Wycisnęła pryszcza w trójkącie śmierci. Omal nie umarła
Specjaliści odradzają wyciskanie pryszczy, ale ludzie i tak to robią. Dla jednej z tiktokerek taka praktyka omal nie skończyła się śmiercią – kobieta nabawiła się zakażenia gronkowcem, bakterią, która może nawet zagrażać życiu.

Młoda mama z Luizjany ostrzega przed wyciskaniem pryszczy, zwłaszcza na twarzy w tzw. trójkącie śmierci. Hope podzieliła się swoją historią w mediach społecznościowych. Okazuje się, że taka praktyka może być przyczyną zakażenia niezwykle groźną bakterią: gronkowcem. Infekcje mogą być nawet śmiertelne. Kobieta miała jednak dużo szczęścia
Wyciskanie pryszczy przyczyną infekcji
Dzień po wyciśnięciu pryszcza nad wargą Hope obudziła się z opuchniętą twarzą połowa twarzy. Ból był okropny. „Poszłam do lekarza – to gronkowiec” – powiedziała tiktokerka. „Po prostu wyskoczył mi pryszcz i skończyło się to infekcją gronkowcem".
Pod filmem na TikToku, który nakręciła dzień po wyciśnięciu feralnego pryszcza, Hope napisała: „To było gorsze niż poród, a teraz mam po tym zabawną małą bliznę". Ostrzegła innych, aby nie wyciskali pryszczy. „Nigdy więcej nie wycisnę już pryszcza na twarzy, nigdy”.
Gronkowce to bakterie normalnie żyjące na skórze lub w nosie. Mogą powodować poważne zakażenia – potencjalnie nawet śmiertelne – jeśli przedostaną się do krwiobiegu, stawów, kości, płuc lub serca. Leczenie infekcji gronkowcem polega na podawaniu antybiotyków. Aby uniknąć zakażeń gronkowcem, warto na co dzień stosować środki ostrożności, które zmniejszają ryzyko infekcji.
Trójkąt śmierci na twarzy – gdzie jest?
Szczególnie niebezpieczne jest wyciskanie pryszczy w „trójkącie śmierci” na twarzy. Dermatolożka dr Mamina Turegano, którą cytuje „New York Post”, tłumaczy, że tzw. trójkąt śmierci" to część twarzy od grzbietu nosa do kącików ust. W tym obszarze nigdy nie należy wyciskać pryszczy.
W tej części twarzy znajduje się wiele naczyń krwionośnych, które prowadzą bezpośrednio do mózgu, a bakterie z tego miejsca mogą się łatwo przemieścić do mózgu – i „spowodować poważne objawy, w tym nawet udar", wyjaśnia dr Turegano. „Na szczęście naprawdę poważne infekcje nie zdarzają się często, ale warto pomyśleć dwa razy przed wyciśnięciem pryszcza w tym miejscu” – podsumowuje lekarka z Nowego Orleanu.
Jak zapobiegać infekcjom gronkowcem?
Aby uniknąć zakażenia gronkowcem, należy przede wszystkim:
- myć ręce wodą z mydłem przez 20 sekund, zwłaszcza przed i po przygotowaniu posiłku, ale też przed jedzeniem, po kontakcie z surowym mięsem lub drobiem, po skorzystaniu z toalety i po dotykaniu zwierzęcia.
- oczyszczać i przykrywać rany sterylnymi, suchymi opatrunkami do czasu ich zagojenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii (opa ze skaleczeń, zadrapań i owrzodzeń często zawiera bakterie gronkowca)
- podczas okresu regularnie zmieniać tampony co kilka godzin, ponieważ zespół wstrząsu toksycznego jest wywoływany przez bakterie gronkowca
- zakażenia gronkowcem mogą przenosić się przez przedmioty, więc nie pożyczaj innym takich rzeczy, jak ręczniki, prześcieradła, maszynki do golenia, odzież i sprzęt sportowy
- prześcieradła, pościel i odzież należy prać i suszyć w najcieplejszej zalecanej temperaturze podanej na etykietach przedmiotów
- ostrożność zaleca się także podczas przygotowywania żywności: obowiązkowe jest mycie rąk, szybkie schładzanie resztek jedzenie, porządne mycie blatów i desek do krojenia.