,

To najlepsza pora dnia na ćwiczenia przy cukrzycy typu 2. Wtedy są najskuteczniejsze

31.05.2023
Aktualizacja: 31.05.2023 11:35

Aktywność fizyczna, podobnie jak odpowiednia dieta i ewentualnie leki, to element życia z cukrzycą typu 2, bo nie można jej całkowicie wyleczyć. Zaskakujące jest jednak to, że w obniżaniu poziomu cukru we krwi ważne są nie tylko same ćwiczenia, ale również pora, o jakiej się je wykonuje. Odkrycie zaskoczyło nawet samych naukowców.

Kobieta mierzy poziom cukru na sali
fot. Shutterstock

Przełomowe badania naukowców z Brigham and Joslin Diabetes Centre sugerują, że naprawdę istnieje najlepszy czas na ćwiczenia, które pomagają obniżyć poziom cukru we krwi. Analizując dane z badania Look AHEAD (Action for Health in Diabetes), badacze odkryli interesujące fakty: aktywność fizyczna w określonych porach dnia wiązała się z większą poprawą kontroli poziomu cukru we krwi. Badanie objęło 2400 osób, a wyniki opublikowano w piśmie „Diabetes Care”.

Ćwiczenia o tej porze poprawia poziom cukru we krwi

Już wcześniej było powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna ma duże znaczenie dla osób chorych na cukrzycę typu 2. Do tej pory nie było jednak jasne, czy ćwiczenia o konkretnej porze dnia są korzystniejsze niż kiedy indziej.

– W tym badaniu wykazaliśmy, że dorośli z cukrzycą typu 2 mieli największą poprawę kontroli glukozy, gdy byli najbardziej aktywni po południu – powiedział dr Jingyi Qian, współautor badania. – Wiemy, że aktywność fizyczna jest korzystna, ale nasze badanie pokazuje, że czas aktywności również może być ważny.

Patrząc na dane dotyczące aktywności fizycznej z pierwszego i czwartego roku badania, grupa, która po południu zażywała więcej ruchu, miała największy spadek poziomu cukru we krwi. Co więcej, grupa z popołudniową aktywnością miała również największe szanse na odstawienie leków przeciwcukrzycowych.

– Wydaje się, że czas ma znaczenie – skomentował dr Roeland Middelbeek, współautor badania i asystent w Joslin Diabetes Center Middelbeek. – W przyszłości możemy mieć więcej danych i dowodów eksperymentalnych dla pacjentów, aby wydawać bardziej spersonalizowane zalecenia.

Cukrzyca a aktywność fizyczna– jakie są zalecenie?

Aktywność fizyczna jest ważna w przypadku osób chorujących na cukrzycę. Każdy ruch ma znaczenie, niezależnie od tego, czy jest to aktywny w jogging, spacer czy nawet przebieranie nogami w miejscu podczas oczekiwania, aż w czajniku zagotuje się woda. Każda spontaniczna aktywność fizyczna się liczy. Ćwiczenia wspomagają leczenie cukrzycy na wiele sposobów: od lepszej wrażliwości na insulinę po pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Ćwiczyć mogą wszyscy cukrzycy, nawet ci, którzy już cierpią z powodu powikłań swojej choroby, takie jak problemy z oczami lub sercem, ale wtedy trzeba lepiej przemyśleć wybraną aktywność. Eksperci ostrzegają, że w takim przypadku lepiej jest unikać aktywności o wysokiej intensywności, a także np. podnoszenia ciężarów. Wskazane są jednak łagodniejsze ćwiczenia – takie jak pływanie, jazda na rowerze lub spacery. Również one korzystnie wpływają na poziom cukru we krwi. Dla każdego zaleca się co najmniej 150 minut ćwiczeń tygodniowo.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: J. Qian, Q. Xiao, M. P. Walkup, M.e Coday, M. L. Erickson, J. Unick, J. M. Jakicic, K. Hu, F. A.J.L. Scheer, R. J.W. Middelbeek, Association of Timing of Moderate-to-Vigorous Physical Activity With Changes in Glycemic Control Over 4 Years in Adults With Type 2 Diabetes From the Look AHEAD Trial, Diabetes Care, 2023 / Brigham and Women's Hospital: Afternoon exercise linked with greater improvements in blood sugar levels for patients with type 2 diabetes, ScienceDaily, 25 May 2023 [dostęp: 31.05.2023]

logo Tu się dzieje