Obserwuj w Google News

Groźna choroba wróciła po 30 latach. WHO: zagrożone są dzieci na całym świecie

2 min. czytania
20.03.2023 14:41
Zareaguj Reakcja

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła zakażenia wirusem polio u trojga dzieci z jednego z afrykańskich państw. To pierwsze od 30 lat przypadki zakażenia wirusem polio. WHO ostrzega, że niebezpieczeństwo zachorowania dotyczy dzieci na całym świecie.

Polio po 30 latach znów atakuje dzieci
fot. Saifurahman Safi/Xinhua News/East News

Służby medyczne Burundi, jednego z państw leżącego na wschodzie Afryki, poinformowały o trzech zakażeniach wirusem polio: nieszczepionego czterolatka z zachodniego dystryktu Isale i dwojga jego kolegów. To pierwsze wykryte zakażenia od 30 lat. „Dodatkowo badania ścieków potwierdziły obecność krążącego poliowirusa typu 2” – dodano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej WHO. Zakażenia takim wirusem – jak wyjaśnia WHO – mogą wystąpić, gdy osłabiony szczep wirusa zawarty w doustnej szczepionce przeciw polio krąży wśród niezaszczepionej populacji przez dłuższy czas. To groźne dla całego świata.

Polio – co to za choroba?

Polio (poliomyelitis, nagminne porażenie dziecięce, choroba Heinego-Medina) jest wysoce zakaźną chorobą wirusową (wywołują ją poliowirusy), na którą zapadają głównie dzieci poniżej piątego roku życia. Choroba atakuje układ nerwowy i może prowadzić do porażeń mięśni (nieodwracalny paraliż) oraz trwałego kalectwa. Wirus przenosi się zazwyczaj drogą fekalno-oralną lub np. przez skażoną wodę lub żywność. Spośród chorych dotkniętych polio umiera 5-10 proc.

W 1988 roku Światowe Zgromadzenie Zdrowia, organ decyzyjny WHO, przyjęło rezolucję w sprawie walki z polio, co zapoczątkowało Globalną Inicjatywę na rzecz Eliminacji Polio. Od tej pory przypadki zakażenia dzikim poliowirusem spadły o ponad 99 proc. – twierdzi WHO. Endemiczny dziki poliowirus typu 1 pozostaje już tylko w dwóch krajach – Pakistanie i Afganistanie.

Czy zachorowania w Afryce są groźne dla polskich dzieci?

W Polsce polio uważa się za chorobę wyeliminowaną dzięki powszechnym szczepieniom. Ostatni przypadek polio w Polsce odnotowano w 1984 roku. Jak jednak podkreślają eksperci, choroba może wrócić w każdej chwili. Sprzyja temu nie tylko turystyka w rejony, gdzie zakażenia wciąż występują, ale także zaniechanie szczepień w związku ze światopoglądem czy niestabilna sytuacja na świecie i związany z nią kryzys uchodźczy.

Nawet jeśli tylko jedno dziecko pozostaje zakażone – podkreśla WHO – dzieci we wszystkich krajach są narażone na ryzyko zachorowania na polio. Niewyeliminowanie choroby Heinego-Medina z jej ostatnich bastionów może spowodować globalny nawrót zakażeń.

Źródło: PAP / Szczepienia.pzh.gov.pl