Objawy choroby Hashimoto. Jak rozpoznać ją jak najwcześniej?
Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która często przebiega w ukryciu i rozwija się powoli. Na wczesnym jej etapie większość osób nie ma widocznych objawów, zwykle wykrywa się ją przypadkowo. Jakie mogą być objawy hashimoto? Jak ją rozpoznać? Sprawdź.

- Co to jest choroba Hashimoto?
- Jakie są objawy hashimoto?
- Jakie komplikacje może powodować choroba Hashimoto?
- Kiedy iść do lekarza?
Choroba Hashimoto (zapalenia tarczycy Hashimoto) upośledza zdolność tarczycy do wytwarzania hormonów, których organizm potrzebuje do utrzymania normalnego metabolizmu (przekształcania tlenu i kalorii w energię). Objawy są zwykle wykrywane dopiero wtedy, gdy związany z nią stan zapalny tarczycy powoduje niedoczynność tego gruczołu. Z hashimoto zwykle wiążą się takie objawy jak zmęczenie, wrażliwość na zimno, wypadanie włosów czy zaparcia. Ale to nie wszystkie objawy tej choroby.
Co to jest choroba Hashimoto?
Chorobę Hashimoto określa się jako przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. To schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. Nieprawidłowe działanie układu odpornościowego sprawia, że organizm produkuje przeciwciała przeciwko własnej tarczycy, a konsekwencją jest przewlekłe, choć niebolesne zapalenie tarczycy, które powoli (latami) niszczy ten gruczoł i prowadzi do zmniejszenia ilości produkowanych w nim hormonów. Konsekwencją jest niedoczynność tarczycy.
Często wymiennie używa się terminów choroba Hashimoto i niedoczynność tarczycy, ale nie jest to słuszne: choroba Hashimoto poprzez stan zapalny zaburza działanie tarczycy, powodując niedoczynność tego gruczołu. Hashimoto to najczęstsze z zaburzeń, które mogą powodować niedoczynność tarczycy.
Jakie są objawy hashimoto?
Większość osób z chorobą Hashimoto nie ma widocznych objawów na wczesnym etapie choroby. U niektórych może wystąpić łagodny obrzęk z przodu gardła (tzw. wole), spowodowany zapaleniem gruczołu. Hashimoto nie powoduje bólu szyi w okolicy tarczycy.
Ponieważ hashimoto uszkadza tarczycę, powodując jej niedoczynność, to objawy hashimoto i niedoczynności tarczycy są takie same. Do najczęstszych należą:
- zmęczenie
- zwiększona wrażliwość na zimno
- zaparcia
- blada i sucha skóra
- opuchlizna twarzy
- łamliwe paznokcie
- wypadanie włosów
- niewyjaśniony przyrost masy ciała bez zmiany diety
- bóle mięśni
- ból stawów
- osłabienie mięśni
- obfite krwawienia miesiączkowe
- nieregularne miesiączki
- depresja
- zaniki pamięci ("mgła mózgowa")
- niski popęd płciowy
- opóźnienie wzrostu u dzieci.
Nasilenie objawów zależy przede wszystkim od czasu trwania niedoczynności tarczycy oraz stopnia niedoboru hormonów. Im dłużej trwa niedoczynność tarczycy i im bardziej jest nasilona, tym poważniejsze są jej objawy.
Jakie komplikacje może powodować choroba Hashimoto?
W miarę postępu choroba Hashimoto może spowodować trwałe uszkodzenie tarczycy. Gruczoł tarczowy, starając się produkować więcej hormonów tarczycy, może zacząć się powiększać, co prowadzi do rozwoju wola, które może wymagać leczenia, także chirurgicznego (jeśli przeszkadza w oddychaniu lub połykaniu).
Zaburzenie równowagi hormonalnej wpływa na wiele układów w organizmie i może prowadzić do wielu powikłań. Może to być m.in.:
- niepłodność – jeśli poziom hormonów tarczycy jest zbyt niski, może to wpływać na mechanizmy hormonalne, które regulują cykl miesiączkowy. Może to prowadzić do niepłodności – z badań wynika, że może ona dotyczyć nawet 50 proc. kobiet z chorobą Hashimoto.
- zaburzenia pracy serca – nawet łagodna niedoczynność tarczycy może mieć wpływ na czynność serca. Zaburzenia regulacji hormonów tarczycy mogą powodować wzrost poziomu "złego" cholesterolu LDL, co prowadzi do miażdżycy i zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
- komplikacje w ciąży – nieleczona niedoczynność tarczycy prawie dwukrotnie zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i znacząco zwiększa ryzyko niskiej wagi urodzeniowej, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, nieregularności bicia serca i zaburzeń oddychania płodu. kobiety ciężarne są bardziej narażone na stan przedrzucawkowy, cukrzycę ciążową, krwotok poporodowy i depresję poporodową niż kobiety bez choroby tarczycy
- śpiączka – występuje w przypadku ciężkiej niedoczynności tarczycy, gdy metabolizm jest skrajnie wolny; jest związana z nieleczoną chorobą.
Kiedy iść do lekarza?
Choroba Hashimoto przez wiele lat toczy się w ukryciu, stopniowo uszkadzając tarczycę, więc jej objawy są początkowo niewidoczne. Często po raz pierwszy wykrywana jest podczas rutynowego badania, kiedy poziom hormonów tarczycy okazuje się nieprawidłowy. W diagnozie pomocne jest też USG tarczycy.
Do lekarza należy iść w przypadku klasycznych objawów niedoczynności tarczycy, takich jak uporczywe zmęczenie, opuchlizna twarzy, suchość skóry, wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania czy niewyjaśniony przyrost masy ciała. Jeśli ktoś z rodziny choruje na hashimoto, również warto się przebadać, bo choroba ta ma tendencję do występowania rodzinnie.
Źródło: Mp.pl / Verywellhealth.com