Obserwuj w Google News

Biała plamka (leukoplakia) na penisie to stan przedrakowy

2 min. czytania
Aktualizacja 23.11.2022
23.11.2022 12:19
Zareaguj Reakcja

Biała lub różowa plamka występująca na prąciu powinna być sygnałem alarmowym. Nawet niewielkie zmiany i przebarwienia mogą być stanem przedrakowym skóry, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Szybka diagnoza umożliwia podjęcie skutecznego leczenia i pozbycie się problemu. Dowiedz się, jak rozpoznać leukoplakię na penisie i jak leczyć tę przypadłość. 

Biała plamka na penisie
fot. Shutterstock
  1. Leukoplakia na penisie. Zwróć uwagę na białą plamkę
  2. Leukoplakia na penisie. Skuteczne leczenie

Leukoplakia (rogowacenie białe), to według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) biała plamka lub tarczka, która nie może być scharakteryzowana klinicznie lub patologicznie jako żadna inna choroba. W uproszczeniu: leukoplakia jest rozpoznaniem stawianym po wykluczeniu innych chorób, które mogą się objawiać białymi przebarwieniami (np. bielnica lub liszaj płaski). 

Rogowacenie białe może poprzedzać lub współistnieć z rakiem, dlatego konieczne jest badanie histologiczne i wnikliwa obserwacja. Wystąpienie owrzodzenia, które nie chce się goić, nasuwa podejrzenie procesu złośliwego.

Leukoplakia na penisie. Zwróć uwagę na białą plamkę

Rogowacenie białe, czyli leukoplakia, występuje w obrębie żołędzi penisa i związane jest z istnieniem przewlekłych czynników drażniących. Przyjmuje postać typowych łuskowatych płatków lub płytek mogących obejmować ujście zewnętrzne cewki.

Leukoplakia może być zlokalizowana na żołędzi lub wewnętrznej części napletka. Wyglądem przypomina maleńki guzek o białym zabarwieniu, zmianę siateczkowatą o białym zabarwieniu lub plamki o różowym zabarwieniu. 

Leukoplakia na penisie. Skuteczne leczenie

Każdy mężczyzna, który zauważy niepokojącą zmianę na członku, powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza wenerologa. Leukoplakię można zwykle leczyć szybko i skutecznie maściami sterydowymi, zazwyczaj nie ma nawrotów. Zdarza się jednak, że zmiany są duże lub nawracają pomimo leczenia, wtedy usuwa się je chirurgiczne, czasami wykonuje się też obrzezanie (usunięcie napletka).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Zmiany i stany przednowotworowe raków płaskonabłonkowych jamy ustnej i górnych dróg oddechowych - Janusz Kaczmarek, Katedra i Zakład Patomorfologii Klinicznej, Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Diagnostyka i leczenie dermatoz męskich narządów płciowych w materiale Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed - Lek. med. Igor Michajłowski, Rozprawa na stopień doktora nauk medycznych, Gdańsk 2010