Obserwuj w Google News

Neuroborelioza. Jakie są objawy tej choroby i jak wygląda leczenie?

3 min. czytania
Aktualizacja 31.05.2023
07.06.2021 15:40
Zareaguj Reakcja

Neuroborelioza to najgroźniejsza odmiana boreliozy. Niestety ze względu na niespecyficzne objawy neuroborelioza jest diagnozowana zbyt późno, bo jest mylona z innymi chorobami. Dowiedz się, jakie są objawy neuroboreliozy, jak się diagnozuje tę chorobę i jak wygląda jej leczenie.

Neuroborelioza - jakie mogą być objawy?
fot. EAST NEWS
  1. Neuroborelioza – ogólne objawy
  2. Neuroborelioza – objawy zależne od stadium choroby
  3. Neuroborelioza – leczenie i diagnostyka
  4. Neuroborelioza – jakie są rokowania?
  5. Neuroborelioza a stwardnienie rozsiane (SM)

Neuroborelioza, inaczej borelioza układu nerwowego, to najgroźniejsza odmiana tej choroby odkleszczowej. Wywołują ją krętki Borrelia burgdorferi. Po ugryzieniu zakażonego kleszcza bakterie trafiają za pośrednictwem m.in. naczyń krwionośnych czy włókien nerwowych do organizmu człowieka i atakują obwodowy i ośrodkowy nerwowy. Neuroborelioza stanowi 15-40 proc. spośród wszystkich przypadków boreliozy.

W wyniku zarażenia krętkami dochodzi do procesu zapalnego wielu narządów. Choroba ta m.in. uszkadza anatomiczne struktury mózgu, co powoduje szereg objawów neurologicznych i zmian w zachowaniu. Lekarze mają problem w diagnozowaniu neuroboreliozy. Niektóre jej symptomy mogą pojawić się po kilku miesiącach (w ciągu 1-3 miesięcy) lub po kilku latach  po ugryzieniu kleszcza i przypominają inne choroby, m.in. przewlekłe zmęczenie, depresję, otępienie starcze i stwardnienie rozsiane. 

Neuroborelioza – ogólne objawy

Chorzy na neuroboreliozę zauważali objawy, takie jak:

Neuroborelioza – objawy zależne od stadium choroby

Symptomy mogą być zależne od etapów choroby. Wyróżnia się trzy podstawowe stadia neuroboreliozy:

  • Pierwsze stadium neuroboreliozy

Objawy pojawiają się po około 2-3 tygodniach od ukąszenia kleszcza. U 50 procent zakażonych osób występuje rumień wędrujący.

Występują:

Ta faza pojawia się około 4-6 tygodni lub kilka miesięcy po ugryzieniu kleszcza. Występują wtedy 3 typy objawów:

  1. przeczulice, parestezje – mrowienie, drętwienie skóry kończyn, bóle korzeniowe;
  2. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a przy tym ból głowy, sztywność karku, gorączka, nudności, wymioty, światłowstręt;
  3. zapalenie mózgu – senność, śpiączka, zaburzenia psychiczne, drgawki, porażenie nerwów czaszkowych.
  • Trzecie stadium neuroboreliozy

Jest to już tzw. stadium przewlekłe. Pojawia się po miesiącach lub latach od kontaktu z zarażonym kleszczem. W tym okresie występuje:

Na tym etapie szczególnie niepokojące są zaburzenia psychiczne i zaburzenia świadomości – z agresją, wybuchami złości czy natręctwami myślowymi.

Neuroborelioza – leczenie i diagnostyka

Najważniejsze w diagnozowaniu neuroboreliozy jest przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu. Chory często nie pamięta kontaktu z kleszczem. Najbardziej wiarygodne badanie na boreliozę, które może potwierdzić zakażenie krętkami Borelii, to test PCR. Często badanie polega także na wykrywaniu przeciwciał klasy IgM lub IgG przeciw Borrelia burgdorferi we krwi.

W przypadku neuroboreliozy stosuje się antybiotykoterpię (tetracyklina, cefalosporyny, penicylina, doksycyklina). Leczenie jest długie, często trwa od 10 do 30 dni. W cięższych przypadkach choroby konieczne jest leczenie szpitalne i dożylne podawanie antybiotyków. 

Neuroborelioza – jakie są rokowania?

Leczenie boreliozy należy wdrożyć wcześnie. Jeśli zauważysz pierwsze objawy w postaci rumienia wędrującego na skórze, nie czekaj, tylko idź do lekarza. Wcześnie zdiagnozowana choroba daje możliwość zastosowania efektywnego leczenia. Na boreliozę niestety nie ma szczepionki.

Boreliozie i jej powikłaniom w postaci neuroboreliozy najlepiej zapobiegać. Unikaj zarośli i wysokich traw, a w lesie zakładaj odzież zasłaniającą ciało. Jeśli na skórze znajdziesz kleszcza, postaraj się jak najszybciej go pozbyć. Zobacz, jak wyciągnąć kleszcza

Neuroborelioza a stwardnienie rozsiane (SM)

Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła choroba układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym. 

Objawy SM to:

Objawy SM mogą przypominać neuroboreliozę, jednak przyczyny tych chorób są inne. Przy diagnozowaniu stwardnienia rozsianego zawsze trzeba wykonać testy wykluczające obecność przeciwciał na boreliozę. Negatywne wyniki badań nigdy nie dają jednak 100 proc. pewności, że przyczyną nie jest krętek Borrelia burgdorferi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.