“Wampirzy wirus” znaleziony w glebie. Biolog: nie mogłem w to uwierzyć
Naukowcy alarmują: w próbkach gleby w stanach Maryland i Missouri po raz pierwszy odkryto szereg "wampirzych wirusów". Zakaźne cząsteczki żerują na innych, aby się replikować. Chociaż sam wirus znany jest specjalistom od dawna, pierwszy raz znaleziono jego ślady w USA.

“Wirusy-wampiry” są wyjątkowo zakaźne: żerują na innych drobnoustrojach, na których rozmnażają się w błyskawicznym tempie. Cały proces zachodzi, gdy bakteriofag przyczepia się do szyjki wirusa glebowego, wykorzystując jego “życie”. Zazwyczaj dany bakteriofag (wirus atakujący bakterie) może infekować wyłącznie bakterie jednego rodzaju. Bakteriofagi, zwane także po prostu fagami, należą do najliczniejszych organizmów na Ziemi. W gramie brudu mogą znajdować się miliony.
Badacze z Uniwersytetu Marylandu w Baltimore (UMBC) oraz Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Saint Louis ostrzegają, że odkryty typ "wampirzego wirusa" może prowadzić do uśpienia wirusa gospodarza. Czy jest niebezpieczny dla ludzi?
Wampirzy wirus: jest się czego bać?
Wirusowy związek dwóch patogenów nazywany jest satelitą i pomocnikiem.Satelita to inaczej nić zakaźna, która w swoim cyklu życia polega na wsparciu pomocnika.
Zespół naukowców zbadał próbkę bakteriofaga satelitarnego, w tym gatunek bakterii Streptomyces występujący w glebie. Bakteriofag zazwyczaj posiada gen, który umożliwia integrację i nie przyłącza się bezpośrednio do pomocnika. Satelita w próbce UMBC, nazwany przez studentów, którzy go wyizolowali, MiniFlayer, to pierwszy znany przypadek satelity nieposiadającego genu integracji.
– Kiedy to zobaczyłem, pomyślałem, że nie mogę w to uwierzyć. Nikt nigdy nie widział bakteriofaga - ani żadnego innego wirusa - przyczepiającego się do innego wirusa
– powiedział główny autor badań, biolog Tagide deCarvalho.
“Wampirzy wirus” może zabijać wirusy infekujące np. uprawy czy zwierzęta gospodarskie, ale też niszczyć “dobre” wirusy, które sprzyjają prawidłowemu rozwojowi gleby.
Źródło: Radio ZET/ washingtonpost.com