszcza u chorych na Hashimoto - chorobę będącą najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Badania wskazują, że przeciwciała przeciwtarczycowe, wykrywane u osób z chorobę Hashimoto koreluje z ryzykiem zachorowania na depresję.

Leczeniem niedoczynności tarczycy zajmuje się endokrynolog - specjalista zajmujący się hormonami. Występowanie wskazanych wyżej objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza i wykonania podstawowych badań, takich jak badanie TSH i FT4.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mirror.co.uk