Obserwuj w Google News

Cukrzyca zwiększa ryzyko wystąpienia depresji

2 min. czytania
Aktualizacja 17.11.2020
21.05.2019 14:20
Zareaguj Reakcja

Cukrzyca dosięga wszystkich dziedzin życia. Chory musi zmierzyć się rozwijającymi się objawami, a także z wynikającą z depresji cukrzycą. Obecnie mówi się o epidemii nie tylko cukrzycy, ale również depresji. Jakie objawy powinny skłonić do podejrzewania depresji u chorego na cukrzycę?

Cukrzyca dziwne zachowania
fot. Shutterstock

Cukrzyca a depresja

Współwystępowanie depresji z chorobami somatycznymi nie jest przypadkowe. Współczesna medycyna wraca do leczenia holistycznego, zauważając, że człowiek jest całością. Pierwsze objawy cukrzycy to wzmożone pragnienie, częste napady głodu, częstomocz, wielomocz, zmęczenie, apatia, senność, zmiany skórne. Część z objawów pokrywają się z objawami depresji.

W zależności od badań podaje się, że na depresję cierpi ok. 15-20% osób chorych na cukrzycę, ale aż ponad 30% doświadcza jej objawów. Oprócz zaburzeń depresyjnych, często towarzyszą inne problemy związane ze zdrowiem psychicznym - zaburzenia snu, funkcji seksualnych, odżywiania czy zespoły lękowe.

Cukrzyca plasuje się na piątym miejscu w rankingu współwystępowania dużej depresji. Przed nią znajdują się tylko choroba Parkinsona, zespołu przewlekłego bólu, nowotwory złośliwe, choroby tarczycy. Na dalszym miejscu znajdują się choroby układu krążenia, AIDS/HIV czy choroby Alzheimera.

Winny jest stres

Jedną z ważniejszych przyczyn, która powoduje zwiększoną zachorowalność na depresję, ale też na choroby somatyczne jest zwiększony i wszechobecny permanentny stres, z którego bardzo często nie zdajemy sobie sprawy. Ciągłe bycie w stadium gotowości, przebodźcowanie, liczne czynniki zewnętrzne, które sprawiają, że jesteśmy zalani tysiącem niepotrzebnych nam informacji powoduje, że spada nasza odporność. W kontekście chorób metabolicznych doprowadza to do hiperglikemii emocjonalnej.

Ważna informacja

Hiperglikemia emocjonalna – podwyższony poziom cukru we krwi spowodowany stanem napięcia emocjonalnego.

Leczenie depresji i cukrzycy

Depresja dotyka 12% populacji Polaków, tylko połowa z chorych zgłasza się po pomoc do specjalisty. To wciąż bardzo mało. Zastanawiające, jak dużo musimy mówić o zagrożeniach i jak wiele czasu musimy poświęcić na psychoedukację, aby choroby psychiczne nie stanowiły w naszym społeczeństwie tematu tabu.

W przypadku profilaktyki zaburzeń psychicznych, zwłaszcza przy współwystępujących chorobach somatycznych, niezwykle istotna wydaje się wszelka psychoedukacja, mająca na celu wyrobienie zdrowych nawyków i strategii.

Niezbędne jest zatem diagnozowanie i leczenie schorzeń psychicznych u chorych na cukrzycę. Niezbędne jest połączenie opieki somatycznej i psychicznej. Wstępnej diagnozy można dokonać stosując krótkie testy, np.: Becka, które są dostępne online.