Jak spać przy oparzeniu słonecznym? Dermatolog ma 6 wskazówek
Oparzenia słoneczne, do których często dochodzi latem, mogą powodować bezsenność. Swędzenie i pieczenie uszkodzonej skóry jest bardzo uciążliwe w nocy. Jak sobie z tym radzić? Jest kilka metod, które warto wdrożyć.

Nawet krem z filtrem nie chroni w pełni przed oparzeniem słonecznym: nasza skóra jest bardzo wrażliwa, dlatego podczas upału należy zachować szczególną ostrożność: oparzeniom dużo łatwiej zapobiegać niż je leczyć. Pamiętajmy również o ogromnym ryzyku związanym z czerniakiem. Chociaż czekamy na słońce wiele miesięcy, zachowajmy rozsądek podczas plażowania.
Objawy oparzenia słonecznego są nieznośne i utrudniają normalne funkcjonowanie, w tym sen. W nocy, kiedy obolałe ciało styka się z kołdrą i materacem, dolegliwości mogą się nasilić. Poza tym, oparzenie zakłóca sen na kilka innych sposobów.
– W skórze występuje stan zapalny, który powoduje ciepło, a także ból spowodowany podrażnieniem nerwów. Skóra jest napięta, ponieważ utraciła swoją funkcję barierową lub zdolność do zatrzymywania nawilżenia i ochrony przed różnymi czynnikami. Oparzenia słoneczne powodują trwałe uszkodzenia DNA w komórkach skóry. Dlatego powodują też stan zapalny i duży dyskomfort. To mechanizm obronny ciała, który przekonuje cię, abyś nie robił tego ponownie – wyjaśnia Ted Lain, dermatolog z Sanova Dermatology
Poza tym, ciało bardzo ciężko pracuje nad uregulowaniem temperatury, przez co również zużywa energię.
Jak spać przy silnym oparzeniu słonecznym?
By zminimalizować pieczenie skóry w nocy, warto zadbać o jej kompleksową pielęgnację, zaczynając od chłodnego (nie lodowatego!) prysznica. Inne sposoby, o których warto pamiętać, to:
- Wybierz odpowiedni strój. Gdy Twoje ciało jest poparzone, nie śpij nago czy bez kołdry. W upalne noce doskonale sprawdzą się pościele i piżama z jedwabiu, bambusa czy bawełny. Najgorszym wyborem są syntetyczne tkaniny, powodujące nadmierną potliwość. Zrezygnuj z ciasnej, opinającej bielizny.
- Jak najwięcej pij. Przesuszona skóra potrzebuje nawodnienia również od wewnątrz. Pamiętajmy o regularnym piciu, a na noc postawmy butelkę wody koło łóżka.
- Pamiętaj o nawilżaniu ciała. Przed snem warto dokładnie nawilżyć ciało. Najlepiej sprawdzi się balsam z dodatkiem aloesu, schłodzony wcześniej w lodówce. Nigdy nie skub oparzonej skóry! Niebezpieczne jest też stosowanie peelingów wygładzających, które mogą spowodować powstawanie bolesnych ran.
- Weź leki dostępne bez recepty. Kwas acetylosalicylowy, ibuprofen lub paracetamol pomogą złagodzić obrzęk i stan zapalny organizmu.
- Zadbaj o przepływ powietrza w sypialni. Przed snem dokładnie przewietrz sypialnię, zostaw też otwarte okna na noc. Podczas upału sprawdzą się wiatraki. Jeśli masz w domu klimatyzację, włącz ją również na noc.
- Zastosuj opatrunki. W nocy doskonale sprawdzą się opatrunki hydrożelowe, schłodzone wcześniej w lodówce.
Kiedy warto odwiedzić lekarza?
Oparzoną skórę należy codziennie obserwować: jeżeli pojawiają się na niej bolesne, duże pęcherze, należy umówić się na wizytę do specjalisty. Alarmujące są również objawy, takie jak gorączka, dreszcze i nudności, które nie ustępują. W takim przypadku należy jak najszybciej wykluczyć udar cieplny.
Źródło:
- Choi JH, Lee B, Lee JY, Kim CH, Park B, Kim DY, Kim HJ, Park DY. Relationship between Sleep Duration, Sun Exposure, and Serum 25-Hydroxyvitamin D Status: A Cross-sectional Study. Sci Rep. 2020 Mar 6;10(1):4168. doi: 10.1038/s41598-020-61061-8. PMID: 32144371; PMCID: PMC7060268.
- refinery29.com
- Dawn M Holman, MPH and others, Association Between Sun Protection Behaviors and Sunburn Among U.S. Older Adults, The Gerontologist, Volume 59, Issue Supplement_1, June 2019, Pages S17–S27, doi.org/10.1093/geront/gny173