Skóra przed śmiercią. Te objawy świadczą o zbliżającej się śmierci
Na kilka dni przed śmiercią zmienia się skóra człowieka. Niektórzy mówią, że zaczyna "odbijać światło". Tuż przed odejściem na skórze mogą też pojawić się charakterystyczne zmiany. Na podstawie wyglądu skóry można przewidzieć zbliżającą się śmierć.

Umieranie osoby nieuleczalnie chorej to proces powolny, zwykle długotrwały, podzielony na etapy związane z psychiką człowieka, jego wyglądem i funkcjonowaniem organizmu.
- W ostatnich miesiącach życia przede wszystkim zmniejsza się zainteresowanie światem zewnętrznym. Chory rozmyśla nad swoim życiem, wspomina i ocenia jak żył, czego żałuje, a z czego jest dumny. Stara się też doprowadzić do końca niepozałatwiane sprawy – wyjaśnia doc. Małgorzata Krajnik z Katedry i Zakładu Opieki Paliatywnej CM UMK. Specjalistka wymienia też objawy fizjologiczne chorego, które zaczynają być w tym czasie widoczne, to przede wszystkim zmniejszony apetyt, postępujące chudnięcie, zmęczenie.
W ostatnich tygodniach życia terminalnie chory coraz mniej mówi i coraz dłużej śpi. Pojawia się świadomość bliskości śmierci, halucynacje i dezorientacja oraz widzenie zmarłych bliskich osób. Zmienia się też wygląd skóry chorej osoby.
Skóra przed śmiercią. Te objawy świadczą o zbliżającej się śmierci
Bliscy osób, które powoli gasną, często mówią o tym, że wyraźnie zmienia się skóra chorych. Następuje pogorszenie jej wyglądu, co jest najsilniej widoczne na twarzy, chorzy wkraczający w ostatnią fazę umierania mają znacznie wyostrzone rysy.
W ostatnich dniach i godzinach życia spada temperatura ciała, występuje zaburzenie krążenia obwodowego. Skóra człowieka jest blada, lepka, woskowa (niektórzy mówią, że lśniąca) i sztywna, a chora osoba mocniej się poci.
Na skórze chorych tuż przed śmiercią pojawia się u nich sinica i ciemne plamy związane z zastojem krwi. Występuje też nadwrażliwość skóry na dotyk. Gdy krew przestanie krążyć, zaczynają pojawiać się tzw. plamy opadowe, czyli sinoczerwone zabarwienie skóry. Plamy opadowe powstają w momencie gdy ustaje krążenie (nie wcześniej), a krew pod wpływem siły grawitacji przemieszcza się do naczyń żylnych włosowatych w najniżej położonych częściach ciała.
Źródło: zwrotnikraka.pl, naukawpolsce.pl