Pompa insulinowa: czym jest i jak działa osobista pompa insulinowa?
Pompa insulinowa to duża pomoc dla cukrzyka. To niewielkie urządzenie ułatwia kontrolę cukrzycy i leczenie tej choroby poprzez uwalnianie określonych dawek insuliny do organizmu chorego. Prawidłowo obsługiwana pompa pozwala na prowadzenie aktywnego trybu życia, ułatwia też funkcjonowanie cukrzykom, którzy mają nieregularny tryb pracy i odżywiania. Dowiedz się, jak działa pompa insulinowa.

Pompa insulinowa (osobista) to urządzenie zamontowane na ciele cukrzyka służące do ciągłego podawania insuliny. Pompa insulinowa ułatwia kontrolę cukrzycy, leczenie tej choroby i dzięki temu poprawia jakość życia cukrzyków.
Podawanie insuliny przez pompę insulinową ma naśladować wydzielanie insuliny przez prawidłowo funkcjonującą trzustkę, której komórki β uwalniają małe ilości insuliny do krwi w sposób ciągły (przez cały dzień). Przy czym ,,porcje'' insuliny wydzielane przez trzustkę zmieniają się w zależności od pory dnia - najmniejsze jest w nocy, a największe o poranku.
Pompa reguluje wydzielanie insuliny i dostarcza jej takie ilości, na jakie zapotrzebowanie ma organizm. Podaje insulinę w małych ilościach w kilku przedziałach czasu (wlew podstawowy), naśladując naturalne wydzielanie insuliny.
Jak działa pompa insulinowa?
Pompa insulinowa to niewielkie urządzenie, wielkości dwóch pudełek od zapałek. Urządzenie to jest na stałe przypięte do chorych.
W tkance podskórnej cukrzyka umieszcza się igłę, czyli krótki plastikowy dren, przez który płynie insulina z pompy. W pompie znajduje się natomiast zbiornik z insuliną będący jej stałym źródłem. Wkłucie razem z drenem pojemnika na insulinę należy wymieniać na nowe co kilka dni. Dłuższe przetrzymywanie wkłucia w skórze może spowodować odczyn zapalny, czego efektem jest brak wchłaniania insuliny.
Ilość insuliny i przedziały czasu, w których jest wydzielana, zostają zaprogramowane przez lekarza lub samego chorego. Urządzenie to pozwala na osiągnięcie zalecanych wartości glikemii, ale pod warunkiem dobrego przeszkolenia pacjenta i częstej kontroli glikemii.
Warto jednak wiedzieć, że pompa insulinowa sama w sobie nie decyduje o ilości podawanej insuliny, zawsze decyzję podejmuje chory. Dlatego decyzję o stosowaniu pompy należy podjąć świadomie, bo łączy się to z dużą odpowiedzialnością.
Przykładem jest podawanie insuliny po posiłku. Trzustka zdrowego człowieka w odpowiedzi na posiłek wydziela większą ilość insuliny, u chorych na cukrzycę proces ten jest zaburzony. Dlatego chory z pompą insulinową musi sam podać sobie insulinę po posiłku. W tym celu może wcześniej zaprogramować odpowiednią dawkę, a potem poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku podać sobie tak zwany bolus poposiłkowy. Musi jednak być tego świadom i pamiętać o tym.
Czy pompa insulinowa działa za cukrzyka?
Pompa insulinowa, choć jest wygodnym urządzeniem, to nie ,,załatwia'' wszystkie za chorego. Leczenie przy zastosowaniu osobistej pompy insulinowej wymaga od chorego umiejętności liczenia ilości węglowodanów, białek i tłuszczów w spożywanych posiłkach. Bez tej nie będzie on w stanie skutecznie korzystać z pompy.
Zanim pompa zostanie zamontowana, chory musi wykazać się wiedzą na temat liczenia ilości węglowodanów, białek i tłuszczów w pokarmach.
Później przechodzi szkolenie z obsługi pompy, podstawowe parametry ustawia lekarz.
Samo podłączanie pompy insulinowej odbywa się w szpitalu, aby można było skorygować ustawienia i wielkości podawanych bolusów przedposiłkowych.
Jakie są wskazania do podłączenia pompy insulinowej?
Pompa insulinowa jest doskonałym urządzeniem dla cukrzyków, którzy prowadzą aktywny tryb życia, mają nienormowane godziny pracy i przyjmują posiłki w różnych porach dnia.
Urządzenie to jest rekomendowane dla chorych, u których występuje chwiejny przebieg cukrzycy typu 1, efekt brzasku (wysokie glikemie poranne), także dla chorych, u których rozpoznano późne powikłania cukrzycy.
Z pompy insulinowej mogą korzystać kobiety, które starają się o zajście w ciążę oraz ciężarne chore na cukrzycę.
Innym, ważnym wskazaniem do podłączenia pompy insulinowej jest strach przed częstymi wkłuciami/ wstrzyknięciami insuliny w ciągu doby.
Ile kosztuje pompa insulinowa?
Pompy insulinowe są darmowe dla dzieci chorujących na cukrzycę typu 1 do 18. roku życia, a oprzyrządowanie do pompy refundowane dla osób chorujących na cukrzycę typu 1 do 26. roku życia oraz dla kobiet z cukrzycą będących w ciąży.
Pozostałe osoby muszą zapłacić za pompę i niezbędne oprzyrządowanie z własnej kieszeni, a nie jest to niski koszt. Cena pompy insulinowej waha się od 3500 do 18000 złotych. Należy do tego również doliczyć oprzyrządowanie pompy, czyli wkłucie, dren, pojemnik na insulinę, które trzeba wymieniać co trzy dni. Z powodu wysokiej ceny pompy nie każdy może pozwolić sobie na korzystanie z tej metody leczenia.