Obserwuj w Google News

Nadczynność tarczycy: dlaczego chudniemy? Spadek wagi w chorobach tarczycy

2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
14.08.2019 15:28
Zareaguj Reakcja

Nadczynność tarczycy może powodować spadek wagi. Zwłaszcza jeśli pojawia się nagle, po leczeniu niedoczynności tarczycy. 

Nadczynność tarczycy
fot. Shutterstock

W przypadku nagłej utraty wagi zawsze należy skontaktować się z lekarzem. Spadek masy ciała może objawem chorób endokrynologicznych, m.in. niewyrównanej nadczynności tarczycy, jak również wynikać z poważnych chorób, w tym chorób nowotworowych.

Nadczynność tarczycy - tycie czy chudnięcie?

Nadczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje za dużo hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Do najczęstszych przyczyn nadczynności tarczycy zalicza się chorobę Gravesa-Basedowa oraz guzki tarczycy.

Tarczyca wpływa na przebieg wielu procesów w organizmie, w tym także na przemianę materii. Nadczynność tarczycy "podkręca" metabolizm, co może objawiać się spadkiem wagi.

Na nagłą utratę wagi narażeni są szczególnie pacjenci, u których nadczynność tarczycy wynika z leczenia niedoczynność tarczycy. W niedoczynności tarczycy obserwuje się przyrost masy ciała. Jeśli z powodu zbyt wysokich dawek leków niedoczynność niepostrzeżenie przejdzie w nadczynność, może dojść do nagłego spadku wagi.

Zobacz takżeNiedoczynność tarczycy: dlaczego tyjemy? 

Spadek wagi przy nadczynności tarczycy

W przypadku utraty wagi, istotną kwestię stanowi rozróżnienie nadczynności tarczycy z innymi chorobami ogólnoustrojowymi.

Objawy nadczynności tarczycy to m.in.:

  • nietolerancja ciepła,
  • wzmożona potliwość,
  • częstsze oddawanie stolca,
  • wypadanie włosów,
  • wytrzeszcz oczu,
  • kołatanie serca,
  • drżenie rąk,
  • nadpobudliwość.

Podstawowym badaniem zlecanym w diagnostyce chorób tarczycy jest ocena stężenia TSH - hormonu tyreotropowego produkowanego przez przysadkę mózgową, pobudzającego tarczycę do produkcji hormonów T3 i T4. Jeśli uzyskany wynik jest nieprawidłowy, zleca się dodatkowo pomiar stężenia wolnych hormonów tarczycy (FT4 i/lub FT3).

Choroby tarczycy - dlaczego chudniemy?

Warto pamiętać o tym, że spadek wagi powyżej 10 proc. masy ciała powinien stanowić powód do wizyty u lekarza. Przyczyna tkwić może w chorobach układu pokarmowego, takich jak niedomoga pęcherzyka żółciowego, zakażenie bakteriami Helicobacter pylori czy choroba Leśniowskiego-Crohna, jak również stanowić objaw poważniejszych schorzeń, w tym chorób nowotworowych.

Nie należy zapominać o roli stresu po rozpoznaniu choroby przewlekłej, który również przyczynia się do utraty wagi.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli przyczyną wagi jest przyspieszenie metabolizmu pojawiające się w wyniku nadczynności tarczycy, to stan ten jest w pełni odwracalny. W znakomitej większości przypadków wyrównanie nadczynności tarczycy powoduje przywrócenie prawidłowej masy ciała.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: thyroid.org