Obserwuj w Google News

Objawy cukrzycy widać na skórze. Te zmiany mogą świadczyć o wysokim cukrze

2 min. czytania
Aktualizacja 14.06.2022
14.06.2022 15:10
Zareaguj Reakcja

Objawy wysokiego poziomu cukru we krwi mogą pojawić się na skórze. Mogą to być zmiany dużo poważniejsze niż sucha, łuszcząca się skóra, zwłaszcza gdy cukrzyca trwa już długo i nie jest leczona. Zobacz, jakie zmiany na skórze pojawiają się w przebiegu cukrzycy.

Objawy cukrzycy na skórze
fot. Schutterstock

W XXI wieku cukrzyca została uznane za epidemię (niezakaźną). Na tę chorobę na całym świecie choruje ponad 460 mln ludzi, w Polsce mogą to być nawet 3 mln osób, z których 20 proc. nie wie nawet o swojej dolegliwości. Szacuje się, że najwięcej chorych na cukrzycę jest wśród osób w wieku 45-64 lat – to aż 36 proc. wszystkich cukrzyków. Kolejne miliony osób są poważnie zagrożone zachorowaniem na cukrzycę typu 2 ze względu na podwyższony poziom cukru we krwi.

Jakie objawy na skórze wskazują na wysoki cukier?

Kiedy poziom cukru we krwi jest podwyższony, zwłaszcza przez dłuższy czas, na skórze mogą pojawić się oznaki takiego stanu. Według Stowarzyszenia Amerykańskiej Akademii Dermatologii (AAD) na skórze mogą pojawić się:

 • małe, wypukłe, twarde guzki (podobne do pryszczy), które z czasem przekształcają się w płaty opuchniętej i twardej skóry o żółtym, czerwonawym lub brązowym zabarwieniu. Skóra otaczająca zmianę może mieć błyszczący, porcelanowy wygląd. Mogą być przez nią widoczne naczynia krwionośne, a sama skóra może być swędząca i bolesna. To schorzenie nosi medyczną nazwę obumarcie tłuszczowate (necrobiosis lipoidica). Jest to rzadko występujące ziarniniakowe zapalenie skóry, które występuje najczęściej właśnie u osób z cukrzycą. 
 • ciemne plamy na szyi, łokciach, pod pachami i w pachwinach. W tych miejscach skóra jest znacznie ciemniejsza od naturalnej i grubsza. To tzw. rogowacenie ciemne (acanthosis nigricans), które często pojawia się na skórze osób z cukrzycą lub insulinoopornością. Jeśli wysoki poziom cukru pozostaje niezdiagnozowany przez długi czas i nie jest leczony, skóra może stać się woskowata i sztywna.
 • jasnobrązowe i ciemnobrązowe plamy na nogach, głównie na łydkach, stopach, udach i podudziach, ale też na przedramionach. Z czasem przybierają one kolor różowy lub czerwony. Na skórze mogą wystąpić również grudki i niewielkie, czerwone blizny. To tzw. dermopatia cukrzycowa.

Jeśli zauważysz u siebie takie lub podobne zmiany, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Takie objawy świadczą o tym, że najpewniej już od dłuższego czasu masz niekontrolowaną cukrzycę. Wizyty u lekarza lepiej nie odkładać do czasu, aż na skórze pojawią się oznaki wysokiego poziomu cukru we krwi.

Jakie są najczęstsze objawy wysokiego poziomu cukru w krwi?

Poważne zmiany skórne to dość późny objawy cukrzycy. Wcześnie pojawiają się inne objawy, na które specjaliści radzą zwrócić uwagę. Symptomy, które mogą świadczyć o cukrzycy, to:

 • zwiększone pragnienie i suchość w ustach
 • potrzeba częstego siusiania
 • zmęczenie
 • niewyraźne widzenie
 • niezamierzona utrata wagi
 • nawracające infekcje, takie jak pleśniawki, zapalenia pęcherza moczowego i zakażenia skóry
 • ból brzucha
 • złe samopoczucie
 • oddech o owocowym zapachu.

Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, najlepiej jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza. Proste badania krwi pomogą w rozpoznaniu cukrzycy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Express.co.uk / Etermed.pl / Termedia.pl / Forumzdrowia.pl