Obserwuj w Google News

Brodawki łojotokowe: łagodne nowotwory skóry. Sprawdź, jak wyglądają

2 min. czytania
Aktualizacja 08.11.2022
08.11.2022 17:31
Zareaguj Reakcja

Brodawki łojotokowe to ciemne grudki wyrastające ze skóry, określa jako łagodne nowotwory. Choć dla wielu osób brzmi to groźnie, brodawki są zmianami niezłośliwymi i niebolesnymi, które stanowią wyłącznie defekt kosmetyczny. Dowiedz się, jak rozpoznać brodawki łojotokowe na skórze i jak usunąć te drobne zmiany.

Brodawka łojotokowa
fot. Shutterstock
  1. Od czego robią się brodawki łojotokowe?
  2. Jak wygląda brodawka łojotokowa?
  3. Brodawki łojotokowe - usuwanie. Jak się pozbyć brodawki łojotokowej?
  4. Brodawka łojotokowa a czerniak. Czy może się zezłośliwić?

Brodawki łojotokowe (Verruca seborrhoica) to zmiany kwalifikowane jako łagodne nowotwory pochodzenia naskórkowego. Zmiany te występują bardzo często. U każdej dorosłej osoby prędzej czy później stwierdza się występowanie przynajmniej jednej lub dwóch zmian tego typu.

Od czego robią się brodawki łojotokowe?

Pochodzenie brodawek nie jest do końca wyjaśnione. Niektórzy autorzy traktują je jako ogniskowe zaburzenia rogowacenia naskórka związane z procesem starzenia się, inni zaliczają je do znamion naskórkowych, ujawniających się w starszym wieku. Ich wystąpieniu sprzyja ekspozycja na promieniowanie słoneczne, zakażenie wirusami HPV czy mutacje genów FGFR3 i PIK3CA.

Jak wygląda brodawka łojotokowa?

Brodawka łojotokowa to uniesiona lub płaskowyniosła grudka/guzek o nierównej, pofałdowanej powierzchni. Brodawki łojotokowe mają zabarwienie ciemnobrązowe lub czarne. Zwykle występują licznie, czasami pojedynczo. Pojawiają się po 40. roku życia, a z wiekiem ich ilość wzrasta. Zazwyczaj lokalizują się na twarzy szyi oraz tułowiu.

Brodawki łojotokowe - usuwanie. Jak się pozbyć brodawki łojotokowej?

Brodawki łojotokowe usuwa się poprzez wyłyżeczkowanie, krioterapię, elektrokoagulację, powierzchowne cięcie styczne lub laseroterapię.

Brodawka łojotokowa a czerniak. Czy może się zezłośliwić?

Brodawki łojotokowe zwykle nie złośliwieją, chociaż możliwe są przypadki rozwoju czerniaka in situ (nieprzekraczający naskórka i nienaciekający) w obrębie zmiany typowej dla rogowacenia łojotokowego, dlatego tego typu zmiany należy konsultować z lekarzem dermatologiem. Brodawki bada się dermatoskopem. O charakterze zmiany rozstrzyga ostatecznie badanie histopatologiczne.

Wynik histopatologii: "brodawka łojotokowa" oznacza łagodną zmianę skórną.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Leczenie zaburzeń barwnikowych skóry związanych z wiekiem. Przegląd metod" Aneta Hauzer Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach; Jan Gnus Wydział Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu; Willy Hauzer Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu