Obserwuj w Google News

Ciężkie poparzenie (zatrucie) słoneczne – co to jest? Jak go uniknąć?

3 min. czytania
Aktualizacja 13.10.2021
09.07.2021 12:41
Zareaguj Reakcja

Długie przebywanie na słońcu może spowodować nie tylko oparzenia skóry, gdy jest ona czerwona i bolesna, ale także coś bardziej poważnego: ciężkie poparzenie słońcem, nazywane też zatruciem słonecznym. Daje ono objawy związane nie tylko z poparzoną skórą, ale wpływa na cały organizm.

Ciękie poparzenie (zatrucie) słoneczne
fot. Shutterstock
 1. Jakie są objawy zatrucia słonecznego?
 2. Co zwiększa ryzyko ciężkiego poparzenia słonecznego?
 3. Jak leczyć zatrucie słoneczne?
 4. Kiedy zgłosić się do lekarza?
 5. Jak zapobiegać ciężkim poparzeniom słonecznym?

Objawy ciężkiego poparzenia słonecznego, nazywanego też zatruciem słonecznym (ang. sun poisoning), różnią się od oparzenia słonecznego, w przypadku którego skóra staje się czerwona, bolesna i ciepła w dotyku. Zatrucie słoneczne ma poważniejsze objawy, które mogą dotyczyć całego ciała i wymagać pomocy medycznej. Co warto wiedzieć o ciężkich poparzeniach słonecznych?

Jakie są objawy zatrucia słonecznego?

Objawy ciężkiego poparzenia słonecznego mogą mieć charakter grypopodobny. Mogą to być:

 • nudności, dreszcze i gorączka
 • odwodnienie
 • zawroty głowy, światłowstręt lub dezorientacja
 • swędząca czerwona wysypka
 • ból, mrowienie lub opuchlizna skóry
 • ból głowy

Takie objawy utrzymują się zazwyczaj od dwóch do trzech dni, ale w niektórych przypadkach mogą utrzymywać się przez kilka tygodni.

Co zwiększa ryzyko ciężkiego poparzenia słonecznego?

Niektóre choroby przewlekłe mogą powodować, że skóra jest bardziej wrażliwa na słońce i podatna na ciężkie poparzenia słoneczne.

 • Toczeń – organizm potrzebuje więcej czasu, by pozbyć się uszkodzonych przez słońce komórek skóry, więc układ odpornościowy może zacząć traktować je jako zagrożenie. Wtedy mogą pojawić się na skórze objawy zapalne, np. bolesna wysypka.
 • Egzema – choć są teorie, że słońce pomaga w stanach zapalnych skóry, to nie zawsze tak się dzieje. Skóra niektórych osób mających egzemę jest niezwykle wrażliwa na promieniowanie słoneczne, co sprzyja oparzeniom i zatruciu słonecznemu.
 • Trądzik różowaty – skóra osób z trądzikiem różowatym jest nadmiernie wrażliwa na światło słoneczne. Słonce rozszerza bowiem naczynia krwionośne, sprawiając że zaczerwienienia na twarzy stają się bardziej intensywne.

Również leki mogą sprawić, że skóra będzie bardziej wrażliwa na słońce. Niektóre z nich to:

 • antybiotyki
 • diuretyki
 • leki przeciwtrądzikowe
 • leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty
 • ziele dziurawca.

Jak leczyć zatrucie słoneczne?

Zatrucie słoneczne można próbować leczyć samodzielnie w domu, jednak przy pewnych objawach konieczna może być pomoc lekarza. Co możesz zrobić w domu?

 1. Jeśli nie masz otwartych ran, nałóż na skórę lekki nawilżający krem z aloesem. Wyciąg z aloesu pomaga odbudowywać skórę i łagodzi podrażnienia.
 2. Nawadniaj się. Im bardziej uszkodzona jest skóra, tym większa utrata wody z organizmu. Odpowiednie nawodnienie organizmu przyspiesza proces gojenia się skóry w przypadku poparzeń.
 3. Weź leki przeciwbólowe. Takie specyfiki jak aspiryna i ibuprofen mają też działanie przeciwzapalne – pomogą złagodzić zaczerwienienie i obrzęk wywołany stanem zapalnym.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Mimo domowej kuracji może się zdarzyć, że wizyta u lekarza będzie konieczna. Umów się z lekarzem, jeśli:

 • masz gorączkę, dreszcze lub mdłości
 • oparzenia są rozległe, z pęcherzami lub żywą skórą
 • masz oznaki infekcji skóry, np. opuchliznę lub skóra ropieje
 • masz symptomy odwodnienia, takie jak silny ból głowy lub omdlenie
 • objawy nie ustępują po kilku dniach.

Jak zapobiegać ciężkim poparzeniom słonecznym?

Wystarczy 15 minut na ostrym słońcu z niezabezpieczoną przed promieniowaniem UV skóra, by doznać oparzenia słonecznego. Chociaż takie oparzenia nie zawsze prowadzą do zatrucia słonecznego, lepiej ich unikać.

Najlepszym sposobem zapobiegania oparzeniom słonecznym jest stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, który chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jaki i UVB. Preparat powinien mieć wskaźnik ochrony co najmniej na poziomie SPF 30. Trzeba też często powtarzać aplikację kremu (nawet co 2 godziny), a także natychmiast po kąpieli w wodzie, np. w morzu.

Gdy słońce operuje najsilniej, czyli między godz. 10.00 a 15.00 najlepiej przebywać w cieniu. Jeśli to niemożliwe, to należy pamiętać o noszeniu odzieży osłaniającej ciało od słońca, a także kapelusza z szerokim rondem i okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Insider.com