Obserwuj w Google News

Terapia pompowa dla kobiet planujących ciążę

3 min. czytania
20.12.2018 10:22
Zareaguj Reakcja

Pacjentka z cukrzycą powinna starannie zaplanować ciążę. W Polsce funkcjonują ośrodki wypożyczające nowoczesne pompy insulinowe zintegrowane z Systemem Ciągłego Monitorowania Glikemii na okres planowania i ciąży. Sprawdź listę ośrodków.

Terapia pompowa ułatwia planowanie ciąży pacjentkom z cukrzycą
fot. Shutterstock

Lekarze są zgodni: do ciąży warto się przygotować. Rzucić palenie, odstawić alkohol, zmienić dietę, zgubić nadmierne kilogramy, zacząć suplementować kwas foliowy. Do ciąży z cukrzycą trzeba przygotować się szczególnie. Jak zaplanować ciążę z cukrzycą – podpowiada dr hab. n.med. Katarzyna Cyganek, diabetolog z Kliniki i Katedry Chorób Metabolicznych Collegium Medicum UJ, Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, członek Rady Naukowej Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą WOŚP.

Pomiar hemoglobiny glikowanej

Pacjentka, która wie, że choruje na cukrzycę, niezależnie od typu cukrzycy, powinna starannie zaplanować ciążę. Dr hab. n.med. Katarzyna Cyganek radzi, żeby na początek zrobić pomiar hemoglobiny glikowanej, która wykaże, czy cukrzyca jest prawidłowo leczona. Wynik powinien być niższy niż 6,5 proc.

Glikemia musi być utrzymywana w przedziale 70-140 mg/dl: 70-90 mg/dl na czczo i poniżej 140 mg/dl godzinę po jedzeniu. Jak zauważa ekspertka, wiąże się to z wielokrotnymi, uciążliwymi pomiarami cukru: tuż po przebudzeniu, przed każdym posiłkiem i dwie godziny po nim, przed spaniem, a nawet w nocy. – Jeśli spożywamy 3-4 posiłki w ciągu dnia, to łącznie takich pomiarów trzeba wykonać ok. 10-12 – wylicza pani doktor i dodaje, że rozwiązaniem dla pacjentek z cukrzycą typu 1. jest CGM (System Ciągłego Monitorowania Glikemii).

Zdaniem eksperta

Planowanie ciąży z cukrzycą

Pacjentka z cukrzycą planująca ciążę powinna zrobić pomiar hemoglobiny glikowanej, która wykaże, czy cukrzyca jest prawidłowo leczona.

Terapia pompowa

System Ciągłego Monitorowania Glikemii składa się z sensora oraz nadajnika. Sensor umieszczany jest podskórnie w płynie śródtkankowym. W regularnych odstępach czasu łączy się z nadajnikiem i przesyła wyniki pomiaru poziomu glikemii do aplikacji na telefonie.

CGM jest w Polsce refundowany w 30 proc., ale tylko do 26. roku życia, dla pacjenta z nieuświadomionymi hipoglikemiami. Dr Katarzyna Cyganek podkreśla jednak, że w Polsce przeciętna kobieta zachodzi w pierwszą ciążę w wieku 29-30 lat, więc takich pacjentek refundacja już nie obejmuje. Z pomocą przychodzi WOŚP, dzięki któremu powstały w Polsce ośrodki wypożyczające na okres planowania i ciąży kobietom z cukrzycą typu 1 nowoczesne pompy insulinowe zintegrowane z Systemem Ciągłego Monitorowania Glikemii.

WOŚP zakupuje cały system: pompę insulinową, transmitery i niezbędną liczbę sensorów do monitorowania glikemii. – Pacjentka z cukrzycą ma dwie możliwości: może sama kupić pompę, uzyskać 30-procentową refundację na zestawy infuzyjne i zbiorniczki na insulinę, sensory kupować sama albo zgłosić się do ośrodka pompowego – podpowiada dr Katarzyna Cyganek. Takich ośrodków jest w Polsce ok. 30.

Na etapie planowania ciąży zachęcam do terapii pompowej, bo bez względu na to, jak bardzo pacjentka jest wyrównana na wstrzyknięciach - dr hab. n.med. Katarzyna Cyganek

Planowanie ciąży z cukrzycą

Pacjentka z cukrzycą typu 1. może wypożyczyć pompę insulinową na rok planowania ciąży. Jeśli w tym czasie nie zdołamy zajść w ciążę, musimy oddać sprzęt. Jeśli w ciążę zajdziemy, możemy zatrzymać pompę do trzech miesięcy po porodzie. – Na etapie planowania ciąży zachęcam do terapii pompowej, bo bez względu na to, jak bardzo pacjentka jest wyrównana na wstrzyknięciach, to w ciąży znacznie łatwiej na pompie insulinowej dopasować się do zmieniających się glikemii niż na wstrzyknięciach – mówi dr Katarzyna Cyganek.

Leczenie cukrzycy typu 1. w ciąży jest trudne, ponieważ zapotrzebowanie kobiet na insulinę szybko się zmienia, bo zmienia się metabolizm – jest coraz szybszy. Jeśli hiperglikemia pojawiła się już na początku ciąży, może dojść nawet do poronienia, obumarcia ciąży albo rozwoju wad wrodzonych.

Od początku programu, od 2004 r. do końca 2017 r. WOŚP wypożyczył pompy 3403 kobietom. – Często jest tak, że po tym okresie kobiety zdobywają fundusze i pompę kupują, bo terapia pompowa daje niesłychany komfort, zwłaszcza zintegrowana z CGM – zdradza dr Katarzyna Cyganek.

Więcej w temacie:

Źródło: Tekst powstał dzięki materiałom nadesłanym przez Medtronic.
-------------------------------- 
zdrowie.radiozet.pl/ka