Początki łuszczycy. Jak rozpoznać, że to łuszczyca? [zdjęcia]
Początkowe, wczesne zmiany łuszczycowe na skórze są zwykle niewielkie i nie budzą niepokoju. Są jednak zapowiedzią większych wykwitów, które łuszczą się, swędzą, a czasami krwawią. Jak rozpoznać łuszczycę? Sprawdź, jakie objawy mogą wskazywać na tę chorobę.

Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna, która powoduje nieprawidłowy rozrost skóry. Charakterystycznym objawem są zmiany skórne wynikające z nadmiernego rogowacenia naskórka. Na rozwój łuszczycy mają wpływ czynniki genetyczne, immunologiczne i naczyniowe.
Zaawansowana łuszczyca jest źródłem ogromnego dyskomfortu i utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby. Rozpoznanie łuszczycy na wczesnym etapie daje szanse na rozpoczęcie skutecznego leczenia, które zapobiega przechodzeniu choroby w kolejne, ostrzejsze fazy.
Łuszczyca - początki, wczesne objawy
U 90% chorych występuje łuszczyca zwyczajna (plackowata), której objawem są zmiany skórne wynikające z zaburzonego procesu regeneracji naskórka.
W początkowej fazie choroby występuje tzw. wykwit pierwotny. Jest to czerwonobrunatna grudka o drobnopłatowej, złuszczającej się powierzchni. Może mieć wielkość łebka od szpilki lub nieco więcej, ok. 1-2 cm. Wykwit pierwotny zapowiada pojawianie się kolejnych zmian na skórze. Niewielkie grudki pojawiają się na obszernych partiach skóry. Ich wysyp występuje zwłaszcza po przebytej anginie albo innej infekcji.
Wczesnym objawem łuszczycy jest także objaw Koebnera, czyli pojawienie się, w okresie 6-2 dni, specyficznych zmian skórnych w obrębie poprzedniego zadrapania naskórka.
Kolejnym etapem rozwoju łuszczycy jest występowanie większych zmian na skórze łokci, kolan, głowy i okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Te większe zmiany skórne to blaszki łuszczycowe pokryte charakterystycznymi, przylegającymi łuskami o srebrzystej barwie. Po zdrapaniu łuski ukazuje się błyszcząca, jakby pokryta woskiem powierzchnia oraz mogą pojawić się drobne krwawienia. Łuszczycy często towarzyszy świąd.
Zdarza się, że pierwszym objawem łuszczycy jest łuszczyca paznokci, która może występować samodzielnie lub może towarzyszyć zmianom skórnym w innych lokalizacjach. Objawem łuszczycy paznokci jest naparstkowanie, czyli punktowe wgłębienia w płytce paznokciowej. Na paznokciach widoczne jest też żółtawe przebarwienie wyglądające jak kropla oleju. W zaawansowanej postaci łuszczycy paznokcie są zgrubiałe, matowe, białawożółte, kruche i poprzecinane poprzecznymi bruzdami, dochodzi też do oddzielania się płytek paznokciowych.
Łuszczyca - badania, diagnozowanie
Podejrzenie łuszczycy powinno skłonić do wizyty u dermatologa. Chorobę rozpoznaje się na podstawie zmian skórnych charakterystycznych dla łuszczycy w typowej lokalizacji. W razie wątpliwości lekarz może wykonać badanie dermatoskopowe skóry lub pobrać próbkę naskórka do oceny histopatologicznej.
Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl)