Oceń
Cukrzyca to poważna choroba cywilizacyjna, która staje się prawdziwą plagą na całym świecie. Obecnie szacuje się, że jest diagnozowana u co 11 dorosłej osoby. Zdarza się, że cukrzyca przez lata nie daje żadnych objawów, co zwiększa ryzyko wielu powikłań, takich jak choroby sercowo-naczyniowe. Zdarza się też, że wielu chorych bagatelizuje niepokojące dolegliwości, przypisując je zmęczeniu. Tymczasem wczesne rozpoznanie to szansa na skuteczne łagodzenie symptomów choroby i uniknięcie groźnych konsekwencji.
Jak stawia się diagnozę? Obecnie najbardziej miarodajną metodą jest badanie stężenia glukozy na czczo lub doustny test obciążenia glukozą (test OGTT). Niebawem może się to zmienić – wszystko dzięki odkryciu naukowców z Uniwersytetu Medycznego Wenzhou w Chinach. Udowodnili oni, że cukrzyca może być widoczna w ludzkich łzach.
Łzy pomogą zdiagnozować cukrzycę i wiele innych chorób
Wyniki nowego badania mogą być przełomem w leczeniu cukrzycy. Aby rozpoznać pierwsze objawy choroby, wystarczy zaledwie kilka łez. Jak to możliwe?
Nasze łzy zawierają mikrocząsteczki (egzosomy), czyli maleńkie pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, które są swego rodzaju nośnikami informacji, m.in. o kondycji ludzkich narządów. Chińscy badacze skonstruowali specjalny system – iTEARS, który umożliwia analizę tych cząsteczek. Wyniki analizy zawartości cząsteczek pomagają uzyskać cenne wskazówki na temat stanu zdrowia konkretnego pacjenta. Dzięki tej metodzie grupa badaczy była w stanie skutecznie odróżnić osoby zdrowe od pacjentów cierpiących na choroby oczu (np. zespół suchego oka).
Badanie jest błyskawiczne – w ciągu 5 minut naukowcom udało się przeanalizować ponad 400 różnych rodzajów białek z pęcherzyków znajdujących się w łzach. System umożliwił rozpoznanie pierwszych objawów cukrzycy, ale nie tylko. W ludzkich łzach znaleziono również ślady przewlekłego stresu i depresji. Co ciekawe, łzy związane z silnymi przeżyciami, mają zupełnie inny skład niż te, które produkujemy np. podczas podrażnień oczu.
Autorzy badań podkreślają, że stworzony przez nich system będzie pomocny nie tylko w diagnozowaniu cukrzycy, ale również innych chorób, w tym nowotworów.
– Przewidujemy, że iTEARS na bazie łez będzie alternatywnym narzędziem testowym w punkcie opieki – wskazują.
Na razie do przeprowadzenia analizy składu łez potrzebne jest duże laboratorium, ale już wkrótce ma to się zmienić.
– Chcemy, aby każdy mógł sprawdzić swoje łzy w domu. To będzie prosty test, który pokaże, co nam dolega – mówi Fei Liu.
Źródło: ktomalek.pl, in.mashable.com
Oceń artykuł