Cukrzyca może uszkadzać słuch. To częste, choć mało znane powikłanie
Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych, która nieleczona grozi ciężkimi powikłaniami. Jednym z nich może być upośledzenie słuchu – to wbrew pozorom dość częste. Jeśli masz cukrzycę, koniecznie musisz badać słuch.

- U cukrzyków często dochodzi do ubytku słuchu
- Dlaczego cukrzyca upośledza słuch?
- Jak zapobiegać kłopotom ze słuchem u cukrzyków?
Mówiąc o powikłaniach cukrzycy, najczęściej wspomina się o chorobach serca, niewydolności nerek, problemach ze wzrokiem czy stopie cukrzycowe. Dużo rzadziej mówi się o uszkodzeniu słuchu, które też jest jednym z nich i należy do częstych powikłań cukrzycy: u osób z tą chorobą występuje dużo częściej niż u osób bez tego schorzenia.
U cukrzyków często dochodzi do ubytku słuchu
Jak wynika z opublikowanych w „Journal of Clinical Endocrinology&Metabolism” badań japońskich naukowców z Uniwersytetu Niigata i kilku innych japońskich ośrodków, chorzy na cukrzycę dwukrotnie częściej niż osoby bez tej choroby cierpią na zaburzenia słuchu. W badaniach wzięło udział łącznie ponad 20 tys. pacjentów. U niemal 7,4 tys. z nich stwierdzono ubytek słuchu. Co więcej, było to niezależne od ich wieku czy narażenia na hałas.
Zdaniem ekspertów, badania oceniające słuch powinny być wykonywane u wszystkich pacjentów z cukrzycą w młodszym wieku, by jak najszybciej zapobiegać takim skutkom upośledzenia słuchu, jak depresja czy pogorszenie funkcji poznawczych. Niestety, większość z nas nie ma świadomości, że pogorszenie słuchu może prowadzić właśnie do takich konsekwencji.
Dlaczego cukrzyca upośledza słuch?
Pogarszanie słuchu w przebiegu cukrzycy powodują wahania poziomu cukru we krwi. – W trakcie rozwoju choroby zbyt wysoki poziom glukozy we krwi może uszkadzać drobne naczynia krwionośne w ślimaku ucha oraz nerwy słuchowe, co prowadzi do zmniejszenia zdolności odbioru dźwięków – wyjaśnia Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.
Zmiany zwyrodnieniowe naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego powodują u chorej osoby szumy i piski w uchu, co nie tylko wywołuje dyskomfort, ale może także stanowić przeszkodę w odbieraniu wielu sygnałów z zewnątrz, w tym mowy. Z czasem może dochodzić nawet do trudności w rozumieniu mowy (tzw. zjawisko wyrównywania głośności), co jest odczuwalne szczególnie podczas rozmów w grupie – osoba z uszkodzeniem odbiorczym słuchu (ślimakowym) źle rozumie wypowiadane zdania, a im głośniej ktoś mówi, tym jest gorzej.
Jak zapobiegać kłopotom ze słuchem u cukrzyków?
Specjaliści podkreślają, że konieczne są regularne badania słuchu u osób z cukrzycą – wcześnie wykrytym problemom można skutecznie zaradzić. Zgodnie z japońskimi i polskimi badaniami, bo i w naszym kraju przeprowadzono badania nad uszkodzeniem słuchu jako jednym z powikłań cukrzycy, specjalistyczna opieka nad diabetykami powinna obejmować także profilaktykę upośledzenia słuchu.
– Należy częściej informować osoby chore na cukrzycę o ryzyku utraty słuchu i zachęcić do jego regularnego kontrolowania. Zdajemy sobie sprawę, że zarówno cukrzyca, jak i niedosłuch stygmatyzują, więc zdarzają się pacjenci, którzy ukrywają chorobę przed otoczeniem – mówi Beata Stepanow. – Trzeba jednak pamiętać, że oba schorzenia nie są wyrokami skazującymi na cierpienie i społeczną izolację. Wymagają natomiast szybkiej reakcji i wdrożenia odpowiedniego leczenia oraz zaprotezowania specjalistycznymi aparatami słuchowymi – przekonuje.
Najważniejsze jest jednak to, że cukrzycę należy prawidłowo leczyć, bo jest to najlepszy sposób unikania jej powikłań. Leczenie obejmuje nie tylko przyjmowanie zapisanych leków, ale i odpowiednią dietę, aktywność fizyczną oraz wysypianie się.
Źródło: Zdrowie.pap.pl