Cukrzyca nie musi sprzyjać demencji. 7 nawyków, które zmniejszają ryzyko
Badanie przeprowadzone z udziałem niemal 170 tysięcy osób potwierdziło, że dla diabetyków najważniejsze są zdrowe nawyki. To one chronią tę grupę pacjentów przed rozwojem demencji. Warto pamiętać o siedmiu zasadach.

Cukrzyca wpływa na cały organizm i może prowadzić do wielu chorób (serca, nerek, wzroku). Coraz więcej badań dowodzi też, że diabetycy mają też większe ryzyko rozwoju demencji. Choroba przyśpiesza starzenie się mózgu i może wpływać na pogorszenie funkcji poznawczych. Biorąc pod uwagę epidemię cukrzycy typu 2, z jaką mamy obecnie do czynienia, w najbliższej przyszłości Alzheimer może być globalnym problemem. Czy da się tego uniknąć? Odpowiedź na to pytanie znaleźli naukowcy z Shanghai Jiao Tong University School of Medicine w Chinach.
– Zbadaliśmy, czy kombinacja zdrowych nawyków stylu życia może zrównoważyć to ryzyko demencji i stwierdziliśmy, że osoby z cukrzycą, które wprowadziły siedem zdrowych nawyków stylu życia, miały mniejsze ryzyko demencji niż osoby z cukrzycą, które nie prowadziły zdrowego życia – powiedział autor badania, dr Yingli Lu, z Shanghai Jiao Tong University School of Medicine w Chinach.
Na czym polegało badanie?
Chińscy naukowcy przeanalizowali brytyjską bazę danych opieki zdrowotnej i zidentyfikowali 167 946 osób w wieku 60 lat lub starszych z cukrzycą i bez cukrzycy, które nie miały demencji na początku badania. Uczestnicy regularnie wypełniali kwestionariusze zdrowotne, dokonywali pomiarów fizycznych i oddawali próbki krwi. Dla każdego z pacjentów obliczono wynik zdrowego stylu życia (od zera do siedmiu, z jednym punktem za każdy z siedmiu zdrowych nawyków).
Brano pod uwagę następujące nawyki: brak bieżącego palenia, umiarkowane spożycie alkoholu (do jednego drinka dziennie dla kobiet i do dwóch dziennie dla mężczyzn), regularną cotygodniową aktywność fizyczną (co najmniej 2,5 godziny umiarkowanych ćwiczeń lub 75 minut intensywnych ćwiczeń) oraz siedem do dziewięciu godzin snu dziennie. Kolejnym czynnikiem była zdrowa dieta zawierająca więcej owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i ryb oraz mniej rafinowanych zbóż, przetworzonych i nieprzetworzonych mięs. Ostatnimi nawykami, jakie wzięto pod uwagę, były częste kontakty społeczne i mniej siedzący tryb życia.
Stan zdrowia uczestników monitorowano przez 12 lat. W tym czasie demencja rozwinęła się u 4351 osób. Łącznie 4 proc. osób miało tylko od zera do dwóch zdrowych nawyków, 11 proc. – trzy, 22 proc. – cztery, 30 proc. – pięć, 24 proc. sześć, a 9 proc. wszystkie siedem.
Te nawyki obniżają ryzyko demencji
Osoby chorujące na cukrzycę, które przestrzegały jedynie dwóch lub mnie z siedmiu zdrowych nawyków były cztery razy bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby bez cukrzycy, które przestrzegały wszystkich zdrowych nawyków. Osoby z cukrzycą, które przestrzegały wszystkich nawyków, były o 74 proc. bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby bez cukrzycy, które przestrzegały wszystkich nawyków.
U osób z cukrzycą, które przestrzegały wszystkich nawyków, stwierdzono 21 przypadków demencji przez 7474 osobolat (0,28 proc.). Osobolata reprezentują zarówno liczbę osób w badaniu, jak i ilość czasu, jaką każda osoba spędza w badaniu. W przypadku osób z cukrzycą, które przestrzegały tylko dwóch lub mniej nawyków, wystąpiły 72 przypadki demencji przez 10380 osobolat (0,69 proc.). Po uwzględnieniu czynników, takich jak wiek, wykształcenie i pochodzenie etniczne, osoby, które przestrzegały wszystkich nawyków, miały o 54 proc. niższe ryzyko demencji niż osoby, które przestrzegały dwóch lub mniej. Co więcej, każdy dodatkowy nawyk zmniejszał ryzyko demencji aż o 11 proc. Na wynik ten nie miały wpływu przyjmowane leki.
– Nasze badania pokazują, że u osób z cukrzycą typu 2 ryzyko demencji można znacznie zmniejszyć, prowadząc zdrowszy tryb życia. Lekarze i inni pracownicy medyczni, którzy leczą osoby z cukrzycą, powinni rozważyć zalecenie zmian stylu życia swoim pacjentom. Takie zmiany mogą nie tylko poprawić ogólny stan zdrowia, ale także przyczynić się do zapobiegania lub opóźnionego wystąpienia demencji u osób z cukrzycą – powiedział Lu.
Kluczem do zdrowia umysłowego cukrzyków są zatem następujące zachowania (najlepiej połączone):
- rezygnacja z palenia papierosów, ograniczanie alkoholu
- spanie od siedmiu do dziewięciu godzin dziennie
- kontakty społeczne
- regularne ćwiczenia
- zdrowa dieta
- kontakty społeczne
- aktywny tryb życia
Źródło: PAP