Obserwuj w Google News

Grzybica paznokci stóp i dłoni. Czy można się nią zarazić?

5 min. czytania
Aktualizacja 28.10.2020
10.04.2018 14:01
Zareaguj Reakcja

Grzybica paznokci to powszechny problem. Dotyka głównie paznokci u stóp, dlatego wiele osób lekceważy chorobę, gdy nie wystawia zmienionych chorobowo paznokci na widok publiczny. To postępowanie wyjątkowo samolubne, bo nieleczona grzybica paznokci jest dla innych osób zaraźliwa. Objawy tej choroby poznasz po samym paznokciu: zmianie jego naturalnej barwy, odkształceniu płytki, jej pogrubieniu i kruchości. Dowiedz się, jak rozpoznać i jak leczyć grzybicę paznokci.

Nieleczona grzybica paznokci może prowadzić do ich utraty
fot. Shutterstock

Grzybica paznokci jest najczęściej występującą chorobą paznokci. Jest to zakażenie grzybicze płytki paznokci, która stopniowo staje się krucha i łamliwa, zmienia także swój kształt i kolor. Grzybica atakuje znacznie częściej paznokcie u stóp niż u rąk. Może obejmować płytkę wyłącznie jednego paznokcia lub rozprzestrzenić się na wszystkie. Zwykle jednak zajmuje płytkę pierwszego i piątego paznokcia, ponieważ w tych miejscach najciaśniej przylegają buty.

Przyczyną zakażenia płytki paznokci są z reguły trzy rodzaje grzybów: dermatofity, grzyby drożdżakopodobne i grzyby pleśniowe. Przy czym najczęściej atakują dermatofity i grzyby drożdżakopodobne (Candida albicans). Choć nieleczona grzybica paznokci jest chorobą zakaźną, to większość chorujących nie uznaje swoich zmian paznokciowych za patologiczne, przez co nie szukają porady u lekarza i nie korzystają z leczenia. Są zatem źródłem zakażenia dla osób ze swojego otoczenia i dla siebie samych.

Zarodniki grzybów mogą wnikać do płytki paznokcia z różnych stron, dlatego wyróżnia się kilka rodzajów grzybicy paznokci. Ryzyko wystąpienia grzybicy jest większe u osób chorych na choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzycę, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, choroby żołądkowo-jelitowe, układu odpornościowego i krążenia oraz po długiej terapii antybiotykami, przyjmowaniu sterydów i chemioterapii. Do chorób, którym najczęściej towarzyszy grzybica paznokci, zalicza się: łuszczycę, liszaj płaski, przewlekły wyprysk, chorobę Dariera, łupież czerwony mieszkowy i łysienie plackowate.

Grzybica paznokci dotyka najczęściej dorosłych i dotyczy przeważnie dużego palucha u stóp. U dzieci występuje bardzo rzadko.

Zobacz także: Co wygląd paznokci mówi o Twoim zdrowiu?

Jakie są objawy grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci jest częstą konsekwencją nieleczonej grzybicy stóp. Początkowo zmiany dotyczą brzegów paznokcia, który zmienia barwę na żółtawo-brązową. Następnie cały paznokieć staje się łamliwy i kruchy, z czasem zmienia także kształt i staje się wyjątkowo gruby, co może utrudniać jego obcinanie. W zaawansowanym stadium grzybicy paznokieć zaczyna odstawać łożyska, może się łamać, a nawet odpaść.

Grzybicy paznokci nie da się nie zauważyć. Gdy płytki paznokci zaczynają zmieniać barwę i kształt, to wyraźny sygnał do szukania pomocy u specjalisty. Paznokcie zajęte grzybicą również brzydko pachną, ponieważ pod płytką paznokcia gromadzą się grzybicze złogi.

Grzybicę paznokci należy zacząć leczyć możliwie szybko, ponieważ zakażenie ma tendencję do rozprzestrzeniania się na inne paznokcie. Ponadto grzybica w stadium zaawansowanym prowadzi do zniszczenia całej płytki paznokcia, który nierzadko trzeba usunąć. W ekstremalnych sytuacjach dochodzi do wykruszenia się płytki lub jej całkowitego odklejenia się od łożyska. Można zatem stwierdzić, że nieleczona grzybica paznokci prowadzi nie tylko do ich zniszczenia, ale także stopniowej utraty płytki.

Grzybicę paznokci zawsze musi obejrzeć lekarz. Nie ma szans, że zmiany na płytkach paznokci wyleczą się same. Grzybica może się natomiast rozprzestrzenić na inne palce.

Zobacz, jak wygląda paznokieć z grzybicą:

Paznokieć zaatakowany grzybicą
fot.
Źródło: Shutterstock

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Leczenie grzybicy paznokci jest trudne i wymaga od chorego wyjątkowej dyscypliny. Ocenia się, że niepowodzenia w leczenie grzybicy lub jej szybkie nawroty wynikają w wielu przypadkach z przerwania leczenia. Nieleczona grzybica może utrzymywać się latami. Przykładem takiego przewlekłego zakażenia jest zgrubienie paznokci i możliwość uniesienia płytki paznokcia bez bólu.

