Obserwuj w Google News

Czerwona twarz: przyczyny. Dlaczego twarz się czerwieni?

2 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
04.09.2020 18:06
Zareaguj Reakcja

Zaczerwienie twarzy to problem nie tylko medyczny, ale również psychiczny. Czerwona twarz zdradza emocje, ale jest też często objawem chorób i stanów wymagających interwencji lekarza. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny zaczerwienie twarzy.

Czerwona twarz
fot. Shutterstock

Twarz czerwieni się z wielu powodów, takich jak oparzenia słoneczne, stres, wysiłek fizyczny, to zwykle wraca do swojej naturalnej barwy po pewnym czasie. Zdarza się jednak, że zaczerwienie utrzymuje się na twarzy przez długi czas lub wcale nie znika, wtedy zwykle trzeba zgłosić się po poradę do dermatologa. Czerwona twarz może być bowiem objawem choroby. 

Czerwona twarz: 6 najczęstszych przyczyn

1. ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY

Łojotokowe zapalenie skóry to stan, który pojawia się najczęściej w miejscach, w których występuję dużo gruczołów łojowych, w tym właśnie na twarzy. Skóra dotknięta ŁZS łuszczy się i rumieni, na jej powierzchni pojawiają się czerwone plamy. Powierzchnia skóra staje się przetłuszczona, spuchnięta, bywa, że swędzi i pokrywa się łuskowatymi płatkami. 

2. TRĄDZIK RÓŻOWATY

Trądzik różowaty (acne rosacea) to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy. Obejmuje zazwyczaj środkową część twarzy, na której pojawia się wyraźny rumień i naczynka (teleangiektazje). Następnie w tym miejscu pokazują się grudki i krosty.

3. TOCZEŃ

Toczeń rumieniowaty układowy należy do chorób rzadkich – przyjmuje się, że dotyka ona 1 na 2000 osób. Toczeń wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i może atakować wiele narządów.

Toczeń powoduje rumień na twarzy przypominający kształtem motyla. Najczęściej uaktywnia się po długiej ekspozycji na słońcu. Jest to lekkie zaczerwienienie na nosie, policzkach, może pojawić się również na szyi, dekolcie, czole czy w okolicach oczu.

4. REAKCJA NA LEK

Niektóre leki mogą wywoływać reakcje podobne do oparzeń słonecznych, gdy skóra jest wystawiona na słońce. Stosowanie leku, takiego jak hydrokortyzon (steroid) w kremie dłużej niż jest to zalecane, również może powodować reakcję skórną.

Należy zawsze sprawdzać w ulotce dołączonej do opakowania leku, czy nie powoduje on reakcji niepożądanych.

5. ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

Atopowe zapalenie skóry (AZS) należy do zapalnych, alergicznych chorób skóry i związane jest z uczuleniem na alergeny, czyli substancje znajdujące się w środowisku zewnętrznym. 

Charakterystycznym objawem atopowego zapalenia skóry jest uporczywy świąd. Skóra jest sucha, dlatego ciągłe drapanie i podrażnianie szybko prowadzi do powstania zapalenia. Z czasem skóra staje się pogrubiała, bardzo sucha i wyraźnie zaznaczają się na niej naturalne bruzdy, jest czerwona, sprawia ból, szczypie, a jednocześnie wciąż swędzi.

6. ŁUSZCZYCA

Łuszczyca powoduje pojawianie się na skórze wypukłych, czerwonych, łuszczących się plam.

Objawem łuszczycy zwykłej (najczęściej występującej) są lekko wypukłe, grudki na skórze, która w tym miejscu jest zaczerwieniona. Mogą mieć różną wielkość i pojawiać się w różnych miejscach, ale ich cechą charakterystyczną jest to, że są wyraźnie odgrodzone od reszty skóry i pokryte suchą łuską. Po zdrapaniu złuszczonej skóry występuje lekkie krwawienie. Zmiany swędzą, a czasami wywołują ból.

Czerwona twarz: zgłoś się do dermatologa

Ponieważ wiele schorzeń może powodować zaczerwienienie twarzy, konieczne jest postawienie właściwej diagnozy. Jeśli zaczerwienienie na twarzy utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, umów się na wizytę u dermatologa.

Źródło: American Academy of Dermatology Association