Obserwuj w Google News

Fotoalergia, czyli uwaga na słońce. Jak uniknąć uczulenia?

2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
10.06.2019 17:01
Zareaguj Reakcja

Fotoalergia charakteryzuje się występowaniem na skórze zmian alergicznych powodowanych stosowaniem leków lub kosmetyków, których substancje reagują negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia nie jest bardzo częstym zjawiskiem, choć dotyka osoby stosujące niektóre leki, w tym leki przeciwcukrzycowe.

Fotoalergia
fot. Shutterstock

Fotoalergia (fotouczulenie) to reakcje skórne związane z układem immunologicznym. Odczyny fotoalergiczne pojawiają się od razu po kontakcie ze słońcem lub dopiero po pewnym czasie od narażenia skóry na promieniowanie słoneczne. 

Promieniowanie słoneczne może mieć negatywny wpływ na skórę, może być odpowiedzialne za wywoływanie i zaostrzanie chorób skóry, zwanych dermatozami. Duże znaczenie w powstawaniu dermatoz ma promieniowanie UVA, czyli promieniowanie długie. Nasilenie promieniowania UVA jest stałe w ciągu roku, dlatego fotouczulenia występują nie tylko latem. Promieniowanie UVA przenika przez szyby i ma wpływ na skórę człowieka, nawet gdy ten znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu. 

Przyczyny fotoalergii

Odczyny fotoalergiczne powodowane są najczęściej lekami podawanymi doustnie lub stosowanymi zewnętrznie na skórę, a także kosmetykami. Niektóre substancje chemiczne wywołują na skórze nieoczekiwane alergiczne zmiany pod wpływem promieniowania UV.

Do leków, które często wywołują reakcje fotouczuleniowe zalicza się furosemid, leki przeciwcukrzycowe, leki neurologiczne (pochodne fenotiazyny), natomiast wśród substancji kosmetycznych wyróżnia się na przykład kwas paraaminobezoesowy. 

Objawy fotoalergii

Fotouczulenie może objawia się pod postacią ognisk rumieniowych, rumieniowo-grudkowych lub pęcherzykowych. Zmiany przewlekłe charakteryzuje złuszczanie skóry, przebarwienia.  

Alergia na słońce

Uczulenie na słońce to nadwrażliwość na promieniowanie UV, którego objawem są zmiany skórne, dreszcze i złe samopoczucie. Osoba uczulona na słońce może zauważyć zaczerwienienie na skórze i drobne pęcherzyki lub swędzącą pokrzywkę.

Odczyny fotoalergiczne pojawiają się zwykle w miejscach najbardziej eksponowanych na słońce: na twarzy, na ramionach, na plecach, nogach i mogą szerzyć się na obszary niepoddane promieniowaniu. 

Leczenie fotoalergii

Podstawą leczenie fotoalergii jest zaprzestanie używania/stosowania leków, kosmetyków czy innych substancji, które wchodzą w reakcje ze słońcem. Miejscowo na skórę stosuje się glikokortykosteroidy, a w ostrej fazie uczulenia również okłady z kwasu bornego lub soli fizjologicznej. 

Natomiast leki przeciwhistaminowe łagodzą świąd i mają działanie przeciwzapalne. 

Zapobieganie fotoalergii

Pomimo wyleczenia alergia może nawracać. Należy pamiętać, że każdy kontakt z alergenem może spowodować nawrót uczulenia. Nie ma jednak skutecznej metody zapobiegania fotouczuleniom. Oczywiście, można unikać kosmetyków, czy preparatów, które zawierają substancje fotouczulające, jednak z wielu leków nie da się zrezygnowany. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.