Obserwuj w Google News

Przygotowania do kolejnej pandemii. „Syntetyczne przeciwciała”

1 min. czytania
21.09.2023 11:47
Zareaguj Reakcja

Przygotowania do kolejnej pandemii już się rozpoczęły. Naukowcy z Niemiec przedstawili właśnie nowe metody wykrywania groźnych wirusów.

Badania naukowe
fot. Shutterstock

Kolejna pandemia to tylko kwestia czasu - przekonują naukowcy i publikują dwie prace, w których prezentują nowe, potencjalnie przełomowe metody wykrywania wirusów. Techniki te mają pozwolić nie tylko na sprawne testowanie pacjentów, ale także na monitorowanie powietrza, np. w budynkach użyteczności publicznej czy środkach transportu.

Nowe szybkie testy

Pandemia COVID-19 nauczyła nas, jak istotną rolę w kontrolowaniu transmisji wirusów odgrywają tzw. szybkie testy. Naukowcy z Politechniki w Dreznie przedstawili właśnie dwa nowe rozwiązania, które w przyszłości mogą uchronić nas przed wybuchem kolejnej pandemii lub przynajmniej zniwelować jej skutki. 

Na łamach „ACS Applied Materials & Interfaces” zaprezentowano sensor oparty na syntetycznych przeciwciałach, który ma poprawić szybkość i dokładność wykrywania antygenów SARS-CoV2.

„Użycie przeciwciał syntetycznych to zrównoważona i etycznie uzasadniona alternatywa, która - w przeciwieństwie do produkcji tradycyjnych przeciwciał - nie wymaga wykorzystywania zwierząt” - podkreśla koordynujący badanie prof. Gianaurelio Cuniberti.

„Kolejną kluczową zaletą stosowania syntetycznych przeciwciał jest ich mniejszy rozmiar w porównaniu do przeciwciał naturalnych. Dzięki temu proces rozpoznawania wirusa zachodzi znacznie bliżej powierzchni sensora, co zwiększa siłę sygnału i czyni go znacznie szybszym oraz dokładniejszym” - dodaje naukowiec.

W drugiej pracy, opublikowanej na łamach „Advanced Materials Interfaces”, badacze pokazali czujnik ze specjalną polimerową powierzchnią, która pozwala na detekcję wirusa bezpośrednio w próbce (np. śliny) - bez potrzeby czasochłonnego przygotowywania materiału.

Źródło: PAP Marek Matacz