Obserwuj w Google News

Nadczynność tarczycy: wyniki badań. Kiedy stwierdza się nadczynność?

2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
12.08.2019 16:57
Zareaguj Reakcja

Często i mocno się pocisz? Wciąż jest Ci gorąco? Masz nieregularne miesiączki, odczuwasz rozdrażnienie i wciąż chudniesz? Czas zbadać hormony tarczycy. Wymienione objawy mogą bowiem świadczyć o nadczynności, czyli sytuacji, gdy w organizmie znajduje się zbyt dużo hormonów tarczycy. Sprawdź, kiedy wynik badania wskazuje na nadczynność.

Niedoczynność tarczycy w badaniu krwi
fot. Shutterstock

Nadczynność tarczycy to często występujące zaburzenie polegające na wytwarzaniu przez tarczycę większej ilości hormonów, niż potrzebuje organizm. Nadmiar hormonów prowadzi do występowania uciążliwych objawów, takich jak ciągłe uczucie gorąca, wzmożona potliwość, rozdrażnienie, chudnięcie, uczucie kołatania serca, wytrzeszcz oczu, zaburzenia miesiączkowania i niepłodność.

To właśnie na podstawie występujących objawów lekarz może podejrzewać nadczynność tarczycy. Stan ten można potwierdzić za pomocą badań hormonalnych z krwi. Warto jednak wiedzieć, że potwierdzona nadczynność tarczycy zazwyczaj wymaga leczenia, bo nadmiar hormonów oprócz wspomnianych już objawów może być przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych: zaburzeń rytmu serca, niewydolności serca, osteoporozy, przełomu tarczycowego. 

Nadczynność tarczycy: badania

Aby potwierdzić lub wykluczyć nadczynność tarczycy wykonuje się badania hormonalne. Należy w pierwszej kolejności wykonać badanie oceniające czynność tarczycy, czyli ocenić stężenie TSH we krwi.

Jeśli uzyskany wynik będzie nieprawidłowy, przeprowadza się pomiar stężenia wolnych hormonów tarczycy FT4 i FT3.

TSH jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową, a zmiany jego stężenia na zasadzie sprzężenia zwrotnego wiążą się ze zmianami poziomu hormonów wydzielanych przez tarczycę: trijodotyroniny – T3, tyroksyny – T4  oraz ich wolnych  frakcji: FT3 i FT4. Czynność tarczycy jest regulowana przez przysadkę mózgową i te dwa narządy pozostają w ścisłej zależności. Przysadka uwalnia TSH, a hormon ten pobudza tarczycę do produkcji hormonów: T3 i T4.

Podwyższone stężenie hormonów tarczycy powoduje zmniejszenie uwalniania TSH przez przysadkę. Dlatego niski poziom TSH w wynikach badań może świadczyć o tym, że stężenie hormonów tarczycy jest zbyt wysokie i można wtedy podejrzewać nadczynność tego gruczołu. 

Nadczynność tarczycy: wyniki badań

Kiedy stwierdza się nadczynność tarczycy? Nadczynność tarczycy stwierdza się wtedy, gdy obniżonemu stężeniu TSH towarzyszy podwyższone stężenie FT4 i/lub FT3 w surowicy krwi.

Jednak samo rozpoznanie nadczynności tarczycy nie kończy tematu. Lekarz musi zlecić kolejne badania, by ustalić przyczynę nadczynności (guzki, zapalenie tarczycy), to bowiem zadecyduje w dużej mierze o formie leczenia. W tym celu wykonuje się przede wszystkim USG tarczycy,  biopsję aspiracyjną cienkoigłową tarczycyscyntygrafię tarczycy

Badania hormonów tarczycy:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.