Lekarz, już po samym obejrzeniu paznokci, nie ma zazwyczaj wątpliwości, że rozwinęła się grzybica. Zaleca się jednak przeprowadzenie badania mikrobiologicznego, by ustalić, jaki grzyb spowodował zakażenie. Gdy choroba jest na wczesnym etapie rozwoju, zazwyczaj wystarcza stosowanie  plasterków lub lakierów do paznokci zawierających substancje grzybobójcze. Natomiast, gdy płytka jest poważnie zniszczona, w leczeniu stosuje się doustne leki przeciwgrzybiczne. Czas leczenia zależy od zaawansowania choroby. W ekstremalnych przypadkach terapia może trwać nawet wiele miesięcy.

TERAPIA PULSOWA: jest efektywną metodą leczenia grzybicy. Polega na przyjmowaniu leku, który wybiórczo gromadzi się w keratynie płytki paznokcia i pozostaje tam przez dłuższy czas. Dzięki temu lek przyjęty jednego dnia wykazuje działanie lecznicze nawet przez 3 tygodnie. Cała terapia trwa 3 miesiące i nie jest bardzo absorbująca dla chorego. Co więcej, lek utrzymuje swoje działanie przez ok. pół roku po zakończeniu terapii. Terapia pulsowa zapewnia wygodę leczenia i duże bezpieczeństwo, ponieważ dawki leków są stosunkowo niewielkie, a całe leczenie rozłożone jest w czasie.

PIELĘGNACJA PŁYTKI PAZNOKCIA: absolutnie konieczne jest dbanie o płytkę paznokcia w czasie leczenia. Należy usuwać możliwie jak najwięcej zgrzybiałej płytki poprzez delikatne szlifowanie lub obcinanie paznokci (delikatne, by nie połamać kruchej płytki). W większości przypadków stosuje się także uzupełnianie płytki, która ma przecież stanowić ochronę dla unerwionej i wrażliwej tkanki pod paznokciem. W tym celu na zeszlifowaną płytkę paznokcia nakłada się specjalną masę i przykleja kawałek fizeliny, by uzupełnić ubytki. Jest to wyłącznie proteza, która chroni skórę pod paznokciem. W tym samym czasie odrasta bowiem naturalny paznokieć.

Grzybica rozwija się, gdy płytka paznokcia jest uszkodzona — po skaleczeniu, zbyt krótkim obcięciu paznokci lub nadmiernym ucisku powodowanym przez buty.
  • Uwaga! Źródłem powtórnego zakażenia grzybicą są buty. Dlatego najlepiej wyrzucić je już na początku leczenia. Jeśli natomiast nie możesz sobie na to pozwolić, wykonaj domową dezynfekcję obuwia. Do foliowego worka włóż buty i pojemniczek z roztworem formaliny 10 proc. Worek zamknij szczelnie i trzymaj w ciepłym miejscu przez 48 godzin. Następnie wyjmij buty i porządnie je wywietrz przez dzień lub dwa, zanim ponownie je założysz.

Jakie są domowe sposoby na grzybicę paznokci?

Domowe sposoby leczenia grzybicy paznokci są nieskuteczne. Poleganie wyłącznie na metodach domowych i zaniechanie specjalistycznego leczenia prowadzi do rozprzestrzeniania się grzybicy.

Czy grzybica paznokci jest zaraźliwa?

Chorzy na grzybicę są źródłem zakażenia dla osób ze swojego otoczenia, a także dla siebie samych. W obecnych czasach, gdy grzybica jest chorobą w pełni uleczalną i istnieje wiele metod jej leczenia, niektórzy nadal uważają, że to strata czasu lub pieniędzy. To ogromny błąd, ponieważ nieleczona grzybica zasiedla coraz to większe obszary skóry, powodując wyjątkowo przykre dolegliwości, nie tylko wizualne. Chorzy na grzybicę paznokci szerzą także infekcje na inne osoby, szczególnie gdy korzystają z publicznych basenów, brodzików, pożyczają lub przymierzają w sklepach obuwie.

Do zakażenia grzybami dochodzi zazwyczaj w ciepłym i wilgotnym środowisku, czyli idealnym dla ich rozwoju. Doskonałą porą do nabycia grzybicy paznokci jest lato. Wtedy chętniej korzystamy z basenów, schładzamy stopy w brodzikach, korzystamy z publicznych przebieralni. Gdy grzyb już osiądzie na skórze, doskonałym środowiskiem do rozwoju grzybicy będzie but. Spocona stopa umieszczona w ciasno przylegającym, nieprzepuszczającym powietrza obuwiu to sytuacja wprost wymarzona dla atakującego grzyba.

Jeśli masz problemy z grzybicą paznokci u stóp:

  1. staraj się wybierać luźne i przewiewne obuwie;
  2. zawsze korzystaj z klapek w szatni i na basenie;
  3. jeśli stopy nadmiernie się pocą, nie noś butów na gołą skórę. Zakładaj cienkie bawełniane skarpetki i często je zmieniaj;
  4. nie myj stóp zbyt agresywnie, nie używaj także zbyt mocno odkwaszających mydeł.

Zobacz także

Źródło: czytelniamedyczna.pl/1280,grzybica-paznokci; dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory;

________
zdrowie.radiozet.pl/nk