Obserwuj w Google News

Nowa moda na opalanie z TikToka. Eksperci: "to niebezpieczne"

2 min. czytania
23.06.2022 10:14
Zareaguj Reakcja

Ekspert ostrzega przed powielaniem niebezpiecznego wakacyjnego trendu związanego z opalaniem. Nowy "sposób na opalanie" został opublikowany przez znaną tiktokerkę jako metoda uzyskania pięknej opalenizny. Tak naprawdę nowy trend jest niebezpieczny i może prowadzić do groźnych oparzeń skóry.

Opalanie na plaży
fot. Shutterstock

Zamiast kremu z wysokim filtrem, pewna tiktokerka proponuje... butelkę z wodą. Influencerka (celowo nie publikujemy jej danych) proponuje zmieszanie kremu nawilżającego z wodą w butelce z dyfuzorem i rozpylanie mieszanki na skórze podczas opalania. Zdaniem kobiety taki zabieg daje efekt pięknej opalenizny. Film na TikTok'u, na którym influencerka aplikuje miksturę, obejrzano już ponad 5,4 miliona razy i jest coraz popularniejszy, a wielu obserwujących wyraża chęć wypróbowania tej metody.

Innego zdania są eksperci, którzy przestrzegają przed stosowaniem tej metody i określają ją jako bardzo niebezpieczną. Ekspozycja na słońce bez ochrony przeciwsłonecznej może zwiększyć ryzyko oparzeń słonecznych, które mogą prowadzić do poważnych powikłań - uszkodzeń skóry, przebarwień, blizn, a w konsekwencji także do nowotworów skóry, w tym czerniaka. Woda na skórze działa jak soczewka, jej krople skupiają promienie słoneczne w danym miejscu, co szybko prowadi do oparzeń. Specjaliści podkreślają też, że obecność kremu nawilżającego w mieszance nie daje żadnej ochrony. Jeśli krem nie ma wysokiego filtra, to nie zapobiega oparzeniom. 

Co zrobić, by uniknąć oparzeń słonecznych? Nie należy opalać się w godzinach najwyższego nasłonecznienia, latem to godziny między 11 a 15. Skórę należy obficie smarować preparatami z filtrami, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Należy również stosować filtry z jak najwyższymi faktorami SPF (ang. Sun Protection Factor). Najniższy SPF 2 blokuje UVB w 50 procentach, natomiast najwyższy – SPF 50, w 98 procentach. krem należy wklepać w skórę co najmniej 20 minut przed pierwszą ekspozycją na słońce, a następnie mniej więcej co 2 – 3 godziny oraz po każdej kąpieli, czyli np. wyjściu z morza czy basenu. 

Źródło: mirror.co.uk