,

Pierwsze objawy cukrzycy widać w naszych łzach. Jak rozpoznać chorobę?

26.07.2022 10:43

Dla wielu z nas łzy to przede wszystkim wyraz silnych emocji. Płaczemy, gdy się wzruszamy lub gdy cierpimy… Tymczasem ludzkie łzy mają wiele innych ważnych funkcji. Teraz, dzięki ich obserwacji, możliwe będzie wczesne diagnozowanie cukrzycy. Jak za pomocą łez rozpoznać tę groźną chorobę?

Naukowcy wykryli cukrzycę za pomocą badania łez
fot. Shutterstock

Cukrzyca to poważna choroba cywilizacyjna, która staje się prawdziwą plagą na całym świecie. Obecnie szacuje się, że jest diagnozowana u co 11 dorosłej osoby. Zdarza się, że cukrzyca przez lata nie daje żadnych objawów, co zwiększa ryzyko wielu powikłań, takich jak choroby sercowo-naczyniowe. Zdarza się też, że wielu chorych bagatelizuje niepokojące dolegliwości, przypisując je zmęczeniu. Tymczasem wczesne rozpoznanie to szansa na skuteczne łagodzenie symptomów choroby i uniknięcie groźnych konsekwencji. 

Jak stawia się diagnozę? Obecnie najbardziej miarodajną metodą jest badanie stężenia glukozy na czczo lub doustny test obciążenia glukozą (test OGTT). Niebawem może się to zmienić –  wszystko dzięki odkryciu naukowców z Uniwersytetu Medycznego Wenzhou w Chinach. Udowodnili oni, że cukrzyca może być widoczna w ludzkich łzach.

Łzy pomogą zdiagnozować cukrzycę i wiele innych chorób

Wyniki nowego badania mogą być przełomem w leczeniu cukrzycy. Aby rozpoznać pierwsze objawy choroby, wystarczy zaledwie kilka łez. Jak to możliwe?
Nasze łzy zawierają mikrocząsteczki (egzosomy), czyli maleńkie pęcherzyki zewnątrzkomórkowe,  które są swego rodzaju nośnikami informacji, m.in. o kondycji ludzkich narządów. Chińscy badacze skonstruowali specjalny system – iTEARS, który umożliwia analizę tych cząsteczek. Wyniki analizy zawartości cząsteczek pomagają uzyskać cenne wskazówki na temat stanu zdrowia konkretnego pacjenta. Dzięki tej metodzie grupa badaczy była w stanie skutecznie odróżnić osoby zdrowe od pacjentów cierpiących na choroby oczu (np. zespół suchego oka).

Badanie jest błyskawiczne – w ciągu 5 minut  naukowcom udało się przeanalizować ponad 400 różnych rodzajów białek z pęcherzyków znajdujących się w łzach. System umożliwił rozpoznanie pierwszych objawów cukrzycy, ale nie tylko. W ludzkich łzach znaleziono również ślady przewlekłego stresu i depresji. Co ciekawe, łzy związane z silnymi przeżyciami, mają zupełnie inny skład niż te, które produkujemy np. podczas podrażnień oczu.

Autorzy badań podkreślają, że stworzony przez nich system będzie pomocny nie tylko w diagnozowaniu cukrzycy, ale również innych chorób, w tym nowotworów.

– Przewidujemy, że iTEARS na bazie łez będzie alternatywnym narzędziem testowym w punkcie opieki – wskazują.

Na razie do przeprowadzenia analizy składu łez potrzebne jest duże laboratorium, ale już wkrótce ma to się zmienić.

– Chcemy, aby każdy mógł sprawdzić swoje łzy w domu. To będzie prosty test, który pokaże, co nam dolega – mówi Fei Liu.

Źródło: ktomalek.pl, in.mashable.com

logo Tu się dzieje