Grzybica stóp: problem estetyczny i psychiczny. Jak wyleczyć grzybicę?
Grzybica stóp uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że na grzybicę stóp i paznokci choruje nawet co piąty Polak. To zakażenie skóry powodowane przez grzyby, głównie dermatofity, objawiające się łuszczeniem i swędzeniem skóry, a także powstawaniem nadżerek, pęknięć i pęcherzy. Wyróżnia się kilka rodzajów grzybicy stóp, która może występować w różnych miejscach. Grzybicy stóp nie wolno lekceważyć, ponieważ jest to choroba zaraźliwa. Jak rozpoznać grzybicę stóp?

Grzybica stóp to zakażenie skóry wywołane przez grzyby, głównie dermatofity. Grzybica obejmuje zazwyczaj powierzchnię podeszwową stopy, przestrzenie międzyplacowe i boczne powierzchnie palców. Grzybica stóp nie obejmuje powierzchni grzbietowej stopy. Przyjmuje się, że pojawiające się w tym miejscu zakażenie grzybicze jest po prostu grzybicą skóry gładkiej, nie samej stopy. Ze względu na charakter i obraz kliniczny
:
- grzybicę międzypalcową, która obejmuje zazwyczaj przestrzenie pomiędzy trzecim i czwartym palcem, a także pomiędzy czwartym i piątym palcem stopy. Charakteryzuje się maceracją naskórka, czyli jego rozpulchnianiem, a także złuszczaniem się skóry i zaczerwieniem.;
- grzybicę potnicową występującą w rejonie śródstopia i odznaczająca się ogniskami rumieniowo-wysiękowymi z licznymi pęcherzykami;
- grzybicę złuszczającą, która lokalizuje się na podeszwach i bocznych częściach stopy. Można ją poznać po ogniskach rumieniowo-złuszczających z nadmiernie zrogowaciałym naskórkiem.
Grzybica stóp współistnieje zazwyczaj z grzybicą paznokci. Szacuje się, że co trzecia osoba z grzybicą stóp choruje także na grzybicę paznokci zaatakowanej stopy. Rzadziej występuje z grzybicą dłoni, do której dochodzi najczęściej w wyniku przeniesienia zakażenia ze stóp.
Przyczyny grzybicy stóp
Grzybica stóp jest przeważnie wywoływana przez dermatofity, z których najczęstszym patogenem jest Trichophyton rubrum. Grzyby zasiedlają najczęściej martwe, zrogowaciałe warstwy skóry i nie przedostają się poza granicę naskórka.
Rozwojowi grzybicy sprzyja głównie wilgoć i ciepło, a także uszkodzenia naskórka. Grzyby uwielbiają środowisko przepoconych, nieprzepuszczających powietrza butów. To właśnie obuwie sprawia często, że grzybica stóp powraca. Nie każdy wie, że w czasie leczenia należy pozbyć się butów, które mogą być źródłem grzybów. Co ciekawe, grzybica stóp nie występowała wcale u osób chodzących bez butów.
Na rozwój grzybicy narażone są szczególnie osoby starsze, co wynika z powstających z upływem czasu zaburzeń naczyniowych, metabolicznych i skutków ubocznych leczenia innych chorób. Inną grupą ryzyka są sportowcy i żołnierze, a także wszystkie osoby, które na co dzień narażone są na noszenie ciasnego obuwia, potliwość stóp, a także korzystanie z publicznych natrysków, szatni i basenów. Do rozwoju grzybicy predestynuje także zły stan zdrowia. Chorzy przewlekle, a także osoby przyjmujące przez długi czas antybiotyki czy chemioterapię oraz stosujące doustne steroidy znajdują się w grupie ryzyka.
Grzybica stóp jest zaraźliwa! Osoby, które nie leczą grzybicy stóp i paznokci są źródłem zakażenia dla osób ze swojego otoczenia, a także dla siebie samych. Grzybica może się bowiem rozprzestrzeniać.
Objawy grzybicy stóp
Grzybica stóp często zaczyna się między palcami. Zmacerowana skóra zaczyna swędzieć, mogą także tworzyć się sączące nadżerki i pęknięcia skóry. Grzybica stóp może objawiać się złuszczeniem skóry, pęknięciami naskórka, grudkami i pęcherzykami. Może obejmować przestrzenie między palcami, a także brzegi podeszwy. Jeśli w tych miejscach skóra łuszczy się i pęka, towarzyszy temu swędzenie oraz zaczerwienienie, to można podejrzewać, że rozwija się grzybica.
Przebieg grzybicy może być przewlekły, nawet wieloletni, połączony z okresowymi nawrotami. W nieleczonej infekcji może dojść do powstania zmian wysiękowych, czyli sączących się. Z tego względu najlepiej rozpocząć leczenie grzybicy stóp już na samym początku. Zbyt długa zwłoka może powodować rozprzestrzenianie się grzybicy i zaostrzanie się postaci choroby.
Zdjęcie przedstawia stopę i paznokcie zajęte grzybicą:
Leczenie grzybicy stóp
Leczenie grzybicy stóp powinno być poprzedzone badaniem mikrobiologicznym, które wskaże bezpośredniego winowajcę zakażenia. Samo leczenie dzieli się na miejscowe, obejmujące stosowanie maści przeciwgrzybiczych, oraz ogólne, polegające na przyjmowaniu leków doustnych.
Leczenie ogólne stosuje się przy dużych, rozległych zmianach, a także w przypadkach, gdy grzybica jest odporna na miejscowe leczenie. Każdą formę leczenia należy konsultować z lekarzem. Leki stosowane w leczeniu ogólnym są metabolizowane przez wątrobę, z tego względu nie każdy może z nich korzystać.
Brak efektów leczenia uzależniony jest często od nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych przez pacjenta, w tym nieregularnego stosowania leków, zbyt wczesnego zakończenia leczenia, a także rezygnacji z dezynfekcji lub wymiany obuwia.
Grzybica stóp to problem zarówno estetyczny, jak i psychiczny. Chorzy są często zmuszeni do ukrywania stóp, a także czasowej rezygnacji z ulubionych aktywności fizycznych.
Zapobieganie grzybicy stóp
W wielu przypadkach nie da się ustrzec przed zarażeniem grzybicą stóp. Ma na to wpływ ogólny stan zdrowia, a także stan skóry, które mogą predysponować do zachorowania na grzybicę. Można natomiast starać się zminimalizować ryzyko zakażenia grzybem.
Jak zapobiec grzybicy stóp?
- Zawsze noś obuwie przepuszczające powietrze. Nie zakładaj butów na gołą stopę, gdy masz predyspozycję do grzybicy.
- Noś cienkie, bawełniane skarpetki. Szczególnie gdy twoje stopy pocą się i brzydko pachną.
- Myj stopy po całym dniu chodzenia, ale nie używaj silnych, zasadowych mydeł. Delikatnie oczyszczaj skórę i dokładnie wycieraj miękkim ręcznikiem.
- Dbaj o skórę stóp! Zwracaj uwagę na to, by rany, obtarcia i odciski odpowiednio się zagoiły.
- Na basenie i w szatni, a także pod publicznym prysznicem miej na sobie klapki.
- Nie przymierzaj butów na gołą stopę. Zawsze proś o jednorazową skarpetkę.
Źródło: czytelniamedyczna.pl;
________
zdrowie.radiozet.pl/nk