Cukrzyca: czy można ją leczyć za pomocą przeszczepu trzustki?
Przeszczep trzustki jest uznanym sposobem leczenia cukrzycy typu 1, ale muszą być do niego konkretne wskazania – tłumaczył prof. Leszek Czupryniak w audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Michał Figurski, gospodarz audycji „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”, jest już po przeszczepie trzustki, dzięki czemu nie musi przyjmować insuliny. O możliwość zastosowania tego typu leczenia u siebie pytała na antenie Radia ZET Marta Wiśniewska „Mandaryna”, która z cukrzycą typu 1 zmaga się już od 16 lat.
Cukrzyca typu 1 w ciąży
O cukrzycy Marta Wiśniewska dowiedziała się w ostatnim trymestrze ciąży. Początkowo leczona była samą dietą, a po porodzie objawy choroby ustąpiły. Na trzy miesiące. Po tym czasie zaczęły się typowe dolegliwości takie jak wzmożone pragnienie czy zmęczenie, które jednak chora zignorowała. Do lekarza zgłosiła się, dopiero gdy jej wada wzroku skoczyła z -0,75 do -4 dioptrii.
Jak tłumaczył na antenie Radia ZET prof. Leszek Czupryniak, diabetolog, Kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych, ciąża działa diabetogennie i dotyka nawet 10 proc. kobiet ciężarnych w Polsce. Przeważnie w trakcie ciąży rozpoznaje się cukrzycę ciążową, ale czasem, tak jak w przypadku Marty Wiśniewskiej, ujawnia się cukrzyca typu 1. Wtedy trzeba włączyć insulinę.
Przeszczep trzustki przy cukrzycy
Po usłyszeniu diagnozy chorzy często pytają lekarzy o możliwość przeszczepienia trzustki. Tym tematem interesują się także rodzice młodych osób, które zachorowały.
Prof. Leszek Czupryniak tłumaczy, że przeszczep trzustki jest uznanym sposobem leczenia cukrzycy typu 1, ale muszą być do niego odpowiednie wskazania. W przypadku Michała Figurskiego sprawa była oczywista: z powodu zaawansowanej cukrzycy rozwinęła się niewydolność nerek, trzeba było przeszczepić nerkę, więc lekarze zdecydowali się od razu na przeszczep trzustki.
Konkretnym wskazaniem do zabiegu jest także np. wieloletnia cukrzyca typu 1 o chwiejnym przebiegu, gdy pacjent cierpi na nieuświadomione hipoglikemie.
– Czyli w sytuacji, gdy skutkiem niedocukrzenia nie są objawy powszechnie znane, takie jak mrowienie wokół ust, głód, poty, rozszerzenie źrenic czy podenerwowanie, tylko od razu następuje utrata przytomności – wyjaśnił prof. Leszek Czupryniak. I dodał, że lekarze zawsze mają wątpliwości, czy dokonywać przeszczepu u pacjenta takiego jak Marta Wiśniewska – świadomego, wyedukowanego, prowadzącego zdrowy tryb życia, z prawidłowym poziomem cukru.
– Zamieniamy jedną chorobę na drugą. Taką, którą potrafimy kontrolować, o której wprawdzie trzeba cały czas pamiętać, ale z naszego punktu widzenia pacjentka jest zdrowa, tylko musi brać insulinę, na przeszczep, po którym do końca życia trzeba brać leki przeciwodrzutowe. Mało kto zakwalifikowałby panią do zabiegu – wyjaśnił prof. Leszek Czupryniak.
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl
Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.