Obserwuj w Google News

Cukrzyca może uszkadzać słuch. To częste, choć mało znane powikłanie

3 min. czytania
Aktualizacja 29.11.2021
29.11.2021 15:27
Zareaguj Reakcja

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych, która nieleczona grozi ciężkimi powikłaniami. Jednym z nich może być upośledzenie słuchu – to wbrew pozorom dość częste. Jeśli masz cukrzycę, koniecznie musisz badać słuch.

Cukrzyca a problemy ze słuchem
fot. Shutterstock
  1. U cukrzyków często dochodzi do ubytku słuchu
  2. Dlaczego cukrzyca upośledza słuch?
  3. Jak zapobiegać kłopotom ze słuchem u cukrzyków?

Mówiąc o powikłaniach cukrzycy, najczęściej wspomina się o chorobach serca, niewydolności nerek, problemach ze wzrokiem czy stopie cukrzycowe. Dużo rzadziej mówi się o uszkodzeniu słuchu, które też jest jednym z nich i należy do częstych powikłań cukrzycy: u osób z tą chorobą występuje dużo częściej niż u osób bez tego schorzenia.

U cukrzyków często dochodzi do ubytku słuchu

Jak wynika z opublikowanych w „Journal of Clinical Endocrinology&Metabolism” badań japońskich naukowców z Uniwersytetu Niigata i kilku innych japońskich ośrodków, chorzy na cukrzycę dwukrotnie częściej niż osoby bez tej choroby cierpią na zaburzenia słuchu. W badaniach wzięło udział łącznie ponad 20 tys. pacjentów. U niemal 7,4 tys. z nich stwierdzono ubytek słuchu. Co więcej, było to niezależne od ich wieku czy narażenia na hałas.

Zdaniem ekspertów, badania oceniające słuch powinny być wykonywane u wszystkich pacjentów z cukrzycą w młodszym wieku, by jak najszybciej zapobiegać takim skutkom upośledzenia słuchu, jak depresja czy pogorszenie funkcji poznawczych. Niestety, większość z nas nie ma świadomości, że pogorszenie słuchu może prowadzić właśnie do takich konsekwencji.

Dlaczego cukrzyca upośledza słuch?

Pogarszanie słuchu w przebiegu cukrzycy powodują wahania poziomu cukru we krwi. – W trakcie rozwoju choroby zbyt wysoki poziom glukozy we krwi może uszkadzać drobne naczynia krwionośne w ślimaku ucha oraz nerwy słuchowe, co prowadzi do zmniejszenia zdolności odbioru dźwięków – wyjaśnia Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Zmiany zwyrodnieniowe naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego powodują u chorej osoby  szumy i piski w uchu, co nie tylko wywołuje dyskomfort, ale może także stanowić przeszkodę w odbieraniu wielu sygnałów z zewnątrz, w tym mowy. Z czasem może dochodzić nawet do trudności w rozumieniu mowy (tzw. zjawisko wyrównywania głośności), co jest odczuwalne szczególnie podczas rozmów w grupie – osoba z uszkodzeniem odbiorczym słuchu (ślimakowym) źle rozumie wypowiadane zdania, a im głośniej ktoś mówi, tym jest gorzej.

Jak zapobiegać kłopotom ze słuchem u cukrzyków?

Specjaliści podkreślają, że konieczne są regularne  badania słuchu u osób z cukrzycą – wcześnie wykrytym problemom można skutecznie zaradzić. Zgodnie z japońskimi i polskimi badaniami, bo i w naszym kraju przeprowadzono badania nad uszkodzeniem słuchu jako jednym z powikłań cukrzycy, specjalistyczna opieka nad diabetykami powinna obejmować także profilaktykę upośledzenia słuchu.

– Należy częściej informować osoby chore na cukrzycę o ryzyku utraty słuchu i zachęcić do jego regularnego kontrolowania. Zdajemy sobie sprawę, że zarówno cukrzyca, jak i niedosłuch stygmatyzują, więc zdarzają się pacjenci, którzy ukrywają chorobę przed otoczeniem – mówi Beata Stepanow. – Trzeba jednak pamiętać, że oba schorzenia nie są wyrokami skazującymi na cierpienie i społeczną izolację. Wymagają natomiast szybkiej reakcji i wdrożenia odpowiedniego leczenia oraz zaprotezowania specjalistycznymi aparatami słuchowymi – przekonuje.

Najważniejsze jest jednak to, że cukrzycę należy prawidłowo leczyć, bo jest to najlepszy sposób unikania jej powikłań. Leczenie obejmuje nie tylko przyjmowanie zapisanych leków, ale i odpowiednią dietę, aktywność fizyczną oraz wysypianie się.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Zdrowie.pap.pl