,

Szczyt kolejnej fali covidowej za pasem. Minister zdrowia: przyczyną Kraken

03.03.2023 15:11

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że zbliżamy się do szczytu kolejnej fazy covidowej w Polsce. Tak jak wcześniej prognozowano, ma ona przypaść na pierwszą połowę marca. Za zakażenia w dużym stopniu odpowiada niezwykle zaraźliwy podwariant, zwany Krakenem.

Fala covid spowodowana Krakenem
fot. Hubert Hardy/REPORTER

Według ministra Adama Niedzielskiego obecne wzrosty zakażeń koronawirusem, to z jednej strony ich urealnienie spowodowane powszechnym stosowaniem testów combo, a z drugiej – występowanie podwariantu Kraken.

– Tutaj mamy do czynienie z nałożeniem się dwóch sytuacji: wprowadziliśmy w styczniu testy combo, które w bardzo wygodny sposób pozwalają testować pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej. Część tych wzrostów to jest tak naprawdę urealnienie prawdziwego obrazu rzeczywistości infekcyjnej, a część jest związana z tzw. mutacją Kraken, która się rozwija w całej Europie – powiedział szef resortu zdrowia podczas briefingu w Krakowie.

Za obecne zakażenia odpowiada podwariant Kraken

Minister zdrowia wskazał, że obecnie podwariant Kraken odpowiada za ponad 20 proc. zakażeń. – My prognozowaliśmy, że mniej więcej do kwietnia będzie bardzo dynamicznie rósł udział Krakena, ale w tej chwili widzimy, że raczej potencjał wzrostowy się obniża, bo te wzrosty z tygodnia na tydzień stają się coraz mniejsze – mówił minister. – Ostatni wzrost z tygodnia na tydzień to jest 16 proc., wcześniej mieliśmy te przyrosty 50, 30 proc. więc widać, że zbliżamy się do szczytu już kolejnej fali – podkreślił.

Niedzielski, odnosząc się do zajętości łóżek w szpitalach, ocenił, że ich obłożenie jest na poziomie 2,5 tys. miejsc. – Ale też widzimy, że dynamika maleje i nie przekroczony będzie na pewno ten próg bezpieczeństwa w obłożeniu szpitalnym, który sobie wyznaczyliśmy na poziomie 5 tysięcy – zaznaczył minister zdrowia.

Jaka jest obecnie skala zakażeń koronawirusem w Polsce?

W piątek podano na stronach rządowych, że minionej doby badania potwierdziły 3291 zakażeń koronawirusem, w tym 830 ponownych. Zmarło 17 osób z COVID-19. Wykonano 9565 testów w kierunku SARS-CoV-2.

  • Tydzień temu, 24 lutego, badania potwierdziły 2655 zakażeń koronawirusem, w tym 698 ponownych. Zmarło 10 osób z COVID-19.
  • Dwa tygodnie temu, 17 lutego, badania potwierdziły 1923 zakażenia koronawirusem. Zmarło 8 osób z COVID-19.
  • Trzy tygodnie temu, 10 lutego, informowano o 1179 zakażeniach koronawirusem, zmarło 8 osób z COVID-19.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 428 783 przypadki. Zmarło 118 941 osób z COVID-19.

Źródło: PAP/Rafał Grzyb

logo Tu się dzieje