Obserwuj w Google News

Objawy zakażenia wirusem: jak rozpoznać objawy infekcji wirusowej?

3 min. czytania
Aktualizacja 02.01.2023
31.01.2020 13:33
Zareaguj Reakcja

Osłabienie, senność, ból głowy, podwyższona temperatura — to charakterystyczne objawy infekcji wirusowej. Jeśli źle się czujesz i podejrzewasz, że w organizmie szaleje wirus, daj sobie czas na regenerację. Weź wolne, śpij, odpoczywaj, by wykurzyć z organizmu wirusa. Sprawdź, jak rozpoznać objawy zakażenia wirusem. Jak leczyć infekcję wirusową?

Objawy infekcji wirusowej
fot. Shutterstock

Objawy infekcji wirusowej mogą być trudne do rozpoznania. Przecież każdy ma czasami gorszy nastrój, źle się czuje, ma spadek energii. Jednak zakażenie wirusem to sprawa znacznie poważniejsza. Gorączka, katar, ból gardła, głowy, kaszel to objawy, których nie wolno lekceważyć. Z pozoru niewinne przeziębienie może się bowiem przerodzić w poważną chorobę.

Wirusy to mikroorganizmy, które namnażają się tylko w komórkach organizmów wyższych. Są mniejsze od bakterii, dlatego łatwo przenikają przez błony śluzowe. Są odporne na działanie antybiotyków, mogą zajmować wiele organów jednocześnie. 

Wirusy szybko roznoszą się drogą kropelkową lub przez uszkodzoną skórę. Mogą powodować choroby płuc, gardła, układu nerwowego, skóry, przewodu pokarmowego.

Objawy zakażenia wirusem

Charakterystyczny dla infekcji wirusowej jest jej nagły początek. Wieczorem można czuć się naprawdę dobrze, a rano odczuwać już silne objawy choroby. Również kolejne symptomy zakażenia wirusem pojawiają się szybko i szybko narastają.

Scenariusz infekcji wirusowej jest zwykle podobny: najpierw pojawia się złe samopoczucie, osłabienie, drapanie w gardle lub ból, następnie do objawów dochodzi gorączka, dreszcze, wodnisty katar, który później zmienia się w gęsty i zatykający nos. Po kilku dniach gorączka mija, ale pojawia się kaszel.

Objawem infekcji wirusowej jest zazwyczaj stan podgorączkowy lub gorączka, czasami wysoka, jak ma to miejsce na przykład w przypadku grypy.

Infekcja wirusowa objawia się ogólnym rozbiciem, bardzo złym samopoczuciem, ospałością, trudnościami w koncentracji.

Objawy zakażenia wirusem mogą się różnić u każdej osoby, ale najczęściej są to:

Leczenie zakażenia wirusem

Leczenie infekcji wirusowych polega na łagodzeniu objawów. Chorzy muszą dużo odpoczywać, wysypiać się, w razie potrzeby stosować preparaty obniżające gorączkę, przeciwbólowe, wykrztuśne, przeciwzapalne, osłaniające.

Jeśli występuje gorączka lub stan podgorączkowy, to oprócz przyjmowania preparatów na gorączkę, należy spożywać dużo wody, ponieważ podczas gorączki człowiek intensywnie się poci. 

Objawy KORONAWIRUSA

Zapalenie płuc, do którego może prowadzić koronawirus, to zakażenie dolnych dróg oddechowych, któremu towarzyszą: kaszel, duszność, gorączka. Badaniem potwierdzającym podejrzenie zapalenia płuc jest RTG klatki piersiowej.

Leczenie infekcji wirusowej wspomaga również spożywanie naturalnych ,,stymulatorów'' układu immunologicznego, w tym produktów bogatych w witaminę C, czosnkuimbiru, cebuli, miodu. Produkty te mogą przyspieszyć powrót do zdrowia. 

W przypadku infekcji wirusowej ważny jest czas. Warto dać sobie kilka dni na chorowanie, wziąć zwolnienie lub urlop, zaszyć się w domu i wypoczywać. Nie wolno jednak lekceważyć nawet drobnego przeziębienia, bo każda infekcja wirusowa może przejść w zakażenie bakteryjne.

Jeśli objawy ,,wirusówki'' nie łagodnieją, a nasilają się, należy zgłosić się do lekarza. 

Warto pamiętać, że w przypadku infekcji wirusowej preparatów z kwasem acetylosalicylowym nie należy stosować u dzieci poniżej 16. roku życia, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a.

Ochrona przed wirusami

Infekcja wirusowa jest efektem kontaktu z wirusem, który przenosi się z jednej osoby zarażonej na drugą. Nie wystarczy jednak unikać zarażonych, by samemu się nie zarazić. Najczęściej nie wiadomo, że ktoś, z kim mamy do czynienia, może być nosicielem wirusa.

Można jednak stosować się do kilku zasad, by zminimalizować ryzyko zakażenia:

  • unikaj odwiedzania chorych osób;
  • unikaj zatłoczonych miejsc, gdy masz obniżoną odporność;
  • dbaj o higienę - myj dokładnie ręce przed posiłkiem, po przyjściu do domu, po przejeździe komunikacją miejską;
  • noś ze sobą żel antybakteryjny i stosuj go regularnie w ciągu dnia;
  • szczep się regularnie przeciw grypie i pilnuj szczepień u dzieci.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.