Orthrus to kolejny, po Krakenie, wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

06.02.2023 10:10

Orthrus, nowy subwariant CH 1.1. koronawirusa SARS-CoV-2, swoją nazwę zawdzięcza dwugłowemu psu z mitologii greckiej. Czy mamy się czego obawiać?

Orthrus to brat Cerbera
fot. Shutterstock

Orthus to kolejny po Krakenie subwariant Omikronu. Kraken nazwany został po legendarnej morskiej bestii z północnoeuropejskich legend. Orthrus to dwugłowy pies z mitologii greckiej, brat Cerbera.

Nowy wariant koronawirusa Orthrus

Orthrus, nowy subwariant Omikorona, został wykryty już w 66 krajach. Podobnie jak Kraken błyskawicznie się rozprzestrzenia. Według brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia, Kraken i Orthrus stanowią obecnie 40% wszystkich przypadków zakażeń w Wielkiej Brytanii.

W Stanach Zjednoczonych CH.1.1 zajmuje piąte miejsce na liście wariantów koronawirusa Amerykańskiej Agencji Kontroli i Prewencji Chorób (CDC):

  1. XBB.1.1.5 (66,4%).
  2. BQ.1.1. (19,9%).
  3. BQ.1 (7,3%).
  4. XBB (2,2%.).
  5. CH.1. (1,6%).

Redaktorzy portalu Forbes.com zwracają uwagę na fakt, że Orthrus to nowy wariant koronawirusa, ale tylko w naszej części świata, bo raz pierwszy wykryto go w lipcu w 2022 roku w Indiach. Na stronie Outbreak.info, prowadzonej przez cztery zespoły badawcze ze Scripps Research w San Diego w Kalifornii, znaleźć można informację, że CH.1.1. stanowi około 10% wszystkich przypadków COVID-19 na całym świecie i obecnie najbardziej powszechny jest w Nowej Zelandii (34% wszystkich próbek), następnie w Hongkongu (25%), Kambodży (23%), Irlandii (19%) i Stanach Zjednoczonych (11%).

Zła wiadomość jest taka, że Orthrus ma mutację, którą zawierał wariant Delta, co rodzi obawy, że może omijać odporność poszczepienną.

Źródło: forbes.com, walesonline.co.uk