Obserwuj w Google News

Łysienie androgenowe u mężczyzn: przyczyny, objawy, leczenie łysienia

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
29.11.2019 09:15
Zareaguj Reakcja

Łysienie androgenowe to typ łysienia zależny od męskich hormonów płciowych. Dotyczy większości mężczyzn, ale ma różne nasilenie. Zwykle łysienie androgenowe zaczyna się już w wieku dojrzewania i postępuje z biegiem lat. Dowiedz się, jak rozpoznać łysienie androgenowe i jak leczyć ten stan.

Łysienie androgenowe
fot. Shutterstock

Łysienie androgenowe to postępująca utrata włosów zależna od męskich hormonów płciowych - androgenów. Łysienie androgenowe dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jest to forma łysienia niebliznowaciejącego, co oznacza, że człowiek traci włosy, po których pozostaje gładka skóra głowy bez blizn.

Łysienie androgenowe dotyka większości mężczyzn. Szacuje się, że nawet 80 proc. Pojawia się już w okresie dojrzewania i postępuje w kolejnych latach życia.

Przyczyny łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe powodowane jest przez przemianę testosteronu w dihydrotestosteron, który oddziałuje na mieszki włosowe i prowadzi do ich stopniowego zaniku. Początkowo włosy stają się mniejsze, cieńsze, krótsze, a z biegiem czasu przestają odrastać.

Łysienie androgenowe częściej występuje u osób z dodatnim wywiadem rodzinnym, czyli w przypadkach, gdy łysienie androgenowe dotknęło również ojca, czy dziadka.

Objawy łysienia androgenowego

Łysienie zaczyna się zazwyczaj w okolicy czołowo-skroniowej, a następnie ciemieniowej (na szczycie głowy). Następnie utrata włosów postępuje w kierunku skroni i ciemienia, pozostawiając włosy na potylicy i w okolicach skroniowych.

W uproszczeniu: włosy zaczynają znikać z przodu głowy (od czoła), następnie zanikają na czubku głowy tworząc charakterystyczny ,,placek''. Włosy zaczynają później znikać w okolicach skroniowych, tworząc tzw. zakola. W efekcie włosy zostają tylko z tyłu głowy (potylica) i po bokach, a czubek głowy i część czołowa są włosów pozbawione.

Leczenie łysienia androgenowego

Jeśli pojawią się objawy wskazujące na łysienie androgenowe, należy zgłosić się do dermatologa. Lekarz rozpoznaje ten typ łysienia na podstawie obrazu klinicznego, czyli wyglądu głowy.

Dodatkowym badaniem jest test pociągania, a w wyjątkowych sytuacjach wykonuje się biopsję. Lekarz może także zlecić wykonanie trichogramu, badania polegającego na ocenie mikroskopowej włosów, lub trichoskopii, czyli nieinwazyjnej metody oceny włosów opartej na wideodermoskopii. 

Łysienie androgenowe można leczyć miejscowo za pomocą minoksydylu, który stymuluje mieszki włosowe.

Leczenie ogólne łysienia androgenowego polega natomiast na stosowaniu finasterydu, który hamuje enzym 5α-reduktazę, dzięki czemu nie dochodzi do powstawania dihydrotestosteronu.

Możliwe jest również przeszczepienie włosów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl