Brzydki zapach z pępka to ostrzeżenie przed infekcją. Jak myć pępek?
Brzydkie zapachy mogą pochodzić z różnych części ciała. Zwłaszcza latem może się to stać szczególnie nieprzyjemne. Zagrożone są nie tylko stopy czy pachy, ale również pępek. Brak regularnej higieny pępka może nawet doprowadzić do infekcji.

- Brud i zanieczyszczenia gromadzą się w pępku
- Zakażenia grzybicze pępka – to się zdarza
- Jak należy dbać o pępek?
Lekarze ostrzegają, że pępek najlepiej czyścić codziennie, a już zwłaszcza latem. Tak jak na całym ciele, również tam gromadzą się zanieczyszczenia, co może prowadzić nie tylko do nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z pępka, a również do infekcji, w tym grzybiczej, którą trzeba leczyć.
Brud i zanieczyszczenia gromadzą się w pępku
Przestrzeganie zasad higieny jest kluczowe w zapobieganiu nieprzyjemnym zapachom, których przyczyną jest pocenie się i gromadzenie brudu na skórze. To jeszcze ważniejsze latem – gdy temperatury rosną i więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu oraz częściej się pocimy.
O pachach, stopach czy miejscach intymnych zwykle nie zapominamy podczas mycia. Jest jednak jeszcze jeden wrażliwy obszar, który wymaga codziennej higieny – i jest to właśnie pępek. Zaniedbanie mycia go może sprawić, że zacznie wydobywać się z niego nieprzyjemny zapach, a nawet może dojść do infekcji.
Doktor Karan Rajan, chirurg, ostrzega na TikToku przed konsekwencjami braku higieny pępka. I zachęca użytkowników do zastanowienia się, kiedy tak naprawdę ostatni raz prawidłowo wyczyścili swój pępek. Lekarz wyjaśnia też, że „ze względu na kształt pępka, takie rzeczy jak włosy, tłuszcz, brud, komórki skóry i drobinki tkanin mogą gromadzić się w tym miejscu i tworzyć tzw. kamień pępkowy”. Wyjaśnia też, że to właśnie ten zgromadzony w pępku osad śmierdzi i może powodować infekcje.
Zakażenia grzybicze pępka – to się zdarza
Według Cleveland Clinic, zakażenie drożdżakami w pępku jest możliwe, ponieważ ciepłe i wilgotne warunki są idealne do rozwoju grzybów. „Najczęstszym objawem infekcji drożdżakowej pępka jest jaskrawe zaczerwienienie w fałdach skórnych pępka” – wyjaśniają specjaliści. „Miejsce to zazwyczaj boli, swędzi, może się też pojawić uczucie pieczenia. Skóra może również zacząć się łuszczyć, może wystąpić obrzęk lub wypływać biała wydzielina”.
Infekcja grzybicza może być wynikiem:
- noszenia obcisłej odzieży
- zbyt rzadkiego zmieniania ubrania
- wilgotnej i gorącej pogody
- złej higieny
- chorób skóry, takich jak wyprzenie i łuszczyca.
Jak należy dbać o pępek?
Nie jest to może najprzyjemniejsze, ale pępek należy myć, najlepiej codziennie. Dr Karan zaleca mycie pępka co najmniej raz dziennie wodą z mydłem. Można to też robić za pomocą wacika czy patyczka kosmetycznego, ale oczywiście delikatnie.
Aby zapobiec infekcji drożdżakowej, specjaliści z Cleveland Clinic radzą, aby obszar pępka utrzymywać w czystości i suchości. Jeśli uważasz, że masz infekcję pępka, można użyć kremu przeciwgrzybiczego – warto porozmawiać o tym z farmaceutą w aptece.