Obserwuj w Google News

Przełom w leczeniu cukrzycy w Polsce: nowoczesne leki będą refundowane

2 min. czytania
02.09.2022 10:47
Zareaguj Reakcja

Na nowej liście refundacyjnej MZ zmieniono kryteria refundacji flozyn i inkretyn, czyli innowacyjnych terapii, które pomagają pacjentom z cukrzycą typu 2. Co dokładnie oznacza to dla pacjentów?

Nowoczesne leki na cukrzycę będą refundowane
fot. Shtterstock
  1. Przełom w podejściu do walki z chorobą
  2. Jakie są najnowsze kryteria refundacji?

Cukrzyca to prawdziwa epidemia XXI wieku. Statystyki są zatrważające. Szacuje się, że choroba jest diagnozowana u co 11 osoby. W Polsce mamy 3 miliony pacjentów, a trzeba pamiętać, że u wielu dorosłych choroba nie jest jeszcze rozpoznana. Niewłaściwe leczenie cukrzycy prowadzi do wielu konsekwencji zdrowotnych. Można ich uniknąć dzięki zastosowaniu nowoczesnej terapii.

Przełom w podejściu do walki z chorobą

Flozyny (inhibitory SGLT-2) i inkretyny (analogi GLP-1) to nowoczesne cząsteczki, które skutecznie regulują poziom cukru we krwi, nie powodując hipoglikemii. Co istotne, są również skuteczne w leczeniu niewydolności serca oraz przewlekłej choroby nerek – jednych z najczęstszych powikłań cukrzycy typu 2. Leki te mają więc działanie wielokierunkowe, gdyż – jak mówią eksperci – pełnią rolę nefro- i kardioprotekcyjną w przebiegu cukrzycy typu 2. Przez lata pacjenci walczyli o pełną refundację tych leków. Chociaż flozyny, jak i inkretyny były refundowane od ponad dwóch lat, kryteria dostępu do tych leków były bardzo zawężone.

– Jeżeli pacjent ma rozpoznaną cukrzycę typu 2, niewydolność serca lub przewlekłą chorobę nerek, to flozyny są lekami, które mogą sprawić, że nie tylko cukrzyca będzie lepiej kontrolowana, ale też pacjent będzie miał mniejsze ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, mniejsze ryzyko progresji niewydolności serca, niewydolności nerek i szansę na dłuższe, dobre życie. Cieszymy się, że głos środowiska ekspertów i organizacji pacjenckich usłyszany, dziękujemy za otwartość Ministerstwa Zdrowia – mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii UM w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Nowa lista refundacyjna wprowadza rozszerzenia wskazań dla analogów GLP-1, inhibitorów SGLT-2 oraz refundację inhibitorów DPP-4.

Jakie są najnowsze kryteria refundacji?

Pierwsza zmiana w refundacji dotyczy kryterium poziomu hemoglobiny glikowanej z równej lub większej 8% do 7,5%. Inny ważny zapis to obniżenie kryterium wskaźnika BMI z 35 do 30. Refundacja będzie dotyczyć również pacjentów, którzy już korzystają z dwóch leków, w tym jednym z nich może być insulina. Tym pacjentom również przysługuje refundacja. To przełom pozwalający na leczenie dużo bardziej zbliżone do wytycznych niż w ciągu ostatnich lat „wąskiej” refundacji Z kolei preparaty z grupy inhibitorów DPP-4 nie były do tej pory w ogóle refundowane. Od września leki zawierające sitagliptynę oraz wildagliptynę będą dostępne z 30% dopłatą po stronie pacjenta.

– Zmiany na liście refundacyjnej bardzo nas cieszą. To krok milowy na rzecz leczenia pacjentów z cukrzycą typu 2 w Polsce. Pozwoli on objąć szerszą populację chorych odpowiednią farmakoterapią, na światowym poziomie. Zmiany, o które zabiegaliśmy od lat, wspólnie ze środowiskiem medycznym, stały się realne – mówi Anna Śliwińska – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Źródło: Polskie Towarzystwo Diabetyków, mp.pl, pacjent.gov.pl