,

Wirus "covidopodobny" wykryty u nietoperzy w W. Brytanii. Grozi nam kolejna pandemia?

24.03.2023 09:36

Czy kolejna pandemia może wybuchnąć w Wielkiej Brytanii? Wirus "covidopodobny" został wykryty u brytyjskich nietoperzy. Naukowcy ostrzegają, że wirus jest zaledwie kilka mutacji od przejścia na ludzi. 

Nietoperze podkowcowate
fot. Shutterstock

Naukowcy przeprowadzili szeroko zakrojone badanie 17 gatunków latających ssaków, zamieszkujących terytorium Wielkiej Brytanii w związku z obawami o choroby odzwierzęce przenoszone ze zwierząt na ludzi. Podczas badań wykryto, że nieznany wcześniej koronawirus RhGB07 jest oddalony o zaledwie kilka "adaptacji" od możliwości zarażania ludzi. Patogen znaleziony u nietoperzy podkowcowatych był zdolny do infekowania powierzchni ludzkich komórek.

- Wysokie pokrywanie się siedlisk z ludźmi powoduje, że nietoperze znajdują się blisko zwierząt udomowionych i hodowlanych, które mogą służyć jako potencjalni żywiciele pośredni do przenoszenia wirusów z nietoperzy na ludzi - napisano w raporcie. - Jednakże, aby pojawił się patogen odzwierzęcy u ludzi, musi się zgrać wiele czynników, w tym częstotliwość narażenia, zdolność patogenu do infekowania ludzi i jego zdolność do dalszego przenoszenia się z człowieka na człowieka - wyjaśnili naukowcy. Podkreślili, że ryzyko, jakie nowoodkryty wirus RhGB07 stanowi dla społeczeństwa, jest niewielkie.

Badacze zaznaczają jednak, że nie można wykluczyć "możliwości przyszłego przeniesienia żywiciela". Aby zapewnić bezpieczeństwo publiczne, sugerują, by osoby mające częsty kontakt z nietoperzami "przestrzegały praktyk bezpieczeństwa biologicznego".

Źródło: Surveillance of 16 UK native bat species through conservationist networks uncovers coronaviruses with zoonotic potential - Cedric C.S. Tan, Jahcub Trew, Thomas P. Peacock, Kai Yi Mok, Charlie Hart, View ORCID ProfileKelvin Lau, Dongchun Ni, David Orme, Emma Ransome, William D. Pearse, Christopher M. Coleman, Dalan Bailey, Nazia Thakur, Jessica L. Quantrill, Ksenia Sukhova, Damien Richard, Laura Kahane, Guy Woodward, Thomas Bell, Lisa Worledge, Joe Nunez-Mino, Wendy Barclay, Lucy van Dorp, Francois Balloux. bioRxiv, doi: https://doi.org/10.1101/2023.01.17.524183

Logo radiozet Dzieje się