Ptasia grypa szerzyła się wśród norek. "Powinniśmy mieć plan awaryjny"

23.01.2023 09:14

Szczep ptasiej grypy H5N1 rozprzestrzeniał się wśród norek na fermie w Hiszpanii. Właśnie ukazał się pierwszy raport na ten temat.

Norki
fot. Shutterstock

W październiku 2022 roku na fermie norek w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii wybuchła epidemia. W ciągu jednego tygodnia padło aż 4% z 52 tys. zwierząt. Wymazy wykazały ptasią grypę H5N1. Zalecono ubój wszystkich norek i ogłoszono 10-dniową kwarantannę dla pracowników. Wzmożoną ostrożność zalecono na terenie całego kraju.

Ptasia grypa u norek

W raporcie hiszpańskiego Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności potwierdzono, że po raz pierwszy wirus H5N1 rozprzestrzenił się wśród norek w Europie. Poinformowano również, że wirus ma już 12 mutacji, w większości nowych.

Eksperci od lat ostrzegają, że ptasia grypa może kiedyś wywołać epidemię wśród ludzi. Zagrożenie staje się coraz bardziej realne, ponieważ wirus H5N1 nie tylko przeskoczył na ssaki (w przeszłości odnotowano już nawet niewielkie skupiska wśród ludzi po kontakcie z zakażonymi zwierzętami), ale po raz pierwszy wykazano, że także przenosi się pomiędzy ssakami. Na fermach norek może narodzić się hybryda, która zainfekuje ludzi. Podobnie było ze świńską grypą w 2009 roku, gdy wirus N1H1 zainfekował miliony i zabił ponad 18,5 tys. ludzi na całym świecie.

"Dowody eksperymentalne i terenowe wykazały, że norki są podatne zarówno na ptasie, jak i ludzkie wirusy grypy A, co prowadzi do teorii, że gatunek ten może służyć jako potencjalne naczynie mieszające do przenoszenia międzygatunkowego między ptakami, ssakami i ludźmi" - czytamy w raporcie.

„Powinniśmy już mieć plany awaryjne dotyczące szczepień” - powiedział prof. Rupert Beale, ekspert w dziedzinie immunologii ze światowej sławy Instytutu Francisa Cricka w Londynie.

Źródło: "Highly pathogenic avian influenza A(H5N1) virus infection in farmed minks, Spain, October 2022"

loader