Ugryzienie pluskwy: objawy, leczenie, zdjęcia. Jak wygląda?

08.03.2019
Aktualizacja: 11.01.2023 19:41

Pluskwy to znienawidzone pasożyty. Żywią się ludzką krwią, nieprzyjemnie kąsają i bardzo trudno się ich pozbyć. Ugryzienia pluskiew zwykle swędzą niemiłosiernie, ale nie są groźne dla zdrowia. Są jednak sygnałem, że do domu wprowadziły się pluskwy. To powinno zmusić do ich poszukiwania i próby pozbycia się intruzów. 

Ugryzienie pluskwy na skórze
fot. Shutterstock
  1. Jak wygląda pluskwa domowa?
  2. Czy pluskwy roznoszą choroby?
  3. Objawy ugryzienia przez pluskwy 
  4. Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
  5. Leczenie ugryzienia przez pluskwy
  6. Jak zapobiec inwazji pluskiew?

Ugryzienie pluskwy domowej (Cimex lectularius) jest bardzo bolesne. Te pasożyty są tak małe, że trudno je zauważyć na przykład w pościeli. Dopiero ugryzienie pluskwy jest pierwszym sygnałem, że w mieszkaniu grasują "niechciani goście". Obecność pluskiew kojarzy się z brudem, brakiem higieny, złymi warunkami sanitarnymi. Tymczasem pluskwy są na te wszystkie czynniki zupełnie obojętne. Pluskwy nie przychodzą do domu same, nie wchodzą przez okno, nie czyhają pod drzwiami, przenoszone są przez zupełnie nieświadomych ludzi. Wystarczy jeden nocleg w zapluskwionym miejscu, przyjęcie starych mebli, przeprowadzka, czy pobyt w gęsto zaludnionym, często odwiedzanym przez ludzi miejscu, by sprowadzić sobie do domu pluskwy.

Jak wygląda pluskwa domowa?

Dorosła pluskwa domowa jest czerwono-brązowa, bezskrzydła i ma długość około 4-5 mm. Owady żerują nocą, a w ciągu dnia chowają się w meblach, materacach oraz za tapetami, choć mogą również kryć się w ubraniach lub bagażu.

Pluskwy łóżkowe mają na odnóżach specjalne haczyki, dzięki którym łatwo utrzymują się na powierzchni mebli i łatwo trzymają się na skórze ofiar. To pasożyty, które żywią się krwią ludzi, a ciała pluskiew wyglądają jak pestka jabłka. Zapach pluskwy łatwo rozpoznać. Gdy pluskwy są zaniepokojone, zaczynają wydzielać oleisty płyn, który zapachem przypomina wegetującą kolendrę siewną lub gnijące maliny. Zapach ten będzie intensywny, jeśli dom jest zasiedlony przez pluskwy. 

Pluskwa
fot. Shutterstock

Czy pluskwy roznoszą choroby?

W badaniach nie potwierdzono, by pluskwy przenosiły choroby. Ewentualne powikłania po ukąszeniach mogą być efektem wnikania drobnoustrojów do przerwanego naskórka. Konsekwencje ugryzienia pluskwy to ból i swędzenie. Rozdrapana rana może ulec zakażeniu bakteriami. Nie jest to jednak bezpośrednim udziałem pluskiew.

Objawy ugryzienia przez pluskwy 

Ugryzienie pluskwy przeważnie można poznać po zaczerwienieniu na nieowłosionych lub małoowłosionych partiach skóry. Przy czym u niektórych pojawi się większe, u innych mniejsze zaczerwienienie. To reakcja organizmu na ukłucia pluskiew. Ukąszenia są większe niż ugryzienie komara. Rzadko są pojedyncze, częściej występują w grupach i zwykle układają się w linię, bardzo mocno swędzą. Rozdrapywanie czerwonych bąbli powoduje ból, a drażnione, lecz nie rozdrapane zmiany mogą wypełnić się płynem surowiczym pod skórą na wzór pęcherza. Samo ukąszenie nie jest bolesne, bo pluskwa podczas ataku wstrzykuje ofierze substancję znieczulającą. Ból pojawia się zwykle podczas drapania i drażnienia bąbli.Pluskwy gryzą najczęściej na:

  • zewnętrznej stronie dłoni;
  • przedramionach;
  • twarzy;
  • odsłoniętych partiach nóg;
  • szyi;
  • pomiędzy palcami dłoni;
  • wierzchniej części stóp;
  • plecach;
  • z boku tułowia;
  • na brzuchu około linii pasa;
  • podudziach.

Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy? Ukąszenia pluskiew mogą boleć i swędzieć kilka razy bardziej niż ukąszenie komara, ale mogą nie swędzieć wcale. Ślady po ugryzieniu mogą być małe lub naprawdę duże i bolesne. Zdarza się również, że ślad po ukąszeniu znika już tego samego dnia, co usypia czujność. Czasami jednak bolesne bąble utrzymują się na ciele przez kilka tygodni. Co ciekawe, nie wszystkie osoby są kąsane przez pluskwy. Zdarza się, że śpiących w jednym łóżku osób, tylko jedna zostanie pokąsana.  

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Ugryzienie pluskwy zazwyczaj jest mylone z ukąszeniami komarów. Główną różnicą jest wielkość zmian skórnych - ślady po ukąszeniach pluskiew są większe i zwykle mocniej swędzą. Pluskwy, w przeciwieństwie do komarów "grasują" przez cały rok, nie tylko latem. Czerwone, swędzące ślady na ciele powinny skłonić do oględzin łóżka i jego okolic w poszukiwaniu pluskiew. Warto wiedzieć, że pluskwy zostawiają często ślady krwi w pościeli, co jest ważnym tropem w ich poszukiwaniu. 

Ugryzienie pluskwy
fot. Shutterstock

Leczenie ugryzienia przez pluskwy

Ukąszeń pluskiew nie leczy się żaden specjalny sposób. Ważne, by powstałych na skórze zmian nie drapać i w tym celu można stosować preparaty łagodzące swędzenie, na przykład te, których używa się po ukąszeniu komarów. Można również zażyć lek przeciwhistaminowy dostępny bez recepty, który zahamuje swędzenie. 
Ugryzienia znikają w różnym tempie. Najlepiej unikać ich drapania, bo rozdrapane ranki i bąble mogą ulec zakażeniu, a wtedy konieczna będzie wizyta u lekarza.  

Jak zapobiec inwazji pluskiew?

Nie da się całkowicie obronić przed inwazją pluskiew, ale można ograniczyć ich rozprzestrzenianie się poprzez zastosowanie kilku łatwych zabiegów. Można ograniczyć liczbę sprzętów koło łóżka, które mogłyby stać się siedliskiem pluskiew, warto często oglądać łóżko i jego okolice, zabezpieczyć szczeliny, częsty prać pościel. Należy także zachować czujność w hotelach, hostelach i innych miejscach noclegowych, zajrzeć pod materac, sprawdzić pościel, a po powrocie z wakacji torbę i plecach potraktować parownicą.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Rozpoznawanie i leczenie chorób powszechnie występujących u osób podróżujących, wywołanych przez pasożyty zewnętrzne - Rosie F. Davis (Department of Dermatology, University Hospitals Leicester, Leicester, UK), Graham A. Johnston (Department of Medicine, Launceston General Hospital, University of Tasmania, Launceston, Tasmania, Australia), Michael J. Sladden (Department of Medicine, Launceston General Hospital, University of Tasmania, Launceston, Tasmania, Australia); TOM 1 NR 2 2010 • DERMATOLOGIA PO DYPLOMIE.