Obserwuj w Google News

Plamy soczewicowate nie tylko u seniorów. Skąd brązowe plamki na skórze?

2 min. czytania
Aktualizacja 13.10.2021
26.08.2021 19:39
Zareaguj Reakcja

Ciemne plamki na dłoniach, stopach, dekolcie ma niemal każda starsza osoba. Te często spotykane przebarwienia, to plamy soczewicowate, które mogę występować na skórze od urodzenia, ale mogą być też konsekwencją starzenia się, a także częstego opalania. Czy są groźne? Czy można jest usunąć? 

Plamy soczewicowate
fot. Shutterstock
  1. Plamy soczewicowate: przyczyny. Jak się tworzą?
  2. Plamy soczewicowate: objawy. Jak rozpoznać?
  3. Plamy soczewicowate: usuwanie. Jak się ich pozbyć?
  4. Plamy soczewicowate: czy można zapobiec ich powstawaniu?
  5. Plamy soczewicowate: czy są objawem choroby?

Plamy soczewicowate to brązowe zmiany barwnikowe na skórze, które mogą występować od urodzenia (wrodzone) lub pojawiać się w następstwie starzenia się skóry, lub wystawiania skóry na promieniowanie UV (nabyte). 

Plamy soczewicowate: przyczyny. Jak się tworzą?

Plama soeczewicowata, czyli brązowa plama na skórze jest wynikiem zwiększonej ilości melanocytów (komórek barwnikowych) i melaniny (barwnika) w naskórku.

Plamy soczewicowate mogą być następstwem starzenia się, wtedy są to plamy soczewicowate starcze, lub mogą to być plamy soczewicowate słoneczne, odwracalne, powstające na skutek ekspozycji na promieniowanie UV.

Plamy soczewicowate: objawy. Jak rozpoznać?

Plamy soczewicowate to brązowe (zwykle ciemnobrązowe, ale mogą mieć różne odcienie) plamy na skórze, które mogą mieć średnicę od 2 mm do 2 cm.

Występują w każdym miejscu na skórze, nawet na wargach ustnych i błonach śluzowych jamy ustnej.

Plamy na skórze
fot.

Plamy soczewicowate: usuwanie. Jak się ich pozbyć?

Plamy soczewicowate to zmiany powierzchowne. Zwykle, by jest usunąć wystarczy zastosowanie takich zabiegów jak: peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, preparaty na bazie witaminy A, laseroterapia, krioterapia.

Plamy soczewicowate: czy można zapobiec ich powstawaniu?

O ile na plamy wrodzone człowiek nie ma wpływu, to występowanie plam nabytych od słońca można powstrzymać.

Aby zapobiec powstawaniu zmian, a co za tym idzie czerniaka z plam soczewicowatych konieczna jest właściwa ochrona przed promieniowaniem UV. Oznacza to przede wszystkim unikanie opalania w godzinach, gdy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze oraz stosowanie kremów z wysokim filtrem.

Plamy soczewicowate: czy są objawem choroby?

Plamy soczewicowate mogą być uwarunkowane genetycznie i mogą być związane z różnymi schorzeniami wrodzonymi. Jednym z nich jest zespół Peutza-Jeghersa lub xeroderma pigmentosum.

Na podłożu plamy soczewicowatej może też powstać czerniak. Nowotwór ma wtedy powolny przebieg i dobrze rokuje.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: akademiaczerniaka.pl; Medycyna Praktyczna (mp.pl); dermatologia-praktyczna.pl