Objawy cukrzycy: typowe i nietypowe. Jak objawia się cukrzyca typu 1 i 2?
Cukrzyca charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, co skutkuje występowaniem mniej lub bardziej charakterystycznych objawów. W zależności od typu cukrzycy chorzy mogą doświadczać problemów z wagą, samopoczuciem, a nawet czuciem. Gdy pojawią się objawy wskazujące na cukrzycę, trzeba działać. Nieleczona choroba prowadzi do groźnych powikłań.

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, czyli hiperglikemią. Stan ten wynika z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Cukrzyca uważana jest za chorobę cywilizacyjną, bo jej rozwój związany jest z trybem życia, dietą, aktywnością fizyczną i postępem cywilizacyjnym.
Do najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy zalicza się podwyższenie stężenia glukozy we krwi – w zależności od zaawansowania choroby może ono występować jedynie po spożyciu węglowodanów lub niezależnie od niego – a także wielomocz i zwiększone pragnienie będące wynikiem większego i częstszego oddawania moczu. Innym charakterystycznym objawem cukrzycy jest żarłoczność, czy też wilczy głód. Z powodu braku insuliny glukoza znajdująca się we krwi nie może dostać się do tkanek, w których mogłaby być zużyta i właśnie dlatego organizm pomimo normalnej lub zwiększonej podaży pożywienia po prostu głoduje. Chorzy na cukrzycę są również senni, zmęczeni i pomimo starań w zaspokajaniu głodu i większych potrzeb organizmu, tracą na wadze.
Objawy cukrzycy – charakterystyczne i nietypowe:
- ;
- nadmierne pragnienie i oddawanie dużych ilości moczu;
- wzrost apetytu przy jednoczesnej utracie masy ciała;
- ciągłe uczucie głodu;
- przeczulice dotykowe;
- brak czucia w stopach;
- swędzenie skóry;
- senność;
- pocenie;
- bladość skóry;
- problemy ze wzrokiem;
- problemy ze słuchem;
- stany depresyjne;
- pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych.
Trzeba pamiętać, że objawy cukrzycy różnią się ze względu na typ choroby. Objawy obserwowane przy cukrzycy typu 1 mogą być nieco inne niż w przypadku cukrzycy typu 2, choć w każdym przypadku głównym objawem cukrzycy będzie
.
Objawy cukrzycy typu 1
Cukrzyca typu 1 stanowi ok. 10 proc. wszystkich zachorowań na cukrzycę. Dotyczy głównie osób młodych – początek choroby przypada między 10. a 14. rokiem życia. Pierwsze objawy cukrzycy typu 1 zwykle pojawiają się nagle. Czasami pierwszym dostrzegalnym objawem jest kwasica lub śpiączka ketonowa. Zazwyczaj objawy tego typu cukrzycy rozwijają się bardzo szybko, nawet w ciągu kilku tygodni.
Objawy cukrzycy typu 1:
- wzmożone pragnienie;
- wielomocz;
- chudnięcie pomimo dużego apetytu;
- ciągła senność;
- osłabienie;
- zamazane lub podwójne widzenie;
- skłonność do infekcji.
Uważa się, że na rozwój cukrzycy typu 1 ma wpływ kilka czynników. Wśród czynników zwiększających ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1 wyróżnia się: obecność cukrzycy w rodzinie, predyspozycje genetyczne, infekcje oraz czynniki środowiskowe.
ZOBACZ: Cukrzyca typu 1 rozwija się przeważnie w dzieciństwie
Objawy cukrzycy typu 2
Cukrzyca typu 2 to najcięższy typ cukrzycy; dotyczy większości cukrzyków, bo nawet 90 proc. Ten typ cukrzycy rozwija się latami, często niezauważony lub lekceważony, długo niediagnozowany. Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 zalicza się: nadwagę i otyłość, brak aktywności fizycznej, nieprawidłową dietę, czynniki genetyczne, obciążenie rodzinne (cukrzyca występująca w rodzinie), przebytą cukrzycę ciążową, starszy wiek.
Objawy cukrzycy typu 2 mogą nie pojawiać się przez długi czas. Dopiero gdy stężenie glukozy we krwi będzie naprawdę wysokie, zaczną pojawiać się objawy.
Objawy cukrzycy typu 2:
- nadmierne pragnienie;
- oddawanie dużej ilości moczu;
- ogólne osłabienie;
- infekcje układu moczowo-płciowego;
- samoistne zmniejszenie masy ciała, przy dużym apetycie (u osób z utrzymującymi się wysokimi stężeniami glukozy we krwi);
- problemy ze wzrokiem (utrata ostrości widzenia);
- drażliwość;
- zmęczenie i senność;
- łatwe powstawanie siniaków i wolniejsze gojenie się ran;
- sucha swędząca skóra;
- mrowienie lub przejściowa utrata czucia w stopach;
- zaburzenia erekcji u mężczyzn;
- przewlekłe zapalenia pochwy u kobiet.
Cukrzyca typu 2 powinna być leczona zmianą diety, większą aktywnością fizyczną, lekami przeciwcukrzycowymi (obniżającymi poziom glukozy we krwi), a wraz z postępem choroby także insuliną.
ZOBACZ: Nadwaga, otyłość, nadciśnienie mogą prowadzić do cukrzycy typu 2
Objawy cukrzycy ciążowej
Cukrzyca ciążowa charakteryzuje się tym, że zaburzenia tolerancji glukozy pojawiają się po raz pierwszy w ciąży. Ten typ cukrzycy ustępuje zwykle tuż po porodzie. Jest jednak czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w przyszłości (zarówno u matki, jak i u dziecka).
Cukrzyca ciążowa zwykle nie powoduje żadnych objawów, dlatego niezbędne do jej rozpoznania jest prawidłowe oznaczenie stężenia glukozy we krwi kobiety ciężarnej. Ten typ wymaga leczenia, bo nieleczona cukrzyca ciążowa może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych dla matki i dziecka. Leczenie opiera się na stosowaniu odpowiedniej diety, a w niektórych przypadkach również insulinoterapii.
ZOBACZ: Cukrzyca ciążowa a cukrzyca w ciąży. Sprawdź, czym się różnią
Źródło: mp.pl; rpp.gov.pl (Raport Instytutu Ochrony Zdrowia); nfz.gov.pl